| Antisistem11 a întrebat:

Se presupune că Adam a trait 930 de ani? Se poate verifica asta științific? Existau atunci plante care sa fi ajutat oamenii sa atingă asemenea vârste?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Daca nu era vampir atunci nu avea cum sa traiasca asa de mult.

| StrongHeart a răspuns:

Argumentul teologic este ca oamenii traiau intr-o legatura foarte stransa cu Creatorul si erau lipsiti de griji,de stres, de ganduri obositoare si evident, de pacate.
Oamenii s-au departat de credinta si de Dumnezeu, au inceput sa se inchine la idoli, zei falsi, sa faca pacate de tot felul si sa ignore complet legea si asta le-a scurtat viata, nu ca Dumnezeu i-ar fi pedepsit ci pentru ca Creatorul atat de mult il iubeste pe om, incat l-a lasat sa faca ce vrea, chiar si atunci cand ceea ce facea era impotriva Lui.Deci scurtarea duratei de viata a fost o consecinta a rebeliunii omului fata de Creator.
Eu cred ca este irelevant aspectul asta, in fond nu conteaza cat traiesti ci cum traiesti. Asta e cel mai important. lucru, calitatea vietii. Oricum, timpul este ceva uman, e o notiune pe care am convenit sa o folosim. Daca ne raportam la divin, timpul nu exista.
Poti sa simti ca o secunda dureaza 100 de ani sau ca 100 de ani au trecut intr-o clipa.Totul tine de perceptie si de starea de spirit pe care o ai. Senzatia trecerii timpului difera in functie de asta.

| rapandula a răspuns (pentru StrongHeart):

Teoria cu privire la durata de viata a oamenilor raportat la credinta in Dumnezeu este total falsa. Se poate verifica si determina stiintific cu dovezi sau cu ce vrei tu ca lucrurile stau altfel si iti poate explica si de ce. Daca e cum spui tu, ca oamenii primordiali traiau mai mult datorita credintei, atunci de ce evul mediu, o era a religiei fanatice atat in europa cat si in nordul Africii si Sud-Estul Asiei aveau o speranta de viata atat de mica? De ce cu cat trec anii religia si credinta oamenilor pierde teren dar speranta de viata a oamenilor creste alarmant? Acum, un cersetor, are mai multe oportunitati decat un rege credincios din evul mediu.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"...si evident, de pacate."

WTF?! Pai nu Biblia spune ca nici bine nu l-a creat spiridusul pe om ca a si pacatuit?!

"Senzatia trecerii timpului difera in functie de asta."

Timpul nu e o senzatie.

| Panamax a răspuns:

Primii oameni aveau o concentratie mai mare de ADN de "zeu".
Exista un sambure de adevar in povestea biblica deoarece au furat asta de la sumerieni.

| h379m3973423 a răspuns:

De ce îmbătrânim?

| Antisistem11 explică (pentru h379m3973423):

Se tocesc telomerii

| h379m3973423 a răspuns (pentru Antisistem11):

Cum se poate încetini sau opri scurtarea lor?

| h379m3973423 a răspuns (pentru Antisistem11):

Deci?

| h379m3973423 a răspuns (pentru Antisistem11):

Dacă vrei ca cineva care știe să-ți răspundă, să te ia în serios, trebuie să demonstrezi că are cui să-i răspundă în sensul că știi despre ce vorbiți și că ai niște baze de cunoaștere în domeniu. Altfel ești doar un clovn.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Nu pot raspunde din punct de vedere religios insa sunt slabe sanse ca unul dintre primii oameni (adica acum cateva milioane de ani) sa fi trait atat. Da, o viata in natura si sanatoasa prelungeste viata si fara plante miraculoase si exista si acum oameni care trec varsta de 100 de ani, totusi daca stam sa ne gandim din nou la timpul in care ar fi trebuit sa traiasca (adica dupa cum spuneam milioane de ani in trecut), e aproape imposibil sa fi supravietuit numeroaselor primejdii, primele grupuri de oameni avand o durata de viata foarte limitata si putini trecand peste varsta de 50 de ani