| EmaS a întrebat:

Senatul Frantei a adoptat astazi controversata lege a egalitatii conjugale, care legalizeaza casatoriile dintre persoane de acelasi sex. Ce parere aveti despre acest lucru?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand cineva incalca "legile" lui Dumnezeu, va trebui sa suporte consecintele.Mari probleme se vor abate asupra lor.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Mda, cum e in Olanda de exemplu, probabil ca cetatenii olandezi au luat-o la poponet cu nuielusa de la dumnezeu pentru ca au legalizat prostitutia, consumul de droguri si casatoriile intre persoane de acelasi sex. Iar acum nu mai pot de atat suferinta si chin.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Asa vad cei care cred ca totul se sfarseste la mormant, dar nu este asa, dupa aceea va fi judecat fiecare dupa modul in care si-a trait viata.Iar in functie de aceasta isi va petrece vesnicia in locul meritat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ema, termina cu fabulatiile...

141 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Hie la ei acolo...

| OOOLEOOO a răspuns:

Tot respectul meu pentru diversitate.

NOname
| NOname a răspuns:

Foarte bună lege, firească, aş zice.
Se vede că francezii sunt mult mai deschişi la minte, corecţi şi evoluaţi.
Nu ştiu când ne vom deştepta şi noi. Cu atâta îndoctrinare religioasă, ce ni se bagă pe bat...mai greu.

http://www.tpu.ro/......lor-intre/

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

De ce m-ai votat eronat la aproape tot ceea ce am postat? Esti patetica! Pe bune! Chiar aveam o parere relativ buna despre tine in unele cazuri dar cand se discuta subiectul homosexualitete, droguri usoare, esti total pe langa.Nu am fost eronat cu absolut nimic in postarile mele.Degeaba treci aiurea si votezi userii sa incerci a creea o impresie, caci cuvantul adevar tot adevar ramane.
NU e vorba de religie, nu e vorba de rasism! Ce îi deranjeaza pe oameni nu e ceea ce face vecinu in intimitate, ci recunoasterea unui fenomen anormal ca si normalitate.

Apare un idiot cu un tricou inscriptat:mandru ca sint alb...rasism!
apare altu:mandru ca sint tigan... aplauze!
apare unu:mandru ca sunt hetero...rasism!
apare altu:mandru ca sint gay... aplauze!
Cat sa m-ai dai partii slabe, cat? Ca dai un deget, iti ia si mana, si trunchiu si te ingroapa de viu.

Homosexualitatea ceva normal? NU!
Nu-ti convine situatia? Da vina pe alfa si omega. Punct! In rest poti abera caci tot patetic este.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

"Edit:Legiuitoarea si Ingerinfrant, abtineti-va sa raspundeti in cazul in care vreti sa o faceti."... Epic!
Da vad, vad dreptatea mare si clar chiar in fata ochilor!"Dati-mi dreptate sau taceti naibii din gura"! Si de ce sa o mai facem totusi?
Vrei dreptul la libera exprimare, vrei sa-ti arati ideile corecte printr-o incalcare a liberii exprimari?
Wow incredibil cum se poarta o disputa in lipsa partii opuse.Cum va place voua! Prin dos! Asta spune multe despre caracteru unui individ care cauta dreptatea.

| NOname a răspuns (pentru Earthroot):

Te crizezi pentru nişte voturi? Îmi exprim părerea vis-a-vis de părerile celorlalţi cum şi când doresc, este dreptul meu, iar intoleranţa şi ignoranţa duse la extrem niciodată nu le-am suportat. Răspunsurile tale se întâmplă să fie pline aşa ceva. Suferi de homofobie - ura ilogică faţă de cei care sunt diferiţi, când Biblia vă spune să vă iubiţi aproapele.

Ce ar fi să lăsaţi oamenii în pace şi să vă vedeţi de treaba voastră?

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Iubesc blondele! Te simti nedreptatita?

| 4b a răspuns:

Sfarsitul veacului traim...

| PredatoR a răspuns:

Niste poponari si lesbiene!

| RAY a răspuns:

Asta nu-i ceva nou multe state au facut asta
homosexualitatea se datoreaza nivelului mare de estrogen din organismul unui barbat, homosexualitatea se regaseste in natura sa studiat peste 150 de specii care o practica
sa demonstrat ca estrogenul are efecte clare asupra organismului masculin ca lipsa agresivitati, atragere fata de sexul propiu etc
de ce se baga estrogen in comdamnti din puscariasi oare?
homosexuali sunt mai putin violenti, agresivi ca barbati cu putin estrogen
nimeni nu devine homosexual si se naste, asta nu-i o boala cum spun uni

| milan9 a răspuns:

Nu se naşte absolut nimeni gay! Aceasta este o alegere distructivă cauzată de pierderea reperelor morale şi spirituale! Nu există cazuri gay care să nu implice gravitatea perversitatii şi a păcatului!

Nu există nici la animale astfel de cazuri, iar dacă s-a găsit vreunu, atunci sunt de prin Danemarca sau Olanda... happy
Nu se confunda diferitele înclinaţii simulative, făcute în virtutea hazardului lipsei lor de raţiune, cu mecanismul comportamental complex, raţional şi emancipat al omului!
Dacă la animale nici măcar nu există, sau sunt extrem de rare cazurile, cu atât mai mult speciile, în virtutea cărei logici vrei să generalizezi acele accidente la oameni, cei care au pretenţii ce ţin de raţiune şi morală?

| Nucreeed a răspuns (pentru milan9):

Eh ...acum sincer...cum stii tu ca homosexualii nu se nasc asa? ai fost tu in pielea unuia? BA DA cum le stiti voi pe toate?
tu vezi macar ce zici? nici macar nu stii exact si vorbesti ca si cum ai avea 100% dreptate =| asta urasc cel mai mult la crestini

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

Cine spune ca nimeni nu se naste gay, inseamna ca n-a auzit de estrogen. Atat am avut de spus.

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Nimeni nu se naste gay, ci devine.

| milan9 a răspuns (pentru Nucreeed):

Faptul că omul este la limita superioară a emancipării pe scara complexităţii actelor raţionale (cu excepţiile de rigoare happy! ) asta din păcate nu presupune că toate actele sale sunt bune, corecte, sau morale!

Din păcate, nu este o regulă exclusivistă! El a fost singurul însărcinat cu libertate şi responsabilitate!
De aici survine toată gama dezamăgirilor, aberaţiilor, abuzurilor, zoo-, necr-, pedo-, homo- filiilor şi a crimelor de care sunt în stare unii membri ai speciei!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Afecţiunile astea psihice nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar- darul "Creatorului") ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări afective denaturate..., imorale!
Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extrem de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că,, părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!

| Earthroot a răspuns (pentru milan9):

Merge bine situ, merge...Te-am votat eronat fara sa vreau, scuze!

| milan9 a răspuns (pentru Earthroot):

Cum adică fară să vrei... Nu m e r i t? laughing
Bine, nici nu ştiu la ce m-ai votat...

| Earthroot a răspuns (pentru milan9):

Îti promit, tin nuielusa la indemana!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Nici nu ma mai contrazic cu dv, cititi despre hormoni, si in general despre biologie.Ce mai vreau sa zic este ca ia-ti dat fundita unui impertinent, nu inteleg cum puteti sa credeti in liberul arbitru, dar sa fiti de acord cu el care spune ca Dumnezeu o sa-i chinuie pe oamenii aia fix pentru ca si-au exercitat liberul arbitru.Cred ca daca ar exista Dumnezeu, nu ar fi asa de prost, incat sa incalce o promisiune, exact cum a mai facut-o.Astea-s pentru mine dovezi ca nu exista Dumnezeu. Faptul ca a incalcat liberul arbitru al oamenilor, prin potop, si daca voi sustineti ca o sa-l incalce iar, pentru mine e clar.Aaa, si am vazut ca ai spus ca traim vremurile din urma, din pacate, de 2000 de ani le tot traim, confirma ce-am zis eu textele de acum peste 1500 de ani in care oamenii sustineau ca vine sfarsitul.Se pare ca nu s-a schimbat nimic.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Nucreeed):

Nimeni nu se naste poponar!

S-a constat ca copii care au fost agresati de catre homosexuali sau supusi la perversiuni au sanse mai mari sa devina homosexuali.Copii care au crescut fara mame sau o conceptie negativa fata de femei are sanse mai mari sa devina homosexual.Si desigur, ultima categorie, persoanele care devin homosexuale din plictiseala, de la prea mult bine.

| Liviu a răspuns:

Dragut,o sa imi fac schimbare de sex,si o sa ma 'casatoresc' sau 'insor'? cu o femeie=)
Hmm, oare imi lipseste ceva?
Lasand gluma deoparte.
atata timp cat nu traiesc cu ei pe strada, atata timp cat nu au o influenta proasta asupra copiilor e ok.
Insa cum ii pot explica eu la un copil... cum de e un barbat cu un alt barbat? aici se vor ridica semne de intrebare, daca copii vor crede ca asa e normal si e bine?
Trebuie sa nu se afiseze in public? dar iar apare un scandal, iar apare... un fel de 'rasism' cum o dam cum o luam nu e bine.personal nu mi-ar place sa am niste vecini pe dos.
Cred ca as pleca din acel bloc happy asta daca as avea copii happy
Cum as putea sa ii explic unui copil de 6 7 8 ani ce cum de sunt 2 barbati impreuna? fara sa il traumatizez?

| Lizzu a răspuns:

Nu vad de ce iubirea ar trebui cenzurata doar pentru ca e vorba de persoane de acelasi sex. Asa si? Care e problema unora?

TOTI avem dreptul la viata si la iubire. Nu e nimic rau si nu e o crima in asta, nu e o crima sa iubesti si sa traiesti iubirea.
Cat as vrea sa va vad traind ca oamenii pesterii unde nu exista societate ratata pe care toti o ascultati si o imbratisati cu legile ei cu tot.
Acolo macar nu exista cenzura asta care ucide. In natura omul e liber sa traiasca.
In societate NU -- mii de legi aberante si reguli care te impovareaza ca si fiinta.

Ce aveti voi cu ei? Sunt oameni si oricare am fi putut fi in locul lor. Imaginati-va cum ar fi sa fii o minoritate intr-un ocean de oameni asa -zisi "normali" si sa te discrimineze pana la sange!
Nu sunteti deloc empatici, sa priviti problemele si din alt unghi nu numai cu valul pe ochi!

Homosexualii nu sunt criminali, sunt oameni ca oricare om de aici de pe TPU si de pe Planeta.

| EmaS explică (pentru Lizzu):

Familia este celula de baza a societatii, ea este prima institutie formata de Dumnezeu pentru a se iubi si a aduce ca rod al dragostei lor curate copiii ca sa traiasca in armonie.

| dracu14 a răspuns:

O mare prostie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema? tu nu vezi ca abunda TPU de relatii de tip; COMBINATIE.nu se mai spune; sa facem dragoste.HAI sa ti-o pun, sa bag pe...ul in va.in sa te fecundez putin, iar genul asta de legatura, trebuie o lege a conventiei.sa poata fi tinute sub control, crimele, bataile, scandalurile, abuzurile etc.NOOOII ne-am casatorit.din dragoste, din credinta din iubire din tot ce se pune la temelia unei legaturi trainice.dar astia deacum nu au pentru ce sa o mai faca.doar stii ca sfarsitul va veni cand va disparea dragostea dintre oameni.au disparut multe.intai rusinea, apoi respectul, credinta, si dragostea.ce ramane? IADUL PE PAMANT

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Din pacate, ai perfecta dreptate! Traim vremurile de pe urma.,, 2 Tim. 3:4 : „Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele. Caci oamenii vor fi iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie, fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine, vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat de Dumnezeu; avand doar o forma de evlavie, dar tagaduindu-i puterea."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu sincera, ma asteptam ca toti francezii sa fie poponici. Ble, ble, ble...
Nici macar nu ma intereseaza ce or hotarat aia. Oricum, e prea mare coincidenta ca decizia asta a venit odata cu noul Papa. Cel mai probabil ca vor urma si alte tari. Vom trai si vom vedea.
Parerea mea? Sa zicem ca ma bucur pentru ei, astept sa vad cum vor sta statiscile in ce priveste divorturile printre homosexuali si chiar cu nerabdare scandalurile care se vor isca. happy

| BlackSulphur a răspuns:

Foarte buna alegere, ajuta la cladirea liberului arbitru.

| Xenya a răspuns:

Atata timp cat nu o se le dea dreptul si la adoptarea unui copil nu am nimic de comentat.

| Nucreeed a răspuns (pentru Xenya):

Da...e mai bine sa stea pe strada sau un crese..bine gandit...incetati cu religia voastra ca nu aveti idee cat va inselati..credeti in niste aberatii pentru ca vreti sa ajungeti voi in rai. daca nu stiai, un homosexual se naste homosexual..nu se schimba el asa dupa cum ii vine..asa ca ce vina are el ca DUMNEZEU ala al tau la facut asa?

| Xenya a răspuns (pentru Nucreeed):

In postarea mea nu am pomenit nimic de religie, de unde ai ajuns tu a crede asa ceva?! Doar pentru ca am raspuns la o intrebare postata de Ema?
Nu este bine sa stea in orfelinate dar nici sa ii vad ca o sa stea lanaga 2 mama sau 2 tati nu pot sa ii vad.Te gandesti putin la psihicul acelui copil cand o sa vada ca alti copii au parinti "normali" si el nu? Din aceste cauze pot aparea traume.
Nu am nimic personal cu homosexualii, dupa nime pot sa se casatoreasca dar mie nu mi se pare potrivit sa aiba si un copil...

| ManStrong a răspuns (pentru Xenya):

Daca unul din cei doi poate naste un copil pe cur, atunci sa l faca.

| Xenya a răspuns (pentru ManStrong):

rolling on the floorDaca o sa se intample asa eu sunt de acord si cu acest aspect, dar pana atunci nu sunt.
O seara buna!

| ManStrong a răspuns:

Atita timp cit se numeste democratie, sint obligati sa accepte si aceasta libertate.altfel democratia ar fi ingradita.
Cei ce o fac insa, i si vor da seama ce au facut dupa ce trece nebunia tineretii.Ce ar putea interzice democratia, adoptrea copiilor proveniti pe cale naturala.
Sa si creasca fiecare cuplu progenitura proprie.

| IonutDX a răspuns (pentru ManStrong):

Democratia e o forma de organizare a societatii, legalizarea sau nu a casatoriilor intre persoanele de acelasi sex nu afecteaza democratia, ci libertatile individului!

demokratía, d. demos, popor și kratos, putere.

| Earthroot a răspuns (pentru IonutDX):

Libertatea a trebuit castigata mai intai, precum si drepturile.Viata poate e injusta atunci cand nu primesti intotdeauna ce iti doresti, dar trebuie sa si dai inapoi pentru a primi.

| ManStrong a răspuns (pentru IonutDX):

Democratia nu poate interzice anumite libertai ale individului.
In acest caz nu s ar mai numi democratie.

| ManStrong a răspuns:

Daca crestinismul nu ar fi desfiinta porunca asaptea nu s ar fi ajuns la aceasta libertate.
Desfiintarea poruncii a saptea duce implicit la desfiintarea lui Dumnezeu ca creator.Raspunderea cade in sarcina crestinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| Florincrap a răspuns:

Liberte,Egalite,Fraternite!
Ar trebui tratati ca si orice cetatean.
Franta e un stat democratic, care respecta drepturile omului.
Am auzit ca si o lege a fost modificata (legata de parinti:un copil poate avea si 2 mame, sau 2 tati, nu 1 mama si 1 tata).

| Xenya a răspuns (pentru Florincrap):

Si ti se pare normala acea lege cu 2 mame si 2 tati?

| Calininio a răspuns:

Dovedeste faptul ca am evoluat, ca am trecut intr-o alta era. Acum cateva zeci de ani oamenii erau la fel de intrigati de faptul ca s-au legalizat casatoriile intre persoanele din rase diferite, si acum acei oameni sunt priviti ca niste idioti. Sper sa se intample asa si cu homofobii, pentru ca merita asta.

| EmaS explică (pentru Calininio):

Depinde de catre cine sunt vazuti niste idioti, poate tot de niste idioti!

| onlyme2851 a răspuns:

Nu sunt genul care sa discrimineze, as putea vorbi oricand cu oricine. Dar asta mi se pare o tampenie.

| Earthroot a răspuns:

Tot in Franta este legala casatoria post-mortem, deci unii au o problema la cap, caci sigur nu natura e de vina, ea nu da gres.O parere proasta.Astfel de specimene cu creierul defect nu ar trebui sa aiba dreptul de a-si lasa amprenta cancerigena asupra societatii.

| Florincrap a răspuns (pentru Earthroot):

Casatorie post mortem?! Incredibil! Nebuni frantuzii astia... Deci, in 26 state ale UE e ilegala (sau nespecificata in nicio lege), iar in Franta, e legala?
Many differences, many, between the World and France...

| Terentee22 a răspuns:

Cine sunt eu sa fac pe dumnezeul pe pamant si sa le interzic unor oameni sa faca ce vor?

| NuMaSuporti a răspuns:

Ma da majoritatea sunteti prosti sau inculti? Ce problema aveti voi cu acest lucru! Fiecare este ceea ce vrea, nimeni nu ii poata obliga sa fie intr-un fel! Nu inteleg ce aveti cu ei atata timp cat nu va priveste treaba asta sau nu va deranjeaza ei intr-un fel? Prin asta aratati cat de in urma sunteti voi cu gandirea.

| EmaS explică (pentru NuMaSuporti):

Vai, emancipatilor, sunteti de acord cu toate mizeriile si uraciunile si ne mai faceti pe noi inculti?

| NuMaSuporti a răspuns (pentru EmaS):

Asta e adevarul, voi traiti ca acum 1000 de ani cand daca eray gay sau lecsbiana si se afla mureai in piata dupa ce arunca tot orasu cu pietre in tine. Ce mizerie ce uraciuni? E viata lor fac ce vor cu ea, cine sunteti voi? Dumnezeu? Si ce e asa mizerie si uraciune la un gay sau lecsbiana?

Voi sunteti ca in evul mediu judecati doar dupa aspect si prima vedere. Mai pe scurt rasisti.

| Earthroot a răspuns (pentru NuMaSuporti):

Poate nu ai auzit dar s-a facut o mare descoperire in privinta asta:pe TPU tocmai s-a descoperit rasa homosexual...ha ha ha, imi miroase a prostie...

| NuMaSuporti a răspuns (pentru Earthroot):

Si din partea ta pute rau a prostie, ca sa fi rasist nu trebuie neaparat sa "urasti" o rasa ci si un anumit gen de oameni.

| Earthroot a răspuns (pentru NuMaSuporti):

Rasismul are ca si baza ura fata de o alta rasa,de aici si forma formarii cuvantului.Ura fata de homosexualitate se numeste homofobie.
Amandoua reprezinta un caz de xenofobie asta-i adevarat.
Dar totusi tu esti eronat cand le pui amadurora aceeasi eticheta.
E ca si cum ai zice ca marul e para, si para e mar, doar pentru ca amandoua sunt fructe.
Voi aveti impresia ca deveniti mari intelectuali printr-o logica aberanta, tocmai pentru ca il aduceti pe"fresh"in discutie.Ce e nou nu e tot timpul si bun, cu atat mai putin cand pute precum logica ta.Da cu niscaiva spray sa-ti acopere mirosul.

| EmaS explică (pentru NuMaSuporti):

O singura intrebare doresc sa iti pun: Te-ai gandit la ce simte un copil care este infiat de o pereche de gay, cum se simte el in colectivitate, cand ceilalti au cui sa spuna cuvantul cel mai iubit ''mama'', si ca va trebui sa suporte rautatile celor din jur?

| Trolli a răspuns (pentru EmaS):

Daca e iubit, nu vad problema!
Cum se va simti el in colectiviatate? Ca un copil normal, crescut intr-o famile putin diferita. I se va explica de mic cum sta treaba ( pe intelesul lui), ca nu trebuie sa puna la suflet rautatile oamenilor.
Dar noi mereu ne intrebam: " daca ma imbrac asa, oare ce va spune vecina? ". Cred ca ar trebui sa ne schimbam putin mentalitatea.

| EmaS explică (pentru Trolli):

Aha! Si cu siguranta la randul lui va copia ceea ce vede la parintii lui.

| Trolli a răspuns (pentru EmaS):

Aha!
Stii faza cu " Drobul de sare"?
De unde stii ca va copia si el comportamentul parintilor?
Si daca il va copia, ce?!
Sa inteleg ca tu preferi ca un copil sa stea in orfelinat, unde tanjeste dupa afectiune si iubire (ca orice alt copil) sau sa ajunga pe strazi, sa devina aurolac, sa fie batut, abuzat ( fizic si sexual), in loc sa stea intr-o familie de homosexuali, intr-o familie diferita, dar unde poate primi iubire, o educatie, o viata decenta?
Oh, cata ingaduinta aveti, crestinilor!

| NuMaSuporti a răspuns (pentru EmaS):

Simnte asta deoarece cei din jurul sau sunt la rai ca ca majoritatea dintre voi si nu inteleg ca nu ii privesc viata altor oameni.

| EmaS explică (pentru NuMaSuporti):

Chiar asa lipsiti de empatie sa fim?!

| NuMaSuporti a răspuns (pentru Earthroot):

Deagul meu, sau draga.

Nu o sa ma iau la cearta cu tine explicandu-ti ce am vrut sa zic prin cuvantul "rasist". Nu trebuie neaparat sa urasti o rasa ca sa fi rasist, poti ura o categorie de oamenii pentru a fi rasist, o anumita rasa nu este tot o categorie de oameni?

| EvangelineDS a răspuns (pentru EmaS):

Draga EmaS cu homosexualitatea te nasti. Nu ti se pare ca esti cam ipocrita?! Voi nu trebuia sa va iubiti aproapele? Nu vad care e problema ta cu privire la homosexuali si nu inteleg cu ce te afecteaza pe tine.S-a demonstrat ca homosexualitatea este ceva natural nicidecum o boala cum o cred unii, intalnindu-se si la animale.Si nu vad care e problema cu adoptia copiilor de catre persoanele homosexuale, cum a mai spus si un user mai sus, de ce sa traiasca intr-un orfelinat pe cand poate primi dragoste, educatie, adapost etc. Copilul nu poate sa devina homosexual dintr-o data, doar daca nu s-a nascut cu asta...

| Earthroot a răspuns (pentru NuMaSuporti):

Nu prea ai cum! Ti-am explicat simplu, si tot n-ai inteles.Sau tu ai impresia ca daca a trecut doamna TPU NoName si ti-a dat un inteligent la prostia ce ti-a iesit pe gura,crezi ca ai tupeul sa mai insisti cu si mai multa prostie?
Pune mana pe carte,ca nu ai sa despici tu firul ierbii in patru. Exprimarea ta este partial corecta(primitiva totusi),insa intr-o forma pura, in diverse cazuri, cazul respectiv, tare eronat ai mai fost.
Si nu urasc pe nimeni, dar nu recunosc homosexualitatea ca fiind ceva normal.

| chelstone a răspuns (pentru EvangelineDS):

''Si nu vad care e problema cu adoptia copiilor de catre persoanele homosexuale''
Pai nu, ca pentru ema e mai normal ca un copil sa traiasca intr-o familie dezbinata de crestini alcoolici, asa cum multe, foarte multe sunt in Romania, decat sa aiba parte de un cadru mai adecvat.
Oricum, eu personal cred ca societatea de astazi nu este pregatita sa accepte conceptul de parinti de acelasi sex, si oricum, acel copil care ar creste intr-o astfel de familie ar avea niste lipsuri de nesurmontat din cauza lipsei afectiunii mamei, care oricat de mult ar incerca cineva sa o inlocuiasca nu o sa o poate suplini niciodata si asta se aplica de altfel si in cazul orfanilor sau a copiilor abandonati de parinti.

| EmaS explică (pentru EvangelineDS):

Ipocrit/a esti tu. Unde am scris ca eu urasc pe homosexuali? Mai documenteaza-te si tu si te vei convinge ca nu te nasti homosexual!

| EmaS explică (pentru chelstone):

In familiile crestine exista armonie si este un mediu prielnic pentru dezvoltarea unui caracter sanatos.Nu cu frustrari interioare si complexe de inferioritate cum ar fi in cazul unui copil adoptat de niste homosexuali.

| EvangelineDS a răspuns (pentru EmaS):

''Mai documenteaza-te si tu si te vei convinge ca nu te nasti homosexual! '' ma bucur ca tu contrazici oamenii de stiinta.
'' Unde am scris ca eu urasc pe homosexuali?'' In biblie scrie sa-i omori cu pietre...straight face si nu te supara ca am zis ca ii urasti pe homosexuali, chestia asta face parte din religia ta.

| EvangelineDS a răspuns (pentru chelstone):

Mie mi se pare ca e mult mai OK sa creasca intr-o famile de homosexuali decat chinuit, lipsit de dragoste si o educatie la un orfelinat. Stiu de ce spun asta, am 2 frati vitregi care au fost la orfelinat, de aceea cred ca e mai bine asa.Cand au venit acasa erau destul de mici, dar nici acum nu au uitat cum era acolo.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Compari alegerea unei tinute cu situatia in care te trezesti intre doi parinti de acelasi sex...Voi aveti impresia ca atitudinea asta marinimoasa o sa faca un bine, si poate face pe moment, sa spunem ca s-ar adopta absolut toti copiii de prin orfelinate.Dar responsabili de acestia sunt parintii care ii fac si abandoneaza pur si simplu, fara sa aiba vreo mustrare de constiinta, tocmai deoarece se accepta astfel de lucruri.Am ajuns intr-atat de toleranti, incat se tolereaza chiar si ceea ce ar trebui pedepsit.
Si acum iti este usor sa vorbesti dar pune-ti intrebarea:ai vrea sa cresti alaturi de doua mame, sau de doi tati? Nu e vorba doar despre rautatea cu care posibil te-ai confrunta, chiar daca nu ar aparea, tot nu ai avea parte de aceeasi multumire pe care ai putea sa o ai alaturi de parinti normali.Asta deoarece dragostea este un fenomen complex, pentru a se produce creierul are nevoie de anumite circumstante pentru a o crea.Nu se intampla ca in povesti.Si acei copii crescuti de cuplurile gay,crede ca ar fi ei afectati,si la randu lor ar da nastere la alti copii cu o calitate si mostenire genetica,care este corelata cu psihicul,mult inferioara ca si calitate.
Sa-ti dau un ex:un studiu arata ca majoritatea infractorilor dupa gratii,sunt copii crescuti de mame singure(da,despre baieti e vorba).
Un altul arata ca fetele crescute fara tata sunt mai predispuse in a devenii curve,asta deoarece neavand parte de afectiune din partea tatalui,simt nevoia sa o caute in alta parte,si asa ajung de cele mai multe ori sa fie abuzate, cu toate ca ele nu realizeaza de fapt ce se intampla cu adevarat.
Sa nu mai spun de stima de sine, si increderea scazuta pe care o sa o ai, care iti va afecta viata. Vrei sa crezi sau nu, dar in cele mai multe situatii familia este cea cate te formeaza ca si om.Iar pentru ca aceasta formare sa aiba loc cat mai prielnic, este nevoie de doua sexe diferite.Nu o spun eu asta, natura a decis.

| EmaS explică (pentru EvangelineDS):

Dumnezeu ne indeamna sa iubim pe toti oamenii dar sa uram pacatul.

| Earthroot a răspuns (pentru EvangelineDS):

Ai doi frati care au fost la orfelinat, dar nu ai si doua scule pe post de parinti.Deci nu stii deloc ce spui totusi pana la urma!
Cine e de vina aici? Justitia ca nu ia masuri impotriva celor care se f si pe prunci ii arunca.

| EvangelineDS a răspuns (pentru Earthroot):

Mai citeste odata. Am zis ca decat chinuit si fara dragoste mai bine asa.

| EvangelineDS a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezau spune de fapt sa ii omoram cu pietre, la fel ca pe atei. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Daca din parinti heterosexuali unii copii ajung homosexuali, de ce crezi ca din parinti homosexuali, adoptivi, copiii ar ajunge si ei asa? E chestie de hormoni, nu de ce vezi acasa, iar hormonii dicteaza sentimentele, pe care nu le poti controla. De ce nu le "regleaza" dumnezeu?
Eu nu sunt nici pro, nici contra, doar ca ce tocmai ai zis e aberatie.

| EmaS explică (pentru Mădă0611):

Poate nu ai auzit de puterea exemplului. Copiii copiaza ce vad la parinti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu toti. Un copil care isi vede mama batuta de un tata alcoolic se poate sa devina alcoolic la randul lui, dar sunt sigura ca peste 50% din acei copii n-o sa urmeze exemplul tatalui. Asta 1, 2, e vorba de hormoni, cum ziceam. Degeaba se pupa 2 barbati daca tie iti plac fetele, sau invers, degeaba se pupa doua femei daca tie iti plac baietii. Daca stai cu bunicii si ei se pupa, decent, inseamna ca o sa iti placa batranii? Nu!

| Earthroot a răspuns (pentru Mădă0611):

Hormonii sunt influentati de mediul in care te dezvolti.

| Trolli a răspuns (pentru Earthroot):

Nu era vorba de tinuta de dimineata, ci de faptul ca prea punem accent pe parerea celor din jurul nostru.

Statistici peste statistici, de unde? Adu-mi dovada!
In fine, acei tineri de care vorbesti tu, provin din familii dezbinate. Tatal a parasit-o pe mama pentru ca nu era destul de responsdabil sau ea a plecat satula de batai sau cine stie de ce! Copilul si-a facut un anturaj dubios, a facut o prostie si a ajuns in parnaie, da sunt cazuri reale, stiu.
Cunosc insa si persoane care au trait fara un parinte, intr-un mediu fara scandaluri, fara batai, fara certuri si nu au ajuns nici infractori, nici fete usoare, deci conteaza foarte mult mediu in care te dezvolti!

Dar, nu inteleg legatura cu homosexualii. Pentru ca ei odata ce au facut aceasta alegerea, de a infia un copil, inseamna ca isi doresc cu adevarat, inseamna ca sunt pregatiti pentru a fi parinti.( Nu e ca in cazul cuplurilor de heterosexuali " eeh, s-a intamplat sa raman insarcinata, ne-a dus valul, am uitat sa folosim protectie si pac, peste noua luni ne-am trezit cu un copil".)

Spui asa: " Sa nu mai spun de stima de sine, si increderea scazuta pe care o sa o ai, care iti va afecta viata."
Asta este din cauza noastra, a societatii, pentru ca noi nu acceptam ceva diferit.

"Vrei sa crezi sau nu, dar in cele mai multe situatii familia este cea cate te formeaza ca si om.Iar pentru ca aceasta formare sa aiba loc cat mai prielnic, este nevoie de doua sexe diferite."
Repet, conteaza foarte mult mediu in care acel copil se dezvolta: inconjurat de iubire, protectie, educatie, respect!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Mai ema, frustrarile membrilor unei astfel de familii intervin odata cu intoleranta societatii, in societatea romaneasca este nu prea se pot intemeia astfel de familii (reusite) nici macar daca ar fi legalizat asa ceva si asta din cauza societatii, a mentalitatii acesteia. In schimb daca plasezi o astfel de familie in Olanda sau in Belgia de exemplu, te asigur ca 99 la suta dintre aceste familii duc o viata sociala normala, fara probleme de integrare/acceptare in grupuri sociale, iar in aceste cazuri nu se mai pune problema dezvoltarii unor frustrari interioare si cu atat mai putin aparitia unor complexe de inferioritate.
Vezi ema, tine de contextul in care integrezi aceasta situatie, nu peste tot se gasesc si se aplica aceleasi rezolvari, pentru ca situatiile sociale si dorintele sociale sunt diferite de la comunitate la comunitate si cu atat mai mult de la natiuni la natiuni.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ema, copiii copiaza de la parinti anumite trasaturi fiziologice, tabieturi, etc. dar nu si orentarea sexuala.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ema, eu am auzit ca dumnezeu vrea indreptarea pacatosului si nu de ura pentru pacat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Si cu siguranta la randul lui va copia ceea ce vede la parintii lui''
Nu este adevarat ema, nu intotdeauna copiii fac ceea ce fac parintii lor. Adica daca un copil creste intr-o familie de alcoolici, poate sa-si creeze o familie normala fara patima bauturii, tocmai pentru a-si crea o familie asa cum si-ar fi dorit-o. Si exemplele pot continua.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Dragul meu este tot una. A te indrepta, inseamna a parasi pacatul.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Sunt consecintele alegerilor lor.Si am citit undeva ca intr-adevar, copiii copiaza ceea ce vad la parinti in proportie de 50-60 la suta.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Ma rog, tot n-ai priceput ideea.Era vorba ca toti bateti din gura in stanga si in dreapta si nu aveti habar despre pshihologia psihicului uman. Daca crezi ca imi ies mie tampenii pe gura,pune mana pe o carte de psihologie recunoscuta,bazata pe studii,nu pe povestile astea idealist-cancerigene,citeste,si te convinge.
Noi acceptam ceva diferit,dar problema este la persoanele gay,care unii,nu se accepta ei pe ei insisi,si incearca sa ne baga in cap cum ca ce fac ei este firesc, cand sa fim realisti pret de o secunda, nu este!
Chiar nu vezi unde-i jecmanirea? Isi primesc drepturile sa-si faca viata si in loc sa-si vada de caminul lor, se apuca in stanga si in dreapta sa defineasca ce anume e normal, cand ei se comporta impotriva firii.

| Trolli a răspuns (pentru Earthroot):

Lasa ca stii tu multe si pentru mine! Eu sunt doar o biata ignoranta.

" Hormonii sunt influentati de mediul in care te dezvolti." Serios? Eu nu stiam, poate dezvolti, daca ai chef sa ma inveti si pe mine una-alta.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Nivelul de testosteron, estrogen, sunt influentate de mediul in care te dezvolti.Am citit asta acum cativa ani prin carti si erau foarte multe pagini.Da un search pe google si cred ca ceva gasesti.

| Trolli a răspuns (pentru Earthroot):

De mediu: alimentatie, mod de viata etc!

Dar nu cred ca o fata crescuta de doi barbati, la pubertate va avea barba.
Iar un baiat crescut de doua mame va avea sani.

Homosexual nu devii, ci te nasti! E ceva legat de un cromozom.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Si parintii nu fac parte din mediul inconjurator,din spatiu?
Ma rog,te-ai pus pe glume!
E adevarat ca se fac speculatii,si cica, s-ar fi descoperit o anumita gena care ar putea sa duca, sa produca, sa transmita homosexualitatea(cica in noi toti exista o gena homosexuala, nu stiu, poate se refera la probabilitate).
Dar ma rog asta ar fi doar una dintre cauze, posibile cauze.
Am vazut acum 5-6 ani pe discovery un reportaj in care mamifere si insecte incercau a se imprechea cu acelasi sex, asta dupa ce prioritar, inainte, s-au imperecheat normal, cu sexul diferit.Deci aceasta schimbare trebuie sa aiba o cauza, si s-au facut speculatii ca similar ar exista si un vinovat pentru cazurile de homosexualitate din societate.Insa e banal,de ras, sa compari omul cu animalul, cu toate ca avem multe in comun, avem si inteligenta peste, psihicul care functioneaza diferit, constiinta care percepe alfel realitatea decat o face un animal, plus diferentele la nivel de adn.Sunt chiar foarte multe cazuri de persoane cu inclinatia gay, care ei insisi recunosc ca desi ei simt aceste impulsuri, constientizeaza de altfel ca este gresit.Si asta nu e datorita societatii.Nu e cum spui tu, scuze ca te corectez:sunt persoane care isi schimba inclinatia sexuala dupa o lunga indelungata viata sexuala ca si fiind hetero.Deci aceasta schimbare se studiaza si se poate chiar observa in unele cazuri, cum creierul unei persoane gay functioneaza diferit fata de cel al uneia hetero.
S-au inventat medicamente in urma cercetarilor, terapii, metode de consiliere prin care se incearca a se vindeca, caci este posibil in unele cazuri, mai ales daca pacientul constientizeaza si vrea sa se vindece.Chiar gasesti marturii ale celor care au urmat tratamente si spun ei singuri ca atunci cand se gandesc la cum erau inainte, si cum sunt acum, nici ca se mai recunosc.Deci daca chiar si aceia care sunt gay recunosc anomalia,cine suntem noi care nici macar nu suntem gay,sa spunem ca ar fi normal?!
Alta chestie:Nu e vorba ca nu-i acceptam noi(tolerare),ci este aceea ca nu se accepta ei insisi,si de aici porneste toata propaganda gay,influenta in masa,mass-media, etc.
Ca si in cazul unui pacient aflat intr-o adanca depresie, stare psihotica, o persoana gay nu are cum sa constientizeze de cele mai multe ori ca ceea ce face e gresit si îi pare perfect normal, deoarece impulsurile electro-magnetice transmise de creier asta îi comunica.
Tu insuti, in timp ce tastezi la pc, cele 6 simturi te ajuta sa percepi realitatea. Poti contesta duritatea tastaturii cand tastezi, sau zgomotul pe care il fac tastele? Nu poti deoarece asta e ceea ce iti transmite creierul.
Eu nu spun acum sa ne apucam sa dam cu pietre cum a zis unul, dar prostia impinsa la maxim sub pretextul contributiei construirii unui lucru bun ma irita la culme.Si sa ma crezi cand iti spun:ca nu suport nici cel mai mic indiciu comiterii unei nedreptati,incorectitudini,cum nu suport ipocrizia,cu toate ca unii o fac din dorinta de acceptare,totusi nu accept minciuna, nu accept falsul, nu accept boala servita ca si evolutie, nu accept compromisurile facute de dragul a acoperi mizeria altora, si nu suport incercarea asta fortata de a musamaliza fapta, doar pentru ca unii sau altii inclinatie gay, sa si-o traga nestingheriti si fara mustrari de constiinta in dos!
Un lucru anormal nu va fi niciodata firesc! Punct!

| Trolli a răspuns (pentru Earthroot):

Ce medicament? Asta cumva?

http://stirileprotv.ro/......himic.html

P.S Depinde cum vedem si percepem normalitatea si anormalitatea!

In fine, fiecare cu opiniile lui.

| Earthroot a răspuns (pentru Trolli):

Tipu era sectant religios, escroci gasesti peste tot.
Eu o percep cum o vad in fata ochilor.Ai dreptate, perceptiile diferite nu se suprapun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu cred ca daca ar fi chestie de hormoni ar aparea si schimbarri fizice majore: rotunjirea sanilor, schimbarea vocii etc. Se intampla, dar in foarte putine cazuri si cred ca abia aia sunt homosexuali adevarati. In rest vad tot testosteronul circuland prin ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream mai mult la cei responsabili de sentimente, scurt, simplu. Nu ti s-a intamplat sa iti placa de cineva desi nu vrei? Banuiesc ca asa e si la ei, pur si simplu simt iubire pentru cineva anume, si fericire cand sunt cu acel cineva. Iar referitor la ce zici, baietii gay oricum sunt feminizati, deci, totul e de la creier, si misterioase sunt caile lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Neeeehhhh, tot aia sunt. Restul e psihic, la fel ca si orgasmul la femei. 80% psihic si restul...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si psihicul nu tot cu hormonii are treaba? Orice sentiment care te "viziteaza" e cauzat de niste hormoni eliberati de creier, http://i.imgur.com/Oa9DYF9.jpg

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai eu daca sunt fericita ca vad un barbat feroce, fara activarea hormonilor sexuali nu ma llimitez decat la un pupic pe obraz. Cand mi se activeaza hormonii sexuali, crede-ma ca nu sunt interesaata decat sa-I verific fiecare muschi in detaliu, iar de cartilagiile mai proeminente ma ocup in mod special. Nu cred ca e aceeasi chestie. Poate ma insel, cine stie.
P.S. deja am oripilat-o pe Ema happy.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vezi un barbat feroce creierul tau elibereaza niste hormoni care iti ofera acea stare de fericire. Din cate stiu, inca nu se stie exact la ce reactioneaza creierul ca sa elibereze diferiti hormoni, de aceea uneori sunt doar cei responsabili de atractie, uneori de iubire, uneori sexuali..., si de aceea eu n-am treaba cu gay-ii, dar cu pedofilii da, chiar daca si la ei tot despre asa ceva cred ca e vorba, dar am o banuiala ca e tratabila boala.

laughing

| Earthroot a răspuns (pentru Mădă0611):

Intraga noastra latura afectiva se datoreaza proceselor chimice care au loc in creier, doar ca la unii creierul functioneaza defectuos. Daca o usoara banala depresie este catalogata ca si boala pshihica, atunci nu vad de ce nu homosexualitatea nu ar fi un grav caz de boala.
Dar normal ca nu-i bine, nu tratam nebunii, ne apucam sa imprastiem nebunia sa-i innebunim si pe altii.Foarte frumos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca le mai despicam mult ajungem la concluzia ca suntem ce mancam si mancam ce cultivam (alimentele chiar influenteaza hormonii) laughing.
Nici eu nu am nimic cu ei si nu ii marginalizez, nu-I judec. Nu spun decat ca ar trebuit incercata tratarea acestei devieri inainte de a se incerca (,) construirea unei familii pe baza ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Earthroot):

Depresia duce de multe ori la sinucidere, sau cel putin la izolare si ambele sunt daunatoare societatii, cica. Ai dreptul la viata, dar la moarte nu, si ai "obligatia" sa perpetuezi specia, astfel daca esti singuratic, e bai. Nu imi sari in cap cu homosexualii ca am zis ca nu sunt nici pro, nici contra, stiu ca nu se poate, dar prefer sa ramana asa laughing, nu imi plac nici heterosexualii care se ling (asta e cuvantul) in parc sau in alte locuri publice, asa ca nici ei sa nu faca asta, dar de la neacceptare pana la omoratul cu pietre, e cale lunga, sau scurta intr-o tara crestina. thinking
Hai ca vad ca esti mai in tema decat mine. Orice lucru "anormal" are legatura cu o dereglara hormonala. Pam pam. Dereglarea responsabila de depresie se poate regla, dar cea responsabila de homosexualitate?

| Earthroot a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar am scris unui alt user ca se fac teste, etc, se dezvolta tratamente, consiliere specializata, deoarece crezi sau nu, unii vor sa intre in pas cu ceilalti.Si chiar sunt unii care s-au lecuit, doar ca nu toti constientizeaza sa ceara ajutor, ci ne improsca pe noi ceilalti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Earthroot):

Inainte sa stiu de cauze, hormoni, ziceam ca homosexualitatea are legatura cu psihicul, in sensul ca daca esti baiat si cateva fete te-au facut sa suferi, sau pur si simplu ai avut tangente doar cu fete depravate, sa ajungi sa simti repulsie cand vezi una, ei n-o sa ceara ajutor niciodata, si cum oamenii simt nevoia de a fi iubiti, iau ce a ramas. La fel e cu fetele, daca au cateva relatii cu baieti violenti, de ce sa nu isi ia o fata linistita si gata. De aceea nu sunt de condamnat.

| chelstone a răspuns (pentru Earthroot):

''se apuca in stanga si in dreapta sa defineasca ce anume e normal''
Alo, nu exista un standard al normalitatii, fiecare isi modeleaza normalitatea in functie de nevoi, de confortul psihic, de educatia pe care au primit-o, de locurile de unde provin.
Daca pentru unii e normal sa linga moaste pentru mine si multi altii acest fapt este unul clar de bolnaviciune mintala.
Daca pentru unii e normal sa fie homosexuali iar pentru tine nu e normal sa existe homosexuali e problema ta, asta pentru ca ce mult pentru tine poate ce mult sa ti se para normal sa nu fii tu homosexual, dar nu altii. Tu nu poti sa definesti si sa impui care este normalul altora.

| Earthroot a răspuns (pentru chelstone):

Http://dexonline.ro/definitie/normal

Homosexualitatea nu respecta regulile naturii, nu este un lucru firesc potrivit normei existentiale, nu are un tel anume.Materie in spatiu fara scop reprezinta o nulitate. Exista asa ceva?
Nu ma intereseaza aberatiile tale despre normalitate:mie imi pare normal sa-mi placa inghetata de capsuni, tie iti pare normal sa-ti placa cea de visine...fa o diferenta intre banalitati-subiecte serioase si te exprima in conformitate cu seriozitatea subiectului.
Daca nu ai cum sa-mi demonstrezi ca homosexualitatea este ceva normal folosindu-te de dovezi stiintifice, mai bine te abtii!
Sint cu mult mai in masura sa vorbesc despre normalitate de vreme ce ma supun legilor acestui univers.

| nursa a răspuns:

Chiar nu inteleg de ce-s asa de controversati unii romani de cine cu cine se cupleaza/casatoreste in Franta laughing.

| Mădă0611 a răspuns (pentru nursa):

Pai bate vantul dinspre vest si aduce microbi aici, ca altfel ar fie discutii despre poligamie (sud/est), sau sunt si nu vad eu? hypnotized

| nursa a răspuns:

Altfel ar discuta despre "Cat timp va trece pana se va aborda o discutie pe aceasta tema si in guvernul Romaniei? ". Nu de alta dar sa vedem cam cat de inapoiati suntem... Gay sunt si-n Romania poate vor si ei o foaie cu stampila de la Primarie, prima de casatorie si analize gratuite laughing.

| SElenaAlina a răspuns:

Nu cred ca e ceva rau. Oricum indiferent daca legalizau casatoriile intre doua persoane de acelasi sex sau nu...aceasta "problema a societati "nu ar fi disparut.

| Raducu99 a răspuns:

Pai, de ce nu? E ca si cum tie nu ti-ar da voie cineva sa te casatoresti cu un barbat. Homosexualitatea e prezenta si la alte specii si e ceva destul de intalnit. Daca asta e ce vor ei lasa-i sa faca, doar tie nu-ti fac nimic rau. Ca ti-e scarba cand ii vezi pe strada cum se saruta asta e alta treaba.

| EmaS explică (pentru Raducu99):

Dumnezeu a lasat familia formata din sot si sotie, dar diavolul a pervertit tot ce a creat Dumnezeu frumos.