| Moisie a întrebat:

Se stie ca clopotul este un simbol al zeului Baal, cel numit si Belzebub, cunoscut intre oameni ca fiind Diavolul!
Intrebare:
Cum va explicati faptul ca acest simbol al Diavolului nu lipseste din nicio biserica crestina?
Sa fie cumva vreo legatura cu ce spune Ioan in Biblie la cap 8 :44, si anume ca pe Diavol il cunoastem prin faptul ca este mare ucigas de oameni, si istoria ne arata ca Biserica Crestina este campioana la crime si bicisnicii?
Vedeti vreo legatura intre acestea 3, clopotul lui Baal. Biserica crestina si versetul lui Ioan?

17 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Fara legatura cu intrebarea, pentru curiosi:
http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/DEMONSI.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Error esti satanist?

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Nope.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Hm,uite aci un site interesant daca tot esti interesat de astea:www.ocult-ro.com

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh, voiam sa dau ceva informatii la curiosi, ca tot veni vorba de asa ceva. Stiam site-ul, dar multumesc, apreciez gestul. :D

Ca tot veni vorba...
De astea ce zici? :>

http://www.lucratorul-in-lumina.com/meniu.htm

http://www.crystalinks.com/

http://www.spiritscienceandmetaphysics.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flowwers are dreptate. Sa stii de la mine ca biserica nu a fost ce este acum. Biserica in nu stiu ce era sau veac era o cladire de unde se observa miscarile astrelor, stelelor, ceva stil astrologie.Scuza-ma ca nu ma pot explica dar intelegi tu. Asa. Caldirea asat numita biserica sau cum se zicea pe vremurile acelea erau folosite de masonii astia din ziua de azi.Si masonii ce sunt, in afara de satanisti, de cei ce vor sa stapaneasca lumea. Asa. Aia aveau asemenea clopote de sunau adunarea, dupa ce au gandit sa faca din biserica o arma de manipulare in masa. Scuza-ma dar nu si-a facut inca efectul cafeaua,. Intelegi ce vreeau sa spun. Da clopotul e alui ball ala, dar si biserica tot de-a lui este.Mai tarziu facand din biserica o arma de manipulare dupa cum am zis si bateau in clopotul ala sa adune lumea. Bafta.tongue

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Masonii sunt elitele societatii si mi se pare normal ca elitele s conduca lumea si nu excrocii si sarlatanii care au inventat o religie-politica pentru ca sa conduca ei lumea, pentrui ca s-a vazut timp de peste 1500 de ani ce le poate pielea lor de sfinti ai ingerului mortii, sau nu stii ca Christos se lauda singur in Apooc 1:17-18 ca el estestapanul Mortii si stapanul Iadului!
Crezi ca ar fi bine ca sa ne conduca din nou o bisertica care s-a dovedit a fi diabolica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Ori una ori alta, tot aceeas cred ca este. Nu functioneaza ceva daca nu e negativ si pozitiv.Binele e bine si raul e rau, dar amandoua cu folos. Numai ca negativul a cam intins coardalaughing

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Pai evident ca a intins coarde din moment ce religiosii sunt cam cca 6 miliarde de oameni, 2 crestini cca 1, 5 musulmani si restul hindusi sau budisti

| ElenaRomann a răspuns:

Clopotl nu prezintanici o problema. Evreii aveau zeci de obiecte de cult care poate ca nici nu aveau utlitate practica ci doar cultica.
In sute si sute de ani de invazii cotropitoare clopotul avea rolul sau. Dacanu era clopotul a utunci un musulman ca tine ar fi ataca in voie fara probleme.

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Nu reprezinta alta problema decat aceea ca face parte din cultul lui Baal, adica al lui Melebub numit si Diavol.
Evident ca problema este cu atat mai mica cu cat si Isus a fost acuzat de contemporani ca lucreaza cu puterile lui Belzebub, adica ale lui Baal!
Asa ca dupa parerea mea clopotul este la locul sau in biserica crestina care il are ca Dumnezeu pe cel care singur isi spune Lucifer!

| eternitate15 a răspuns:

In Biserica crestina a lui Dumnezeu nu se afla niciun clopot...intereseaza.te si afla

| Moisie explică (pentru eternitate15):

Nu exista nicio biserica crestina a lui Dumnezeu, pentru ca crestinii nu au un legamant facut cu Dumnezeu, motiv pentru care i-l slavesc ca Dumnezeu pe cel care isi spune singur Lucifer!

| NI_KA_IC_XC_1993 a răspuns:

Se stie? Cine ti-a spus tie aceasta tampenie!

| Moisie explică (pentru NI_KA_IC_XC_1993):

Mi-a soptit o viorea!
...sa nu stau de vorba cu ignorantii!

| Moisie explică (pentru NI_KA_IC_XC_1993):

Stiu doar aceia care au cultura generala si au citit "Der Gott der Stadt" de scriitorul si poetul Georg Heym, si mai ales cunosc Kaballa.