| EmaS a întrebat:

Senatul Frantei a adoptat astazi controversata lege a egalitatii conjugale, care legalizeaza casatoriile dintre persoane de acelasi sex. Ce parere aveti despre acest lucru?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand cineva incalca "legile" lui Dumnezeu, va trebui sa suporte consecintele.Mari probleme se vor abate asupra lor.

141 răspunsuri:
| Earthroot a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tu ai dat gres 1st cu exprimarea.Nu ma intereseaza cat o faci tu pe desteptu dupa ce deja ai gresit, cu atat mai putin cand vad ca n-ai nimic de spus, decat sa-mi faci observatii ca la cat scriu eu de mult.
Exprimarea ta este curata, simpla si sublima:animal homosexual! Nu esti funny!

| Earthroot a răspuns (pentru EvangelineDS):

Ai doi frati care au fost la orfelinat, dar nu ai si doua scule pe post de parinti.Deci nu stii deloc ce spui totusi pana la urma!
Cine e de vina aici? Justitia ca nu ia masuri impotriva celor care se f si pe prunci ii arunca.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Earthroot):

Multumesc ca imi complimentezi exprimarea. Da, sunt un animal, un individ al speciei Homo Sapiens Sapiens si din nefericire pentru tine nu sunt homosexual. Este altceva ce ai vrea sa mai stii?

| EvangelineDS a răspuns (pentru Earthroot):

Mai citeste odata. Am zis ca decat chinuit si fara dragoste mai bine asa.

| Earthroot a răspuns (pentru HueyFreeman):

Crezi ca pe la 14-15 ani ai sa-ti razi primele doua fire de mustata, sau le lasi ca si dovada a maturitatii tale?
Ai sa o faci mandra pe maica ta, ca odorului ei, a inceput sa-i creasca par facial!

| EvangelineDS a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezau spune de fapt sa ii omoram cu pietre, la fel ca pe atei. happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru Earthroot):

Multumesc ca mi-ai amintit. Maine incepe scoala si in timpul vacantei mi-am lasat barba sa creasca. Trebuie sa ma barbieresc nitel.

PS: Am trecut de ceva timp de varsta sus mentionata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Daca din parinti heterosexuali unii copii ajung homosexuali, de ce crezi ca din parinti homosexuali, adoptivi, copiii ar ajunge si ei asa? E chestie de hormoni, nu de ce vezi acasa, iar hormonii dicteaza sentimentele, pe care nu le poti controla. De ce nu le "regleaza" dumnezeu?
Eu nu sunt nici pro, nici contra, doar ca ce tocmai ai zis e aberatie.

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Poate nu ai auzit de puterea exemplului. Copiii copiaza ce vad la parinti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu toti. Un copil care isi vede mama batuta de un tata alcoolic se poate sa devina alcoolic la randul lui, dar sunt sigura ca peste 50% din acei copii n-o sa urmeze exemplul tatalui. Asta 1, 2, e vorba de hormoni, cum ziceam. Degeaba se pupa 2 barbati daca tie iti plac fetele, sau invers, degeaba se pupa doua femei daca tie iti plac baietii. Daca stai cu bunicii si ei se pupa, decent, inseamna ca o sa iti placa batranii? Nu!

| Earthroot a răspuns (pentru Mădă0611):

Hormonii sunt influentati de mediul in care te dezvolti.

| Trolli a răspuns (pentru Earthroot):

Nu era vorba de tinuta de dimineata, ci de faptul ca prea punem accent pe parerea celor din jurul nostru.

Statistici peste statistici, de unde? Adu-mi dovada!
In fine, acei tineri de care vorbesti tu, provin din familii dezbinate. Tatal a parasit-o pe mama pentru ca nu era destul de responsdabil sau ea a plecat satula de batai sau cine stie de ce! Copilul si-a facut un anturaj dubios, a facut o prostie si a ajuns in parnaie, da sunt cazuri reale, stiu.
Cunosc insa si persoane care au trait fara un parinte, intr-un mediu fara scandaluri, fara batai, fara certuri si nu au ajuns nici infractori, nici fete usoare, deci conteaza foarte mult mediu in care te dezvolti!

Dar, nu inteleg legatura cu homosexualii. Pentru ca ei odata ce au facut aceasta alegerea, de a infia un copil, inseamna ca isi doresc cu adevarat, inseamna ca sunt pregatiti pentru a fi parinti.( Nu e ca in cazul cuplurilor de heterosexuali " eeh, s-a intamplat sa raman insarcinata, ne-a dus valul, am uitat sa folosim protectie si pac, peste noua luni ne-am trezit cu un copil".)

Spui asa: " Sa nu mai spun de stima de sine, si increderea scazuta pe care o sa o ai, care iti va afecta viata."
Asta este din cauza noastra, a societatii, pentru ca noi nu acceptam ceva diferit.

"Vrei sa crezi sau nu, dar in cele mai multe situatii familia este cea cate te formeaza ca si om.Iar pentru ca aceasta formare sa aiba loc cat mai prielnic, este nevoie de doua sexe diferite."
Repet, conteaza foarte mult mediu in care acel copil se dezvolta: inconjurat de iubire, protectie, educatie, respect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu sincera, ma asteptam ca toti francezii sa fie poponici. Ble, ble, ble...
Nici macar nu ma intereseaza ce or hotarat aia. Oricum, e prea mare coincidenta ca decizia asta a venit odata cu noul Papa. Cel mai probabil ca vor urma si alte tari. Vom trai si vom vedea.
Parerea mea? Sa zicem ca ma bucur pentru ei, astept sa vad cum vor sta statiscile in ce priveste divorturile printre homosexuali si chiar cu nerabdare scandalurile care se vor isca. happy

| nursa a răspuns:

Chiar nu inteleg de ce-s asa de controversati unii romani de cine cu cine se cupleaza/casatoreste in Franta laughing.

| Mădă0611 a răspuns (pentru nursa):

Pai bate vantul dinspre vest si aduce microbi aici, ca altfel ar fie discutii despre poligamie (sud/est), sau sunt si nu vad eu? hypnotized

| nursa a răspuns:

Altfel ar discuta despre "Cat timp va trece pana se va aborda o discutie pe aceasta tema si in guvernul Romaniei? ". Nu de alta dar sa vedem cam cat de inapoiati suntem... Gay sunt si-n Romania poate vor si ei o foaie cu stampila de la Primarie, prima de casatorie si analize gratuite laughing.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Mai ema, frustrarile membrilor unei astfel de familii intervin odata cu intoleranta societatii, in societatea romaneasca este nu prea se pot intemeia astfel de familii (reusite) nici macar daca ar fi legalizat asa ceva si asta din cauza societatii, a mentalitatii acesteia. In schimb daca plasezi o astfel de familie in Olanda sau in Belgia de exemplu, te asigur ca 99 la suta dintre aceste familii duc o viata sociala normala, fara probleme de integrare/acceptare in grupuri sociale, iar in aceste cazuri nu se mai pune problema dezvoltarii unor frustrari interioare si cu atat mai putin aparitia unor complexe de inferioritate.
Vezi ema, tine de contextul in care integrezi aceasta situatie, nu peste tot se gasesc si se aplica aceleasi rezolvari, pentru ca situatiile sociale si dorintele sociale sunt diferite de la comunitate la comunitate si cu atat mai mult de la natiuni la natiuni.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ema, copiii copiaza de la parinti anumite trasaturi fiziologice, tabieturi, etc. dar nu si orentarea sexuala.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ema, eu am auzit ca dumnezeu vrea indreptarea pacatosului si nu de ura pentru pacat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Si cu siguranta la randul lui va copia ceea ce vede la parintii lui''
Nu este adevarat ema, nu intotdeauna copiii fac ceea ce fac parintii lor. Adica daca un copil creste intr-o familie de alcoolici, poate sa-si creeze o familie normala fara patima bauturii, tocmai pentru a-si crea o familie asa cum si-ar fi dorit-o. Si exemplele pot continua.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Dragul meu este tot una. A te indrepta, inseamna a parasi pacatul.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Sunt consecintele alegerilor lor.Si am citit undeva ca intr-adevar, copiii copiaza ceea ce vad la parinti in proportie de 50-60 la suta.

| EmaS explică (pentru Raducu99):

Dumnezeu a lasat familia formata din sot si sotie, dar diavolul a pervertit tot ce a creat Dumnezeu frumos.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Ma rog, tot n-ai priceput ideea.Era vorba ca toti bateti din gura in stanga si in dreapta si nu aveti habar despre pshihologia psihicului uman. Daca crezi ca imi ies mie tampenii pe gura,pune mana pe o carte de psihologie recunoscuta,bazata pe studii,nu pe povestile astea idealist-cancerigene,citeste,si te convinge.
Noi acceptam ceva diferit,dar problema este la persoanele gay,care unii,nu se accepta ei pe ei insisi,si incearca sa ne baga in cap cum ca ce fac ei este firesc, cand sa fim realisti pret de o secunda, nu este!
Chiar nu vezi unde-i jecmanirea? Isi primesc drepturile sa-si faca viata si in loc sa-si vada de caminul lor, se apuca in stanga si in dreapta sa defineasca ce anume e normal, cand ei se comporta impotriva firii.

| Trolli a răspuns (pentru Earthroot):

Lasa ca stii tu multe si pentru mine! Eu sunt doar o biata ignoranta.

" Hormonii sunt influentati de mediul in care te dezvolti." Serios? Eu nu stiam, poate dezvolti, daca ai chef sa ma inveti si pe mine una-alta.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Nivelul de testosteron, estrogen, sunt influentate de mediul in care te dezvolti.Am citit asta acum cativa ani prin carti si erau foarte multe pagini.Da un search pe google si cred ca ceva gasesti.

| Trolli a răspuns (pentru Earthroot):

De mediu: alimentatie, mod de viata etc!

Dar nu cred ca o fata crescuta de doi barbati, la pubertate va avea barba.
Iar un baiat crescut de doua mame va avea sani.

Homosexual nu devii, ci te nasti! E ceva legat de un cromozom.

| Liviu a răspuns:

Dragut,o sa imi fac schimbare de sex,si o sa ma 'casatoresc' sau 'insor'? cu o femeie=)
Hmm, oare imi lipseste ceva?
Lasand gluma deoparte.
atata timp cat nu traiesc cu ei pe strada, atata timp cat nu au o influenta proasta asupra copiilor e ok.
Insa cum ii pot explica eu la un copil... cum de e un barbat cu un alt barbat? aici se vor ridica semne de intrebare, daca copii vor crede ca asa e normal si e bine?
Trebuie sa nu se afiseze in public? dar iar apare un scandal, iar apare... un fel de 'rasism' cum o dam cum o luam nu e bine.personal nu mi-ar place sa am niste vecini pe dos.
Cred ca as pleca din acel bloc happy asta daca as avea copii happy
Cum as putea sa ii explic unui copil de 6 7 8 ani ce cum de sunt 2 barbati impreuna? fara sa il traumatizez?

| IonutDX a răspuns (pentru ManStrong):

Democratia e o forma de organizare a societatii, legalizarea sau nu a casatoriilor intre persoanele de acelasi sex nu afecteaza democratia, ci libertatile individului!

demokratía, d. demos, popor și kratos, putere.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Si parintii nu fac parte din mediul inconjurator,din spatiu?
Ma rog,te-ai pus pe glume!
E adevarat ca se fac speculatii,si cica, s-ar fi descoperit o anumita gena care ar putea sa duca, sa produca, sa transmita homosexualitatea(cica in noi toti exista o gena homosexuala, nu stiu, poate se refera la probabilitate).
Dar ma rog asta ar fi doar una dintre cauze, posibile cauze.
Am vazut acum 5-6 ani pe discovery un reportaj in care mamifere si insecte incercau a se imprechea cu acelasi sex, asta dupa ce prioritar, inainte, s-au imperecheat normal, cu sexul diferit.Deci aceasta schimbare trebuie sa aiba o cauza, si s-au facut speculatii ca similar ar exista si un vinovat pentru cazurile de homosexualitate din societate.Insa e banal,de ras, sa compari omul cu animalul, cu toate ca avem multe in comun, avem si inteligenta peste, psihicul care functioneaza diferit, constiinta care percepe alfel realitatea decat o face un animal, plus diferentele la nivel de adn.Sunt chiar foarte multe cazuri de persoane cu inclinatia gay, care ei insisi recunosc ca desi ei simt aceste impulsuri, constientizeaza de altfel ca este gresit.Si asta nu e datorita societatii.Nu e cum spui tu, scuze ca te corectez:sunt persoane care isi schimba inclinatia sexuala dupa o lunga indelungata viata sexuala ca si fiind hetero.Deci aceasta schimbare se studiaza si se poate chiar observa in unele cazuri, cum creierul unei persoane gay functioneaza diferit fata de cel al uneia hetero.
S-au inventat medicamente in urma cercetarilor, terapii, metode de consiliere prin care se incearca a se vindeca, caci este posibil in unele cazuri, mai ales daca pacientul constientizeaza si vrea sa se vindece.Chiar gasesti marturii ale celor care au urmat tratamente si spun ei singuri ca atunci cand se gandesc la cum erau inainte, si cum sunt acum, nici ca se mai recunosc.Deci daca chiar si aceia care sunt gay recunosc anomalia,cine suntem noi care nici macar nu suntem gay,sa spunem ca ar fi normal?!
Alta chestie:Nu e vorba ca nu-i acceptam noi(tolerare),ci este aceea ca nu se accepta ei insisi,si de aici porneste toata propaganda gay,influenta in masa,mass-media, etc.
Ca si in cazul unui pacient aflat intr-o adanca depresie, stare psihotica, o persoana gay nu are cum sa constientizeze de cele mai multe ori ca ceea ce face e gresit si îi pare perfect normal, deoarece impulsurile electro-magnetice transmise de creier asta îi comunica.
Tu insuti, in timp ce tastezi la pc, cele 6 simturi te ajuta sa percepi realitatea. Poti contesta duritatea tastaturii cand tastezi, sau zgomotul pe care il fac tastele? Nu poti deoarece asta e ceea ce iti transmite creierul.
Eu nu spun acum sa ne apucam sa dam cu pietre cum a zis unul, dar prostia impinsa la maxim sub pretextul contributiei construirii unui lucru bun ma irita la culme.Si sa ma crezi cand iti spun:ca nu suport nici cel mai mic indiciu comiterii unei nedreptati,incorectitudini,cum nu suport ipocrizia,cu toate ca unii o fac din dorinta de acceptare,totusi nu accept minciuna, nu accept falsul, nu accept boala servita ca si evolutie, nu accept compromisurile facute de dragul a acoperi mizeria altora, si nu suport incercarea asta fortata de a musamaliza fapta, doar pentru ca unii sau altii inclinatie gay, sa si-o traga nestingheriti si fara mustrari de constiinta in dos!
Un lucru anormal nu va fi niciodata firesc! Punct!