| shhhs a întrebat:

Stiati ca exista animale nemuritoare pe pamant? Cum explica religia acest lucru?

63 răspunsuri:
| Qinz a răspuns:

Care sunt alea?

| EmaS a răspuns:

Nu cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Sigur ca exista. Cerber, gorgona, minotaurul sunt doar dintre putinele animale (mitologice) care sunt nemuritoare.

| shhhs explică (pentru Qinz):

Niste meduze.

| shhhs explică (pentru EmaS):

Nu trebuie sa crezi. Exista, sunt niste vietuitoare care reintineresc o data la o perioada de timp.

| shhhs explică (pentru Inferno):

Te rog, inainte de a fi sarcastic, informeaza-te putin.

| shhhs explică (pentru SexoasaTha):

Se poate explica, cercetatorii au descoperit si cauza.

| Qinz a răspuns (pentru shhhs):

Mor si alea...

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Nu vorbim de legende ci de realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| shhhs explică (pentru Qinz):

Ba nu happy.
Ajung la maturitate dupa care reintineresc, la nesfarsit.

| shhhs explică (pentru SexoasaTha):

Atunci iti recomand sa iti iei si tu o meduza dinaia, sa vezi ''cu ochii tai'' - da stiu, pleonasm.(nu neaparat)

| Qinz a răspuns (pentru shhhs):

Daca asa este ii tare... religia zice ca toti mor din cauza pacatelor care le au, cine stie ce pacate sa faca o meduza? laughing sau nu stiu

| shhhs explică (pentru EmaS):

Da draga mea, vorbim de realitate. Acele meduze au capacitatea de a ajunge la stare adulta dupa care redevin pui. Acest procedeu se repeta la nesfarsit, deci sunt nemuritoare.

| shhhs explică (pentru SexoasaTha):

Da, asta era intrebarea. Concluzia pe care am facut-o e ca stiinta poate da un raspuns, iar religia...nu stiu daca poate. Tocmai de aia e intrebarea aici.

| shhhs explică (pentru Qinz):

Nu neaparat. Religia(ortodoxa, adventista, etc, etc) spune ca dupa ce mor animalele nu merg nici in rai nici in iad, ci dispar, ca n-au suflet rational.

| EmaS a răspuns (pentru shhhs):

Nu stiam, dar cunosti citatul:,, nimic nu se pierde ci totul se transforma.,,

| Qinz a răspuns (pentru shhhs):

Eu ti-am zis ce am stiut, eu am zis ca biblia spune ca moartea nu este naturala si nici in ADN-ul uman nu s-a gasit vreun ''mecanism'' care sa arate dc mor oameni, parca erau cv teori da tineau de pseudostiinta...

| shhhs explică (pentru EmaS):

Citatul ala nu e raspunsul la intrebarea mea...Cum explica religia acest lucru?

Răspuns utilizator avertizat
| shhhs explică (pentru SexoasaTha):

Ups, lipsa de atentie din partea mea. Sorry. happy

Răspuns utilizator avertizat
| shhhs explică (pentru SexoasaTha):

Inafara de asta, nu. Tu? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| shhhs explică (pentru SexoasaTha):

Aaa, si eu stiam de chiestia asta de ceva timp, da interesant. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru shhhs):

Nevermind...Cum explica stiinta miscarea continua a moleculelor? Sti ca daca vrei sa o luam asa vom ajunge la "nimic".

| shhhs explică (pentru anonim_4396):

Aici nu vorbim despre miscarea continua a moleculelor ci despre un animal nemuritor... Deci, cum poate religia sa explice asta?

| LadykillerR a răspuns (pentru shhhs):

Nu era suficient sa iti prezinti opinia? De ce trebuie sa spamezi totul si sa le dai reply la toti cum ca nu stiu eu ce meduze ajung pui si toate bazaconiile... tu esti genul de om care crede si in extraterestrii si planetele alea care se vor lovid e pamant, nu? laughing sa fim seriosi, numai D-zeu este vesnic... Stiinta zice multe lucruri, depinde de tine daca esti genul care crezi orice vezi la televizorwinking

| martzian a răspuns:

Ce tare! Imi place cum le repeti la toti "cum explica religia acest lucru?" Ce ti se pare incompatibil aici cu "religia"? Ca doar nu ai descoperit omul nemuritor, iar Turritopsis nutricula nu s-a descoperit acum... laughing Si de cand religia este o carte de stiintele naturii?

Prin urmare ai doua optiuni daca vrei sa traiesti vesnic: sa crezi sau sa te metamorfozezi in turritopsis nutricula... Vezi, cum vroiau astia sa te abureasca sa crezi ca e doar una? laughing