| tavadaresti a întrebat:

Se pare ca uni dintre noi nu reusim sa facem distinctia dintre cuvantul "secta" si cuvantul "biserica". Ma refer in Romania.

77 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru ManStrong):

"Acestea sint inavaturi de la Iisus?" ABSOLUT! BINEÎNȚELES!
Mântuitorul a oferit suficiente exemple în care A TRECUT PESTE provizoria lege a sabatului, cea care ea destinată de fapt, DOAR poporului evreu! A fost circumcis doar pentru a confirma faptul că El Însuși ca Dumnezeu a dat provizoriu acea lege evreilor, prn Moise, dar tot Noul Testament confirmă faptul că Legea veche a evreilor a fost înlocuită prin LEGEA HARULUI, care este cu totul altceva!

Da, ai dreptate, în creștinism nu vezi așa ceva tocmai pentru că el, creștinismul, a depășit rolul pe care l-a avut în istorie legea veche, care nu a fost altul decât acela de "pedagog" spre Hristos, găsindu-și deci finalitatea prin venirea lui Hristos, fără altă continuare a vechilor
prescripții iudaice...

| milan9 a răspuns (pentru ManStrong):

"De unde pâine la cuminecătură?" Păi simplu! Oare nu este vorba în toate cele patru evanghelii despre CINA CEA DE TAINĂ, și despre faptul că acolo Mântuitorul Iisus Hristos a instituit Împărtășirea cu "trupul și sângele Său" spre iertarea păcatelor și spre viața veșnică? Oare nu se face acest lucru neîntrerupt de 2000 de ani în Biserică, sub formă de pâine și vin, pentru că sub formă de pâine și vin a avut loc prin Mântuitorul Hristos, la momentul "cinei de taină"?

| tavadaresti explică (pentru milan9):

Si ce simbolizeaza "cina cea de taina"?

| tavadaresti explică (pentru milan9):

"Mântuitorul a oferit suficiente exemple în care A TRECUT PESTE provizoria lege a sabatului, cea care ea destinată de fapt, DOAR poporului evreu!"=>Zici ca iisus a calcat porunca a 4-a, esti incredibil se vede ca ai o constiinta patata atata timp cat ne prezinti numai rataciri, alege in a propavadui Cuvantul
Temelia cuvantului Tau este adevarul, si toate legile Tale cele drepte sunt vesnice. (Ps.119:160)

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ManStrong):

Biserica romano-catolica s-a desprins si nu invers, motiv pentru care au fost aspru criticatii de sfintii parinti, care au participat la Sinoadele Ecumenice.Voi sectele recunoasteti Sinoadele? Daca nu, nu mai avem despre ce vorbi pe teme religiose, ci doar asa de plictiseala.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru tavadaresti):

Atata timp cat sunteti rau voitori, nimeni care este ortodox nu ar trebuie sa discute cu voi.Atata timp cat nu recunoasteti Sinoadele Ecumenice la care au participat Sf.Nicolae(cel care la palmuit pe Arie),Sf. Spiridon si multi altii nu mai avem ce discuta.Tu stiai ca Biblia a fost conceputa de Sinoadele Ecumenice pe care voi le renegati? Acestia au decis sa lege Noul Testamen,Epistolele,Apocalipsa,cu VT(versiunea Septuaginta,creata inainte de Talmud). Deci logic ca cei care au facut asta,aveau si harul (primit printr-o viata curata) de a intelege si a explica Biblia oamenilor mai putin stiutori(Maxim Marturisitorul a explicat,daca nu ma insel,VT,foarte greu de inteles de catrea oameni,desi VT reprezinta doar cum Dumnezeu a incercat sa faca dintr-un popor oarecum ratacit,unul care sa creada intr-un singur Dumnezeu,Cel adevarat). Atata timp cat nu recunoasteti ca sunteti niste secte provenit din biserica romano -catolica,incepand cu sectele protestante clasice(lutheranismul,calvinismul),care cat de cat respectau Cuvantul din Biblie,pana la sectele neoprotestante, cele mai cazute in erezie. O zi buna!

P.S: Erezia este cel mai mare pacat in fata Domnului(desigur, daca te caiesti si-ti recunosti greseala vei fi iertat, dar cum voi n-aveti Sf. Taina A Spovedaniei, aproape nici o Taina ...sunt slabe sanse) caci pe langa ca te strici si tu, insisti pentru a strica multi alti oameni, nestiutori(desi si nestiinta e un pacat in fata Domnului, mai ales in secolul acesta).

http://www.orthograffiti.ro/,aici o sa vezi recista cu actorul Jonathan Jackson convertit la ortodoxie,dupa ce,fiind de mic insetat de adevar si nefiind rauvoitor,a cautat,a trecut pe la secte care i se pareu deviate,cu ajutorul sotiei a ajuns la romano-catolicism,unse s-a simtit mai aproape de adevarata biserica,insa totusi mult prea rece,si intr-un final a ajuns pe Muntele Athos,unde a hotarat sa se converteasca si el si sotia. In tot acest timp,a citit, si iar a citi, si nu numai dintr-o sursa, ci din toate sursele, si a descoperit adevarul in ortodoxie (fiind convins ca aceasta pastreaza cel mai bine Cuvantul Domnului).Iti doresc si tie spor la cunoastere.

| ManStrong a răspuns (pentru milan9):

Tu studiezi Biblia sau doar crezi ce ti trece prin cap?
Ce insemneaza cuvintele lui Petru din Fapte cap 3.
Pocaiti-va si intoarceti va la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele.
Isus zice; Cine va desfiinta una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa etc ect.
Tu ce inveti domnule?
Tu te potrivesti cu invataturile lui Isus?
Pavel de asemenea spune ca o parte din ramuri au fost taiate ca nu au ascultat de legea lui Dumnezeu.Si ati fost altoiti voi care a ti ascultat.Dar daca tu din capul locului spui ca nici macar nu trebuie sa asculti, mai esti altoit?
Cu ce esti mai bun decit ce a fost taiat?
Tu stii ce e aceea logica?

| ManStrong a răspuns (pentru milan9):

Daca ai avea putina judecata ai intelege ca Isus era evreu si la pastele acela cind Isus a facut cina in Israel nu era piine in toata tara.Ca asa era legea.Ci erau numia azimi.Acestea se pot numi si piniin sens mai larg dar in realitate ele erau azimi.

| ManStrong a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu prea stii cu cine vorbesti.
Eu nu sint crestin de nici un fel asa ca nu fac parte din nici o secta.
La care sinoade au fost criticati?
Caci sinodul de la Niceea a fost condus de Constantin personal, ori el a fost capul imperiului roma =alais =Biserica catolica.=aliasPontifex mazimus=Alias Zeul suprem al zeilor.
Asta daca vrei sa stii si documente istorice.
Vrai cumva document din Istoria bisericeasca universala de Petru Popoviciu?
I ti dau farte dar vreau sa stiu daca te intereseaza adevarul sau vorbesti asa ca un rtodox care cred ca va guverna lumea?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ManStrong):

Constantin l-a convocat, iar episcopii, patriarhii, mitropolitii, sfinti ai vremurilor l-au combatut pe Arie.Invata sa scrii mai corect.In traducer catolica insemna universala, iar la inceput biserica se numea catolica sau drept-slavitoare.Insa dupa schisma papa si-a luat jucariile si a creat biserica ROMANO-catolica(cu accentul pe romano), sediul lui fiind Roma.Documenteaza-te mai bine si daca nu esti credincios de fel,de ce pasioneaza atat religia, du-te la adolescenti, la sport, dar nu aici, ne faci oroare.

| ManStrong a răspuns (pentru LegionarulRoman):

L-au combatit pe Arie ca se pare ca el avea dreptate in unele privinte.
El a infiinat sarbatoarea nasterii Zeului Soare la 25 Decembrie si a schimbat Sabatul in Duminica.
Sediuyl lui a fost la Roma dar apoi el s-a mutat la Constantinopole, oras care ia purtat numele.Iar chipul de aur din Dniel a inceput sa se sprijine pe doua picioare.Imperiul roman de apus=Biserica catolica si imperiul roman de rasarit.Biserica ortodoxa.
Vrei documente?
Sint documentat.
Ca mai scriu cu greseli, e adevarat ca nu am timp sa corectez mesajele si pe deasupra sint plecat din Romania de peste 20 de ani.

| ManStrong a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sfintul Nicolae era sfint inainte sau dupa ce la palmuit pe Arie?
Daca era si Isus acolo pe cine ar fi palmuit Nicolae? Sau de caredin ei ar fi fost palmuit el?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ManStrong):

Si eu sunt de pe MArte si esti prost documentat.Aria nu a infiantat nimic, ci doar a negat trinitatea.Biserica drept-slavitoare era alcatuita din Biserica Alexandriei, Biserica Romei, Biserica din Ierusalim, Biserica Greciei si a Antiohiei.Cea care s-a desprins a fost cea din Roma deci scorul e de 1-4>Deci? Cine s-a schismat? Informaza-te mai bine.Nu inteleg nimic din ce scrii.

| ManStrong a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Cred ca nici nu e nevoie.Nici nu vrei sa intelegi. ORTODOCSII IN GENERAL NU CAUTA SA INGTELEAGA.Ei stiu ca euharistie este viata vesnica si nimic mai mult.

| ManStrong a răspuns (pentru milan9):

Eu nu sint adventist, de fapt nu sint crestin.Dar a afirma ca biserica nu incalca nici una din cele porunci este o mare aberatie.In cele 10 porunci este scris; Adu ti aminte de ziua Sabatulu ca sa o sfintesti.Este asta in ortodoxie?
Este scris clar; Sa nu ti faci chip cioplit etc etc
Oare are rost sa mai lungim vorba?

| tavadaresti explică (pentru LegionarulRoman):

rolling on the floorAsta ti se potriveste "(desi si nestiinta e un pacat in fata Domnului, mai ales in secolul acesta)" mai studiaza Biblia si apoi mai vorbim esti la un nivel "de nestiinta" si totusi aruncati cu noroi intro parte si in alta fie ei atei fie crestini fie alte categorii pentru singurul fapt pe care noi ne jucam cu Cuvantul lui Dumnezeu si il interpretam dupa al nostru plac.

Erezia: Taina spovedaniei+> adu argument biblic, te mai asteptam, cu argumente care provin din Cuvantul Sau.

| tavadaresti explică (pentru ManStrong):

Este destul de clar dar:
Caci inima acestui popor s-a impietrit; au ajuns tari de urechi, si-au inchis ochii, ca nu cumva sa vada cu ochii, sa auda cu urechile, sa inteleaga cu inima, sa se intoarca la Dumnezeu, si sa-i vindec." (Mat.13:15)

| tavadaresti explică (pentru LegionarulRoman):

Tu stiai ca Biblia a fost conceputa de Sinoadele Ecumenice pe care voi le renegati? Acestia au decis sa lege Noul Testamen, Epistolele, Apocalipsa"
Dar tu stiai?
Ce anume renegam?
Cate carti cuprinde Sf. Scriptura la unirea ei in primul sinod?

| ManStrong a răspuns (pentru tavadaresti):

Dar nu ai citit pina la capat, sa vezi ca din radacina aceasta se na naste o ramasita sfinta.
Chiar daca aincercat Satan toate mijloacele de extirpare a semintiei lui Israel nu a reusit in totalitate.

| tavadaresti explică (pentru ManStrong):

De acord o ramasita il va reprezenta pe Dumnezeu cu adevarat.
Deci ce urmeaza? Ca Israel n-a capatat ce cauta, iar ramasita aleasa a capatat; pe cand ceilalti au fost impietriti, (Rom.11:7)
Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)

| ManStrong a răspuns (pentru tavadaresti):

Si daca ti as spune ca Balaurul acesta este capul Bisericii care la rindul ei este imperiul roman care la rindul lui este crestinismul care are cap pe Cristos alias Satana care sa razboit 2000 de ani cu ramasita pina la Holocaist, ce zici?
Aici ti am dat concentrate dar pot sa ti fac asa zis un proces tehnologic de prelucrare a tehnicii de inselare a omenirii.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru tavadaresti):

Vechiul Testament, adica Septuaginta, creata de 72 de mai mari invatati evrei inainte cu 300 de ani inainte de Hristos.Noul Testament si restul s-a adaugat la VT de catre Sf. SInod. Tocmai m-am documentat si am aflat ca VT din Biblia voastra sectara este tradus dupa Talmudul evreilor, care a fost scris abia in anii 800 si ceva ca sa contracareze Biblia crestinilor, in care, in VT erau profetii la adresa celui care va avea sa vie in NT, Iisus si pe care ei nu-l recunosc. Restul raspunsurilor tale, nici nu le mai comentez.Eu sunt foarte sigur ca am dreptate pentru ca ii am in spate pe Sfintii Parinti care au trait dupa moartea apostolilor.Voi can ati aparut? IN anul 1900 si ceva laughing.Cam mare diferenta de ani. Aprope 2000 de ani cand ati aparut voi, sectele neoprotestante. Deci, prin deductie logica, nu aveti pe nimeni, care sa va fi reprezentat in anii aceia.

| tavadaresti explică (pentru LegionarulRoman):

"Tocmai m-am documentat si am aflat ca VT din Biblia voastra sectara este tradus dupa Talmudul evreilor, care a fost scris abia in anii 800 si ceva ca sa contracareze Biblia crestinilor, in care, in VT erau profetii la adresa celui care va avea sa vie in NT, Iisus si pe care ei nu-l recunosc" Prietene de unde ai tu un astfel de argumentrolling on the floorse vede ca nu esti la curent cu istoria ce culegi si tu de ici colo niste idei care sunt 0 pentru crestini fara valoare.Si te intrebi de unde apar atei datorita unor ca noi care nu avem o cunostinta curata, apeland la "Sfintii Parinti " niste rataciri care se contazic cu Biblia.

O intrebare ai citit macar Septuaginta, vad ca vorbesti dar nici macar nu ai idee ce contine?

Minunea asta de unde ai mai scos-o"Tocmai m-am documentat si am aflat ca VT din Biblia voastra sectara este tradus dupa Talmudul evreilor" cine si-a batut joc de tine?

| tavadaresti explică (pentru ManStrong):

Cunosc procesul, multumesc si ma bucur ca inca sunt oameni studiati care doresc sa arate adevarata eroare a inselari.

| ManStrong a răspuns (pentru tavadaresti):

Asi avea si eu o intrebare, Stie cineva ce este acela Talmudul evreilor?
Cum puteti vorbi lucruri de care habar nu aveti?
Talmudul nu este un fel de Biblie sau Tanach sa poti traduce Biblia dupa el.
Pe inteles general; Talmudul este o dezbatere intre inteleptii Torei despre faptul, cum se pune in aplicare Legea data de Dumnezeu.
Nu se poate traduceBiblia dupa Talmud.Deci faptul ca spui ca ai studiat arat exact contrariul.
Stii! Sint evreu si i ti spun adevarul ca -l stiu.
Cu stima din Ierusalim.
Desi la noi nu este.Va urez tuturor La multi Ani.

| ManStrong a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu cred cal cunosti.Ai doar impresia.Totusi La multi Ani din Israel.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Isus este Calea, Adevarul si Viata.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Cunoscind viata lui Isus si mergind pe urmele lui mergi pe cale.
Ascultind ceea ce el invata(nu Cristos)cunosti o parte din adevar.Deoarece el a vorbit din Adevar ca toti proorocii.
Si in acest caz, asa cum este scris; Vei trai.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Viata mea este ascunsa cu Hristos in Dumnezeu. El este viu in inima mea. Nu L-as da pentru toate comorile lumii!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Viata ta trebuie sa fie vazuta ca este cu Dumnezeu. Enoch cind a umblat cu Dumnezeu, au vazut oamenii viata lui.