| Serafim333 a întrebat:

Se spune ca nu exista Dumnezeu... Adevar sau minciuna?

Răspuns Câştigător
| 1libercugetator1 a răspuns:

Personal cred ca este adevarat
cred asta din 2 mari motive
1 din nimic nu apare zeii
2 acel zeu cum a creat totul din nimic?
pana acum nimeni nu mi-a raspuns la intrebarile astea cu argumente logice si doar argumente lipsite de logica, ratiunea, dovezii stiintifice
as crede daca sa-r dovedi ca exista un creator
1 prin metoda stiintifica
2 daca mi-sar arata
pana atunci totii zeii sunt doar o ipoteza pentru mine nimic mai mult las o posibilitate sa se dovedeasca existenta lui dumnezeu

Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

Știința nu este dogmatică. Se deosebește de religie prin faptul că nu are pretenția de a fi în posesia adevărului absolut. Rezultatele cercetării științifice sunt falsificabile, adică se pot testa și verifica validitatea lor. Dar afirmațiile religioase nu pot fi falsificate din start, pentru că nu pot fi cercetate.
Rezultatele cercetării științifice sunt documentate minuțios. Pentru asta există standarde, care asigură posibilitatea de a explica pașii care duc la o anume concluzie. Aici este importantă și publicarea tuturor surselor folosite și luarea în considerare a nivelului actual la care se află cercetarea în domeniul respectiv. Astfel, rezultatele cercetării devin comparabile, la fel precum progresul însuși în disciplina respectivă. Lucrările de cercetare fac trimitere una la celalaltă. Ele vin în spirjinul, critică sau perfecționează teoriile existente.
Un principiu important este interogația sceptică în sensul unei atitudini critice față de rezultate și teze proprii și ale altora. Cunoștințele științifice se deosebesc de cele doctrinare prin faptul că la cele din urmă sunt folosite mijloace de coerciție subtile sau fățișe și interogația critică este cel puțin nedorită, în timp ce cele dintâi pot fi în principiu confirmate sau infirmate de căte oricine cu ajutorul rațiunii și experienței proprii. La fel se diferențiază cunoștințele științifice de cele cu caracter de revelație. Revelația, care are loc doar la nivel subiectiv, în sinele individului, nu este accesibilă celorlalți și astfel nu poate fi intersubiectiv verificată.

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Creearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii

Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

11 răspunsuri:
| William a răspuns:

Minciuna.

| Inferno a răspuns:

Nu conteaza daca un lucru este adevarat sau fals, important este cat de bine prinde la public.

| PedoBarbie a răspuns:

Servus!
Dumnezeu nu există. E adevărat faptul că Dumnezeu nu există.
Pe curând!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Minciuna.
http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Volume_1
Scrisori de la Dumnezeul nostru :).
My God bless you, sa te ghideze departe de lumea asta!

| AliGab a răspuns:

Adevar si minciuna. Adevar pentru ca totul este creat de Dumnezeu, minciuna pentru ca Dumnezeu este Insasi Existenta.

| CryChristiAN a răspuns:

Minciuna.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Daca ai da o cautare pe TPU ai vedea parerile tuturor utilizatorilor de pe TPU adica cei care raspuns la intrebari religiose, conform ultimului studiu Global Distribution of Self-perceptions:
Religious: 59% Not Religious: 23% Atheists: 13%
deci doar 13 % din populatia lumii nu crede ca exista un creator
in Romania intre 1 si 5 %
top tarii atee
china
japonia

cehia
franta
Germania
Italia
Spania
suedia
danemarca
Austria
Australia
korea de sud
irlanda
tarii religioase
ghana
nigeria
fiji
Romania
macedonia
brazilia
georgia

acum ai aflat cine nu crede ca exista un creator un miliard de persoane si cine crede sunt 6 miliarde
care uni sunt teisti, deisti, panteisti sau nu stiu daca exista agnostici

| 1libercugetator1 a răspuns:

Lista completa o gasesti aici http://194.88.148.109/6c/f4/d2/47/default_504313010868.pdf? c=7391b0aba9e3be132d78fdbc93cc1968

| Qinz a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti spuna daca exista sau nu exista. Deci nu poti sa zici daca ii minciuna sau adevar, ca nu ai cum sa dovedesti din punct de vedere al simturilor noastre asta.Deci ramane la decizia ta sa crezi sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Tu dar ce zici?