| shhhs a întrebat:

Stiati ca exista animale nemuritoare pe pamant? Cum explica religia acest lucru?

63 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu cred.

| shhhs explică (pentru EmaS):

Nu trebuie sa crezi. Exista, sunt niste vietuitoare care reintineresc o data la o perioada de timp.

| shhhs explică (pentru EmaS):

Da draga mea, vorbim de realitate. Acele meduze au capacitatea de a ajunge la stare adulta dupa care redevin pui. Acest procedeu se repeta la nesfarsit, deci sunt nemuritoare.

| EmaS a răspuns (pentru shhhs):

Nu stiam, dar cunosti citatul:,, nimic nu se pierde ci totul se transforma.,,

| Inferno a răspuns:

Sigur ca exista. Cerber, gorgona, minotaurul sunt doar dintre putinele animale (mitologice) care sunt nemuritoare.

| shhhs explică (pentru Inferno):

Te rog, inainte de a fi sarcastic, informeaza-te putin.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Nu vorbim de legende ci de realitate.

| shhhs explică (pentru EmaS):

Citatul ala nu e raspunsul la intrebarea mea...Cum explica religia acest lucru?

| relian a răspuns:

Nu exista animale nemuritoare."Multi vad putini cunosc". Cred ca asta spune totul.

| shhhs explică (pentru relian):

Nu exista? Se poate si demonstra. Animalele alea reintineresc odata la cateva ore sau luni(depinde de specie) poti supraveghia un astfel de animal si poti observa cum redevine din adult pui. happy

| relian a răspuns (pentru shhhs):

Cata biologie stii cata genetica stii? Inainte sa vorbesti mai studiaza.Eu am facut la scoala biologie si genetica si nu am auzit de asa ceva.Vezi ca in acea meduza de care tu spui se intmpla ceva lucruri ce tu nu le stii. Aaaaa si nu am facut biologie la scoala la care ai facut si tu.Am facut undeva mai sus.Si daca e sa o luam dupa acea meduza si omul este nemuritor.O femeie naste un pui de om si uite asa ea este nemuritor.Cam asa se intimpla si cu meduza de care tu spui.Asta asa in mare sa nu intram in amanunte.Nu mai fi tu asa de sigur pe ce vezi sau intelegi tu.Nu tot ce zboare se si maninca. Fara suparare

| relian a răspuns:

Serios? Aceiasi structura genetica zici.Pai si tu ai o alta structura genetica decat are meduza aia? Orice misca pe pamantul asta are acelasi ADN.ADN-ul este unul singur ca structura.Ce diferentiaza vietuitoarele intre ele este lungimea ADN-ului, numarul de gene si asa mai departe.Ca structura tu ai acelasi ADN ca a unui broaste. Iara ca este nemuritoare ramai tu cu idea asta si eu cu alta idee. Poti sa crezi ce vrei esti liber, insa nimic nu este nemuritor nicaeri.

| shhhs explică (pentru relian):

Exista mai multe sensuri ale ''structurii'' de unde stii ca nu ma refeream la ''lungimea ADN-ului, numarul de gene si asa mai departe''?

| relian a răspuns (pentru shhhs):

Nu exista mai multe structuri, doar una singura.Doua ziduri au la baza aceiasi caramida deci acelasi material.ce face diferenta e numarul de caramizi din fiecare zid.Nu amestec caramizi cu boltari.Acum ca fiecare intelege altceva prin structura e problema fiecaruia.Insa corect e ce sa convenit astfel incat sa stie toti la ce face referire.

| shhhs explică (pentru relian):

Faptul ca m-am referit la altceva nu e neaparat o greseala, insa ce legatura are asta cu intrebarea? E mai mult o discutie stiintifica si in nici-un caz din punct de vedere religios.

| relian a răspuns (pentru shhhs):

Pai trebuia sa o postezi la siinta si filozofie. Iara religia nu are ce itiraspunde atata imp cat nu exista un animal nemuritor. Iara eu nu sant credincios, dar asta nu inseamna ca trebuie sa accept tot ce se posteza pe aici.Da si miesitele al si o sa merg sa citesc ce este cu meduza ta si dupa mai vedem. Iara legatura cu intrebarea nu are, ins are legatura cu ADN-ul si asta tot tu ai adus in disctuti.Dar se pare ca ai sters unde ai amitit de ADN si de creier.Ok scuze atunci, desi eu am raspuns prima oara la intrebare ca nu exista. Apoi discutia s-a dus catre ADN, creier si restul.Da nu e greseala ca te referi la altceva dar nu este corect sa dai tu ce inteles vrei unui lucru.Mergem pe ce sa convenit sa ne putem intelege cu totii.Te rog ajuta-ma cu un raspuns la intrebarea cu magnetu daca stii si ai timp.Numai bine

| shhhs explică (pentru relian):

Nu sunt matematician...matematica nu prea are legatura cu biologia, oate cu chimia sau fizica(da stiu, chimia are o oarecare legatura cu biologia). Ti-am spus ca se poate demonstra si practic, nu doar teoretic. Exista prea multe meduze dinalea fiindca se inmultesc prea repede si nu mor niciodata(decat daca sunt ucise de catre pradatori). Ti-am spus ca te poti duce si cumpara sau lua o astfel de meduza sa vezi cum redevine pui.

| martzian a răspuns:

Ce tare! Imi place cum le repeti la toti "cum explica religia acest lucru?" Ce ti se pare incompatibil aici cu "religia"? Ca doar nu ai descoperit omul nemuritor, iar Turritopsis nutricula nu s-a descoperit acum... laughing Si de cand religia este o carte de stiintele naturii?

Prin urmare ai doua optiuni daca vrei sa traiesti vesnic: sa crezi sau sa te metamorfozezi in turritopsis nutricula... Vezi, cum vroiau astia sa te abureasca sa crezi ca e doar una? laughing

| shhhs explică (pentru martzian):

Religia nu e compatibila cu un animal nemuritor pe pamant. Cica doar in rai exista nemurirea. happy

| martzian a răspuns (pentru shhhs):

"Religia nu e compatibila cu un animal nemuritor pe pamant." Iti dai tu cuvantul ca e asa? Cred ca realizezi (sau ar trebui sa o faci) ca termenul "religie" este unul destul de general. Nu poti spune "religia" si sa acoperi absolut orice crez al oricarei forme religioase de pe pamant. Ai ceva concret sau traiesti din auzite? laughing

| shhhs explică (pentru martzian):

Ma refeream la religia cel mai des intalnita din tara noastra. Destul de concret pentru tine? Poate o sa dai si un raspuns care are legatura cu intrebarea. As fi chiar bucuros.

| martzian a răspuns (pentru shhhs):

In tara noastra, din nefericire, NU poti vorbi decat de forme, nu de crestini practicanti. Ma refer la mase, la milioanele de "credinciosi". Daca si-ar citi Bibliile si ar fi nascuti din nou (vezi cuvintele lui Isus catre Nicodim) tu nu ai mai avea succes cu astfel de intrebari. Aia sunt foarte putini. Apropo, am raspuns mai sus, dar nu te-ai sinchisit. Unde vezi neconcordanta?

| shhhs explică (pentru martzian):

Raspunsul ala a fost dat in batjocura. happy Intrebarea e cum explica religia asta?

| martzian a răspuns (pentru shhhs):

Dimpotriva. Am raspuns printr-o intrebare, pentru ca intrebarea ta duce cu gandul la faptul ca exista o neconcordanta. "Religia", dupa modul cum rationezi tu, ar trebui sa aiba in cartile ei si modul in care sunt dezvoltate noile procesoare de la Intel. Deci, raspusul meu este:

"De ce ti se pare a fi o neconcordanta? De ce crezi ca religia ar trebui sa ofere explicatia la modul de regenerare a meduzei, cand ea deja exista?"

| shhhs explică (pentru martzian):

Regenerare? laughing Modul in care sunt procesate noile procesoare Intel nu are legatura cu eternitatea lui Dumnezeu si nu este contrar invataturilor religioase.

| martzian a răspuns (pentru shhhs):

Stiu. E bine ca ai aflat si tu! happy

| martzian a răspuns:

"Meduza aia ramane cu acelasi creier" - Cool. Doar ca meduza nu are creier, nici SNC. Dar, na, nu zicea treaba asta pe ProTV, nu? laughing

| shhhs explică (pentru martzian):

Vezi ca faci reclama la programul ala...
Da meduza nu are creier, inima si nici oase. Unele greseli se pot face din oboseala sau din graba, insa unele, de exemplu chestiile pe care le precizezi tu...alea sunt din cauza unei perceptii gresite sau a nestiintei.

| martzian a răspuns (pentru shhhs):

"insa unele, de exemplu chestiile pe care le precizezi tu...alea sunt din cauza unei perceptii gresite sau a nestiintei." - Hai sa fim seriosi! Nepoata mea de 11 ani nu ar scrie niciodata ca meduza are creier. Ia da-mi un exemplu de "chestii pe care pe precizez eu".

| shhhs explică (pentru martzian):

Uita-te mai in spate.

| martzian a răspuns (pentru shhhs):

Eu stiu foarte bine ce am spus. Te invit sa te uiti tu. Ma asteptam sa nu ai nimic.

| martzian a răspuns:

OK, intrebare pentru omul de stiinta din tine: cum demonstreaza stiinta ca "meduza are creier"? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Qinz a răspuns:

Care sunt alea?

| shhhs explică (pentru Qinz):

Niste meduze.

| Qinz a răspuns (pentru shhhs):

Mor si alea...

| shhhs explică (pentru Qinz):

Ba nu happy.
Ajung la maturitate dupa care reintineresc, la nesfarsit.

| Qinz a răspuns (pentru shhhs):

Daca asa este ii tare... religia zice ca toti mor din cauza pacatelor care le au, cine stie ce pacate sa faca o meduza? laughing sau nu stiu

| shhhs explică (pentru Qinz):

Nu neaparat. Religia(ortodoxa, adventista, etc, etc) spune ca dupa ce mor animalele nu merg nici in rai nici in iad, ci dispar, ca n-au suflet rational.

| Qinz a răspuns (pentru shhhs):

Eu ti-am zis ce am stiut, eu am zis ca biblia spune ca moartea nu este naturala si nici in ADN-ul uman nu s-a gasit vreun ''mecanism'' care sa arate dc mor oameni, parca erau cv teori da tineau de pseudostiinta...

| LadykillerR a răspuns (pentru shhhs):

Nu era suficient sa iti prezinti opinia? De ce trebuie sa spamezi totul si sa le dai reply la toti cum ca nu stiu eu ce meduze ajung pui si toate bazaconiile... tu esti genul de om care crede si in extraterestrii si planetele alea care se vor lovid e pamant, nu? laughing sa fim seriosi, numai D-zeu este vesnic... Stiinta zice multe lucruri, depinde de tine daca esti genul care crezi orice vezi la televizorwinking

| shhhs explică (pentru LadykillerR):

Daca raspund la o singura persoana celelalte nu vor avea un reply de la mine. De aia spamez. Daca nu te convingi asa usor i-ati si tu o meduza dinaia si vezi singurel!

| LadykillerR a răspuns (pentru shhhs):

Pai si daca e nemuritoare cum amaru sa vad? laughing ca mor eu inainte ei laughing (daca e nemuritoare cum zici tu...)

| shhhs explică (pentru LadykillerR):

Vezi cum intinereste. happy

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Care,vampirii?laughing)))

| shhhs explică (pentru ஐღArinaღஐ):

Nu fi copil(poate chiar esti) si nu, nu vampirii. Sunt niste meduze care reintineresc o data la o perioada de timp.

| ஐღArinaღஐ a răspuns (pentru shhhs):

Era o gluma daca nu ti-ai dat seama

| shhhs explică (pentru ஐღArinaღஐ):

Wow. ce mai gluma.

| ஐღArinaღஐ a răspuns (pentru shhhs):

M-a bucur ca ti-a placut raised eyebrows

| Weluka a răspuns:

Pas

| shhhs explică (pentru Weluka):

Ce ar trebui sa insemne asta?