| AcheronTPU a întrebat:

Sunt la liceu si sunt ateu.
Prima data mama a optat pe partea ortodoxa, doar ca mai tarziu a optat (din cauza insistentelor mele) sa merg pe partea de ateism.In catalog scrie A (ateu). Ideea este ca profesoara de religie m-a rugat sa stau la ultima ora pentru a-mi imbunatati media scoalara. Mi-a pus 10 dupa o discutie cu mine si mi-a incheiat media. Ideea este ca am auzit ca acum va trebui sa stau pe semestrul 2 (desi sunt ateu) la orele de religie. E adevarat?

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Ai facut o eroare lasandu-te manipulat, imi imaginez ce oribil e sa participi la acest tip de indoctrinare fortata ateu fiind, adica cu o mentalitate si constiinta perfect incontaminata de gheara religiei. Din pacate, smecherii de la BOR au intervenit pe langa cine trebuie si s-a hotarat ca daca te inscrii la ora de manipulare, e permanent. Dar totusi au lasat libera optiunea de a-ti schimba parerea, dar dupa tot anul din nefericire. Rabda si fa-te frate cu dracul pana treci puntea, dar ai grija pe viitor.

| AcheronTPU explică (pentru FreddieM):

Am inteles...Totusi, stii cumva daca m-i se va schimba A-ul din catalog la O (ortodox) sau C (catolic)?

| FreddieM a răspuns (pentru AcheronTPU):

Nu stiu asta din pacate. Dar pot confirma ca poti sa-ti schimbi optiunea de a mai participa la ora de religie la anul care vine.

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Și mie îmi pare rău pentru tine, sincer. Cred că este greu să crezi în teorii ale creației demne de benzile desenate sad!

| FreddieM a răspuns (pentru Celcestietot):

Tipule, sa nu-ti para rau pentru mine. Macar benzile desenate imi arata imagini.

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Si numarul tau preferat al acestor benzi desenate este acela... hmm, acela cand t-rexul se transforma in gaina?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ce înseamnă pentru tine că ești ateu,"? Te=a informat cineva prezent la apariția universului că n=a fost nici un Creator implicat?

| AcheronTPU explică (pentru ania):

Am ajuns singur la concluzia asta singur, si mi-am pus intrebarea-Mai, dintre toate galaxiile. planetele, stelele astea, Dumnezeu fix pe noi ne-a ales? Cum ar fi pentru un extraterestru sa vina in rai si sa il vada pe Jesus? Nu ar fi mind blowing pentru el?

| ania a răspuns (pentru AcheronTPU):

Ai hotārât câ vrei să fii ateu doar pentru că ţi se pare improbabil ca într-un univers atât de mare să focalizeze tocmai pe rasa umană Creatorul? La 18 ani si eu aşa gàndeam. Ești dispus să-L provoci pe Creator daccă există să te convingă, să se arate cumva?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Te=a informat cineva prezent la apariția universului că n=a fost nici un Creator implicat?"

Care creator, ca Dumnezeul crestin, sigur nu era pe acolo. Practic el, asa cum e descris chiar de voi, nici macar nu poate exista. Nu pentru ca ar fi prea complex pentru a intelege ce e, ci pentru ca e atat de prost creat personajul si povestea lui ca nu are nici un sens.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic că nu. Dacă ești ateu în continuare, participarea la o oră de religie nu te convertește.
Așa că, să îi spui profesoarei, că vei participa la ultima oră din semestrul 2. Ea își face planul tu iei un zece și după ce ieși de la oră, ești din nou ateu.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil că este adevărat. Pe ce ai vrea sa îți pună notă?