| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca religia crestina este campioana absoluta la crime si bicisnicii in contextul in care Biblia la Cap Ioan 8: 44 ne explica ca pe Diavol il recunoastem dupa faptul ca este ucigas de oameni?
Sa fie aceast verset doar una dintre dovezile precum ca biserica crestina este intruparea Diavolului?
Retineti ca doar am intrebat, nu am dat cu parul!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intr-adevar Satan e conducatorul lumii. 1ioan5:19

| Moisie explică (pentru danay72):

Bingo!
Si tinad cont de faptul ca Satan este un personaj apartinand religiei intreb : prin ce instrumente si ce institutii conduce el lumea, daca nu prin instrumentul numit religie si prin institutia numita biserica?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

E clar, conform Bibliei doar o religie e adevarata restul sunt false, deci sub conducerea lui Satan.Matei7:21-23

| Moisie explică (pentru danay72):

FALS!
Bibliafiind un text FURAT de lka o alrta religie si apoi marsavit de crestini, religia crestina nu poate fi adevarata pentru ca ea insasi este religia Satanei!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

2timotei3:16,17

| Moisie explică (pentru danay72):

Apocalipsa 12:12 coroborata cu 22:16 si interpretata conform 1:18 (toate din Apoca-Lipsa Mare)

| milan9 a răspuns:

Nu-mi aduc aminte cine, dar bine spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica (cu a ei invatatura de baza) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad

Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Dar oare cum de nu iti imaginezi si ADEVARUL precum ca acei oameni prosti, asa cum singur spui, au urmat tocmai invataturile biblice, sau nu cumva Isus a fost acela care a afirmat ca a venit sa nu aduca pacea ci sabia si ura intre copii si parinti si intre frati?
Nu cumva tu accepti din realitate doar ceea ce iti convine?

| milan9 a răspuns:

Referitor la Biserica Mântuitorului Hristos, iată ce spune Acesta despre ea:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

Ori, iată nişte lucruri clar formulate de către SFÂNTA SCRIPTURĂ!

| Moisie explică (pentru milan9):

Minciuni biblice!
Isus nu a putut zice nimic despre biserica cel putin din 2 motive, si anume ca era Rabin si rabinii nu au biserici ci sinagogi, si pentru ca biserica crestina inca nu era inventata in timpul vietii sale, deci nu avea nici cum sa se refere la ea!
In concluzie urmarind aceste adevaruri bazate pe cea mai simpla logica, putem vedea ca crestinismul este bazat pe minciuna, crime si sarlatanie, adica pe tot ceea ce este departe de spiritualitate!

| NAdrian a răspuns:

Texul acela se refera la Cain daca cumva nu ti-ai dat seama.Si lui Cain si urmasilor lui(care vietuiesc ca el in ucideri) li s-a spus,, zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ'' Facere 4:12

| Moisie explică (pentru NAdrian):

Cine vorbea de Facere?

| VladMax a răspuns:

Nuu... Este toatal gresit Diavolul este foarte puternic si intelept! Sa stii ca Diavolul inseala foarte mult lumea. Uite spunea Parintele Calistrat ca vine unu' la el si ii zice : Parinte de cand m-am dus la Baptisti, Iehovisti, Adventisti, Penticostali nu ma mai lupta nicio patima! Vezi. Diavolul incerca ADEVARATUL CRESTIN! Si pe cel care l-a cucerit (Penticosalul, adventistul, etc) nu-l mai necajeste pentru ca la necajit odata pentru totdeauna! De asta Crestinul Adevarat este intotdeauna incercat de Dumnezeu. Ca diavolul se teme de Dumnezeu si vine si ii spune : Doamne pot sa ispitesc acea persoana? Iar Dumnezeu spune Da sau Nu : Si daca ti-a venit ispita si cazi in pacat atunci iti este incercata iubirea fata de Dumnezeu. Deci Deaia Crestinii Bisericii Ortodoxe sunt foarte incercati! Si asta este unul dintre motivele ca Ortodoxia este CREDINTA ADEVARATA pentru ca Dumnezeu ne incearca sa vada daca il iubim happy Doamne Ajuta! Sper ca te-am ajutat! happy

| Moisie explică (pentru VladMax):

1 Baaa! Assta ziceam si eu, si anume ca Diavolul este foarte puternic si inteligent, mai exact atat de inteligent incat se lasa slavit ca Dumnezeu tocmai in Casa lui Dumnezeu si atat de puternic incat si-a facut biserici pina si in cel mai mic sat ca sa controleze mai bine lumea!
2 Intr-adevar Diavolul ii incearca pe adevaratii crestini punandu-i la proba credintei si nu la probele logicii si ratiunii si vedem proba in faptul ca se lauda ca este seful cheilor iadului si le promite viata vesnica in imparatia sa Iadul, si asteapta ca toti crestinii sa NU rationeze ci sa-l urmeze prin credinta nestramutata!
3 Crestinismul adevarat este bazat pe minciuna si credinta a proasta, si nu are nicio legatura cu Dumnezeu pentru ca crestinii nu au facut niciun legamant cu Dumnezeu asa cum a facut Avraam, ci au facut un legamant cu cel care singur se lauda ca este Lucifer, Luceafar si recunoaste ca detine Cheile Iadului si nu pe cele ale Raiului!
Crestinii bisericii ortodoxe se afla pe calea gresita pentru ca NU urmeaza Legea lui Dumnezeu ci legile unui ucigas si sarlatan care cere opamenilor sa renunte la Legea lui Dumnezeu pentru ca Diavolul a adus cu sine "Sfarsitul Legii" si implicit inceputul Nelegiuirii pentru ca el Diavolul s-a sacrificat pentru ca sangele lui sa spele pacatele omenirii si astfel toti criminalii si curvele pot ajunge in Rai!
Nu m-ai ajutat cu nimic ci doar ai dovedit ca nu ai studiat Biblia cu ochii mintii largi deschisi si ca nu realizezi ca crestinismul are radacini Iudaice!