| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca multa lume o face,insa nu am inteles niciodata, este pacat sa bei sau sa fumezi?

21 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Da pentru ca sunt vicii, deci sunt pacate. Sau daca devin vicii caci in cazul bauturii, daca bei rar si te controleaza bautura atunci nu este.

| ven0m a răspuns:

Pt crestini DA, orice forma de placere 'lumeasca' este considerata un pacat. D-zeul tau vrea sa suferi, bucura-te pentru ca te iubeste! happy

| CryChristiAN a răspuns:

Da. betia este pacatul de la vama betiei si fumatul e un pacat de la vama fumatului.

| TheLordofSalem a răspuns:

Pentru crestini este pacat si ca traiesti si le respiri aerul.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. În ce priveşte comentariul lui cryptoX nu ştiu cine are de suferit - cei ce se abţin de la aceste vicii, sau cei ce se bucură de aceste "plăceri lumeşti". Într-adevăr, Dumnezeu interzice fumatul şi băutura în exces. Dar face asta pentru că ne vrea binele. Poate că ateii ce vor citi aceste idei se vor râde, totuşi gândeşte-te logic doar la un singur exemplu: Când o familie poate fi mai unită şi mai fericită, când unii membri au aceste vicii sau nu? Realitatea demonstrează că urmarea sfaturilor din Biblie aduce foloase reale.

| OOOLEOOO a răspuns:

Depinde de religie si ce fumezi.

''Alcolul imbolnaveste, Canabisul vindeca''

| DyNo a răspuns (pentru OOOLEOOO):

''Alcolul imbolnaveste, Canabisul vindeca'' - http://dynoclub.blogspot.ro/2012/08/cum-sa-te-prostesti.html

| shadovv a răspuns:

Da, este.

| shadovv a răspuns (pentru ven0m):

Total gresit. Eticitatea placerii depinde de ceea ce este placut.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Sa bei alcool si sa fumezi sunt pacate la pocaiti (de ex. la adventisti). Alti pocaiti (de ex. Martorii lui Iehova) accepta sa bei alcool in mod moderat.

Copiiilor alcoolul le face rau dezolvarii creierului, asa ca daca nu e pacat din punct de vedere religios, e pacat din punct de vedere medical. Iar prin a fuma cresc riscurile pentru tot felul de cancere.

Ma rog, la ortodocsi si la catolici exista preoti care beau alcool si fumeaza.

| rosmary a răspuns:

Buna cynty!

Ce inseamna sa bei? Intrebarea ta e "ori,ori". Daca tu bei un pahar de vin, de bere, ma rog, alcool, nu este pacat.Pacat este atunci cand cazi in betie.Cand te stapaneste alcoolul pe tine si nu tu pe el.Aceasta este patima si este pacat.
A fuma este la fel, o patima.De ce? Pentru ca doar diavolii scot fum pe nas si pe gura.De aceea este pacat, ca ne asemanam cu diavolii in patimi.

| DyNo a răspuns:

Nu, de ce?

| Inferno a răspuns:

Tot acolo ajungi. Doar ca ceva mai repede.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru DyNo):

Mda daca erai Olandez sau Indian nu citeai asemenea subiecte precum intr-o tara unde aceasta planta este illegala, exista atat de multe documentare pro Canabis cat si contra ca nu stii de unde sa alegi.

In religia mea precum si in cea Hinduista canabisul este o planta Sacra, eu fumez canabis in ritualuri Nyabinghi si nu e adeavarata afirmatia ''Rasta fumeaza toata ziua''.

Imi place sa fiu un om religios chiar daca stiu ca zei sunt lucruri destul de absurde, iar eu cunosc toate efectele medicinale si benefice ale Canabisului Marijuana Ganja sau alte derivate si poate tu stii toate cele contra, un lucru e sigur, nu gandim la fel si oricine poate avea opinii diferite despre ceva ce tu crezi sau stii ca este rau.

| William a răspuns:

E pacat si sa ucizi dar asta nu-i opreste pe toti.

| RaduMD a răspuns:

Să bei nu este păcat. În schimb beţia este păcat. Biblia ni-L înfăţişează pe Domnul nostru gustând din vin, dar nu ni-l înfăţişează beat. El a demonstrat că se poate trăi fără păcat.

Fumatul nu este păcat, totuşi este o eroare împotriva virtuţii prudenţei. Este un lucru care nu ar trebui făcut. În concluzie, ar fi preferabil să nu fumaţi, decât să fumaţi.

| ada2203 a răspuns:

Biblia spune:"Toate lucrurile imi sunt ingaduite, dar nu toate sunt de folos"1Corinteni 6:12
Deci, iti este ingaduit sa bei si sa fumezi, chiar daca nu te ajuta la nimic, atata timp cat nu devii dependenta, cat timp Dumnezeu este cel ce iti conduce viata, nu tigarile sau alcoolul. Sper ca te-am ajutat.

| pati2021 a răspuns:

Nu e vorba ca-i pacat din cauza ca-ti place sau mai stiu eu ce1 e pacat pentru ca de la o tigara un pahar de alcool, pe langa ca-ti distrugi sanatatea ajungi sa vrei mai mult, terminand in a fi un dependent si uite asa nu iti mai pasa de persoanele din jurul tau, nu mai iti creezi un scop in viata tot ce o sa te intereseze o sa fie " cum fac rost de bautura? de tigari..."ajungi sa faci treburi necugetate, plus ca alcoolul iti intuneca mintea, si nu stii ce se poate intampla cat esti beat, lucru ce iti distruge intreaga viata! din punctul asta de vedere cred ca s-a catalogat drept pacat

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru RaduMD):

Din punctul meu de vedere, fumatul este un pacat deoarece este o sinucidere lenta, un rau facut trupului, o incalcare a cuvintelor Sfantului Apostol Pavel: „Că nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește" (Efeseni 5; 29), mai ales caci trupul omului este numit si Locase ale Sfantului Duh. Daca Dumnezeu stie ca noi in mod constiennt ne facem rau, cum sa ne mai ajute? Daca vedem in fata doar viata si moartea ce sa alegem? Deoarece nu exista sluga la doi stapani.
Nu trebuie mai ales sa uitam ca din acest pacat iese si un viciu, care contine mai mult pacate : pacatul sinuciderii, pacatul risipei banilor si pacatul profanarii trupului.

| RaduMD a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Este foarte bine că spuneţi "din punctul meu de vedere". Nu e greşit să faceţi mai mult decât ne cere Biserica. În privinţa judecării morale a ceea ce este păcat şi ceea ce nu este păcat, e bine să observăm că instituţia care are competenţă în materie este Biserica. Când Biserica va considera aceste lucruri păcate, tot aşa am să le consider şi eu. Deocamdată, eu nu am auzit să fi definit fumatul sau gustatul din alcool drept păcate. Prin urmare, eu nu cred că cineva, dacă fumează ori bea din când în când un păhărel, ajunge din acest motiv în iad, aşa cum cineva care fură ori curveşte ajunge din acest motiv în iad. Când vorbim cu oameni care sunt, poate, mai slabi în credinţă, este bine să nu le spunem punctele noastre de vedere, judecăţile noastre private (la care, încă o dată, avem tot dreptul), ci să le spunem ceea ce învaţă Biserica.