| Mădă0611 a întrebat:

Stiu ca nu imi prea raspundeti, sau daca da, e pe langa subiect, or fi grele intrebarile mele pentru voi, dar sunt curioasa, ce intelegeti prin autosugestie sau efectul placebo? Atentie, ce intelegeti, nu ce scrie pe net.
Categoria e cea potrivita, deci nu mutati intrebarea. Multu! ^.^

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În religie găseşti cred că cele mai multe exemple ale autosugestiei, ale efectului placebo:

- rugăciuni ce au "puterea de a vindeca, de a schimba şirul evenementelor, de a muta munţii din loc...";

- "simţitul bine" după ce intri în biserică;

- "simţitul bine" după ce ai băut "apa sfinţită" (care la fel de bine putea să fie o şi mai simplă apă, direct de la robinet);

- "simţitul bine" după ce ai pupat din moaşte şi icoane;

- "simţitul bine" după ce ai mâncat şi băut din "trupul lui Hristos";

- "simţitul bine" după ce te-ai spovedit şi popa ţi-a spus că eşti iertat de "păcate" şi în sfârşit ai dreptul să te simţi bine (până în clipa respectivă funcţionând efectul nocebo, care te făcea să te simţi mizerabil - o stare autoindusă, cauzată de vinovaţii închipuite - boala oferită de religie, pe care tot ea se oferă să o vindece), etc.

NOname
| NOname a răspuns:

Apropo. :))

http://www.tpu.ro/......-o-opresc/

| Elvina a răspuns:

De exemplu când îți autoimpui că o anumită pastilă te va face bine. S-au făcut tot felul de experimente. Bolnavul i-a o pastilă care nu are nicio treabă cu boala sa, și prin autosugestie, adică el crede că acea pastilă îl face bine, bolnavul se însănătoșește. Sper că te-am lămurit.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Atentie : nimic!

| Mădă0611 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nici nu asteptam alt raspuns de la tine. laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Nici eu nu asteptam o intrebare de calitate de la tine! din pacate, la locul pe care il ocupi in ierarhie

| Mădă0611 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

laughing normal ca nu e de calitate, e de toata jena, doar motivul pentru care am pus-o e ca va vad pe unii dandu-va cu parerea despre ce nu cunoasteti, si daca ar fi ceva complicat, hai ca parca aveati scuza, asa...

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ceva imi spune ca ai ajuns la concluzia asta prin autosugestie.(repetandu-ti ca ceea ce scot oamenii de stiinta, aia pseudo bineinteles, este o scorneala si pe undeva e si coada unui nene rau)

| KhludCiprian a răspuns:

Aici e explicata acupunctura de un cercetator dupa ce studiaza problema dovezilor anecdotice:
https://www.youtube.com/watch?v=fJWxajLJPtU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autosugestie, cand iti induci o sugestie, efectul placebo, nu l-am prea studiat, insa mi e pare ca e ceva asemanator cu autosugestia.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Efectul placebo e urmarea autosugestiei, care poate fi pozitiva sau negativa (nocebo), si e o credinta adanc inradacinata in subconstient. Zicea azi cineva "s-a scos din calcul efectul placebo prin faptul că nici un pacient nu a ştiut de acest experiment", pai exact asta e, lumea nu trebuie sa stie de exemplu ca apa sfintita e apa simpla, trebuie sa creada ca are puteri miraculoase, doar asa ii ajuta. De precizat ca sugestia e de obicei indusa inconstient/involuntar, de asta am zis "adanc inradacinata". Aud oameni spunand "daca imi autosugestionez sa imi creasca o mana, n-o sa imi creasca", logic ca nu, asta stie si cel care ar incerca, iar din moment ce stie, si daca ar fi posibil, tot nu i-ar creste, pentru ca asta ii spune acea "credinta adanc inradacinata", pe care am amintit-o deja de 3 ori, tongue "incerc degeaba, stiu ca n-o sa mearga".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medici, biologi, psihologi si sociologi lucreaza impreuna pentru a intelege ce se petrece la nivelul creierului in legatura cu efectul placebo sau autosugestia.
Deocamdata avem zeci de mii de ipoteze si tot atea pareri.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu am intrebat ce se intampla la nivelul creierului, ci ce inseamna, de fapt ce crede fiecare ca inseamna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Din moment ce termenii sunt explicati in dictionar nu vad de ce unii ar intelege altceva.
Din puntul meu de vedere autosugestia este una, placebo alta iar rugaciunea cu totul altceva.
Pot sa-mi comand mintea sa faca ceva pentru mine dar pot si sa ma rog ca o situatie critica sa decurga armonios in beneficiul partilor implicate.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Daca partile implicate nu stiu ca te rogi pentru ele, e ca si cum nu faci nimic, de asta faci, nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu este chiar nimic.
Mi-am exprimat vointa ca lucrurile sa decurga in armonie.
Am facut deja primul pas.
Gandurile se pot materializa.
Mecanica quantica deja a demonstrat asta.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Si atunci cum se face ca filmul favorit al majoritatii nu castiga nu stiu ce premiu, sau ca nu stiu ce vedeta iubita de multi nu se insanatoseste, sau una urata de multi nu moare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Unora le este permis altora nu.
In functie de cate credite a acumulat fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religios am explicat de cateva ori, iar stiintific, e la distanta de un clik.deci nu ai nevoie de raspuns intrucat intrebarea nu ai pus-o fiindca ai avea nevoie de ajutor.Adevarat,a inviat.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Subconstientul are o putere atat de mare incat poate detecta singur centru bolii in corp, poate sa vindece corpul si sa ii aduca omului orice isi doreste (sanatate, bani, stare de bine). Oare daca ar stii oamenii si metoda prin care pot avea acces deplin asupra creierului si subconstientului, ar mai exista preoti si medici?

| Mădă0611 explică (pentru KaterinaРомановский):

Medici da, creierul poate vindeca doar anumite boli, o mana rupta o vindeca, dar nu cum ar trebui, de exemplu.

| Nazzgul a răspuns:

Exemplu:Un om bea bere fara alcool, berea fiind intr-o sticla pe care scrie ca e bere cu alcool, dupa mai multe beri se comporta ca si cand ar fi sub influenta alcoolului dar asta e doar in mintea lui

| Inferno a răspuns (pentru Nazzgul):

Ce ai descris tu este efectul nocebo, efectl placebo functioneaza in directia opusa.