| EmaS a întrebat:

Senatul Frantei a adoptat astazi controversata lege a egalitatii conjugale, care legalizeaza casatoriile dintre persoane de acelasi sex. Ce parere aveti despre acest lucru?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand cineva incalca "legile" lui Dumnezeu, va trebui sa suporte consecintele.Mari probleme se vor abate asupra lor.

141 răspunsuri:
| Raducu99 a răspuns:

Pai, de ce nu? E ca si cum tie nu ti-ar da voie cineva sa te casatoresti cu un barbat. Homosexualitatea e prezenta si la alte specii si e ceva destul de intalnit. Daca asta e ce vor ei lasa-i sa faca, doar tie nu-ti fac nimic rau. Ca ti-e scarba cand ii vezi pe strada cum se saruta asta e alta treaba.

| BlackSulphur a răspuns:

Foarte buna alegere, ajuta la cladirea liberului arbitru.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru U2lrish):

De vreo 2000 de ani sunt tot vremurile de pe urma laughing

| Earthroot a răspuns:

Tot in Franta este legala casatoria post-mortem, deci unii au o problema la cap, caci sigur nu natura e de vina, ea nu da gres.O parere proasta.Astfel de specimene cu creierul defect nu ar trebui sa aiba dreptul de a-si lasa amprenta cancerigena asupra societatii.

| HueyFreeman a răspuns (pentru U2lrish):

Iti dai seama. De ce sa se bucure si ceilalti oameni de aceleasi drepturi de care te bucuri tu?

| Florincrap a răspuns:

Liberte,Egalite,Fraternite!
Ar trebui tratati ca si orice cetatean.
Franta e un stat democratic, care respecta drepturile omului.
Am auzit ca si o lege a fost modificata (legata de parinti:un copil poate avea si 2 mame, sau 2 tati, nu 1 mama si 1 tata).

Răspuns utilizator avertizat
| Terentee22 a răspuns:

Cine sunt eu sa fac pe dumnezeul pe pamant si sa le interzic unor oameni sa faca ce vor?

| Florincrap a răspuns (pentru Earthroot):

Casatorie post mortem?! Incredibil! Nebuni frantuzii astia... Deci, in 26 state ale UE e ilegala (sau nespecificata in nicio lege), iar in Franta, e legala?
Many differences, many, between the World and France...

| dracu14 a răspuns:

O mare prostie

| OOOLEOOO a răspuns:

Tot respectul meu pentru diversitate.

| costis a răspuns:

Hie la ei acolo...

| HueyFreeman a răspuns (pentru U2lrish):

Normal fata de cine? Daca animale ar fi homosexuale ce ai zice?

| ManStrong a răspuns:

Atita timp cit se numeste democratie, sint obligati sa accepte si aceasta libertate.altfel democratia ar fi ingradita.
Cei ce o fac insa, i si vor da seama ce au facut dupa ce trece nebunia tineretii.Ce ar putea interzice democratia, adoptrea copiilor proveniti pe cale naturala.
Sa si creasca fiecare cuplu progenitura proprie.

| ManStrong a răspuns:

Daca crestinismul nu ar fi desfiinta porunca asaptea nu s ar fi ajuns la aceasta libertate.
Desfiintarea poruncii a saptea duce implicit la desfiintarea lui Dumnezeu ca creator.Raspunderea cade in sarcina crestinismului.

| RAY a răspuns:

Asta nu-i ceva nou multe state au facut asta
homosexualitatea se datoreaza nivelului mare de estrogen din organismul unui barbat, homosexualitatea se regaseste in natura sa studiat peste 150 de specii care o practica
sa demonstrat ca estrogenul are efecte clare asupra organismului masculin ca lipsa agresivitati, atragere fata de sexul propiu etc
de ce se baga estrogen in comdamnti din puscariasi oare?
homosexuali sunt mai putin violenti, agresivi ca barbati cu putin estrogen
nimeni nu devine homosexual si se naste, asta nu-i o boala cum spun uni

| Xenya a răspuns:

Atata timp cat nu o se le dea dreptul si la adoptarea unui copil nu am nimic de comentat.

| Earthroot a răspuns (pentru HueyFreeman):

"Normal? Defineste normalul!"
Asta-i poezia filosofiei turmentate sustinuta de cei fara o carare, un traseu clar in viata.
De la toleranta la acceptare a unui fenomen ca si normalitate e drum lung.Si aici vorbesc despre normalitate universala, alfa si omega, nu baliverne:"fiecare cu normalitatea lui si asa mai departe"...Si e normal sa apara un conflict interior cu propiile emotii in constiinta cuiva care se deplaseaza impotriva curentului.Asta deoarece de multe ori impulsurile se lupta cu propia constiinta, si de aici vine dorinta asta mare de exprimare a persoanelor"diferite", in incercarea lor de a obtine sentimentul de acceptare, simt o teribila, incontrolabila nevoie de a incerca in a te convinge de veritabilitatea normalitatii lor.

| Nucreeed a răspuns (pentru Xenya):

Da...e mai bine sa stea pe strada sau un crese..bine gandit...incetati cu religia voastra ca nu aveti idee cat va inselati..credeti in niste aberatii pentru ca vreti sa ajungeti voi in rai. daca nu stiai, un homosexual se naste homosexual..nu se schimba el asa dupa cum ii vine..asa ca ce vina are el ca DUMNEZEU ala al tau la facut asa?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Earthroot):

Ai zis foarte multe fara sa zici nimic. Felicitari.

| reihiuke a răspuns (pentru HueyFreeman):

Sau poate ca nu ai inteles tu nimic

| Xenya a răspuns (pentru Nucreeed):

In postarea mea nu am pomenit nimic de religie, de unde ai ajuns tu a crede asa ceva?! Doar pentru ca am raspuns la o intrebare postata de Ema?
Nu este bine sa stea in orfelinate dar nici sa ii vad ca o sa stea lanaga 2 mama sau 2 tati nu pot sa ii vad.Te gandesti putin la psihicul acelui copil cand o sa vada ca alti copii au parinti "normali" si el nu? Din aceste cauze pot aparea traume.
Nu am nimic personal cu homosexualii, dupa nime pot sa se casatoreasca dar mie nu mi se pare potrivit sa aiba si un copil...

| milan9 a răspuns:

Nu se naşte absolut nimeni gay! Aceasta este o alegere distructivă cauzată de pierderea reperelor morale şi spirituale! Nu există cazuri gay care să nu implice gravitatea perversitatii şi a păcatului!

Nu există nici la animale astfel de cazuri, iar dacă s-a găsit vreunu, atunci sunt de prin Danemarca sau Olanda... happy
Nu se confunda diferitele înclinaţii simulative, făcute în virtutea hazardului lipsei lor de raţiune, cu mecanismul comportamental complex, raţional şi emancipat al omului!
Dacă la animale nici măcar nu există, sau sunt extrem de rare cazurile, cu atât mai mult speciile, în virtutea cărei logici vrei să generalizezi acele accidente la oameni, cei care au pretenţii ce ţin de raţiune şi morală?

| Nucreeed a răspuns (pentru milan9):

Eh ...acum sincer...cum stii tu ca homosexualii nu se nasc asa? ai fost tu in pielea unuia? BA DA cum le stiti voi pe toate?
tu vezi macar ce zici? nici macar nu stii exact si vorbesti ca si cum ai avea 100% dreptate =| asta urasc cel mai mult la crestini

| ManStrong a răspuns (pentru Xenya):

Daca unul din cei doi poate naste un copil pe cur, atunci sa l faca.

| Xenya a răspuns (pentru Florincrap):

Si ti se pare normala acea lege cu 2 mame si 2 tati?

| HueyFreeman a răspuns (pentru reihiuke):

Am inteles ce a vrut sa zica. Doar ca "normalitatea" este ceva stabilit de un grup (ex: societatea). Tot ce se afla in afara acestor standarde este considerat diferit. Pentru majoritatea oamenilor limitati diferit inseamna rau. In acest caz ne-natural, desi este o mare prostie din moment ce si celelalte animale sunt de asemeanea homosexuale.

| Xenya a răspuns (pentru ManStrong):

rolling on the floorDaca o sa se intample asa eu sunt de acord si cu acest aspect, dar pana atunci nu sunt.
O seara buna!

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

Cine spune ca nimeni nu se naste gay, inseamna ca n-a auzit de estrogen. Atat am avut de spus.