| anonim_4396 a întrebat:

Timp de 2 ani am studiat religia New AGE. Recent am revenit la Ortodoxie.
Știu că trebuie să mă spovedesc de păcatul ereziei, dar în loc să îmi pară rău, eu mă mândresc cu păcatele mele. Ce pot să fac ca să încep să regret ce am făcut?

8 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Pentru ca te-ai intors la erezia ortodoxa. Te-ai dus la erezie si te-ai intors la erezie.

Studiaza Biblia si vei scapa de aceste erezii. Adevarul biblic te va elibera. Cainta apare pe parcurs vazand din ce noroi din ce eroare ai iesit.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Poti incepe prin a-ti cunoaste credinta si a afla care este diferenta dintre calea adevarului, care este Ortodoxia, si paganismul new age. Pentru asta ai la dispozitie pentru studiu textul Scripturii, in special Noul Testament, si invatatura de credinta crestin ortodoxa sau catehismul ortodox, unde se spune in ce credem noi ortodocsii, adica adevarurile de credinta si temeiurile lor scripturale si din Traditie.
Sa te gandesti mereu ca Dumnezeu celor mandri le sta impotriva, iar celor smeriti le da har (I Petru 5, 5); cine nu aduna cu Hristos, risipeste, si cine nu este cu El, este impotriva Lui. -Matei 12, 30
Nu poti fi si cu Hristos, si cu satana new age!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Steregoi):

Ai dreptate.
Doar cuvantul Domnului iti poate arata adevarata credinta.
Ortodoxia are mii de invataturi care merg paralel cu Biblia.
Ei spun ca se roaga la sfinti fiindca acestia sunt mijlocitori intre oameni si Dumnezeu.
Dar Domnul Isus a spus ca el e singurul mijlocitor in intre oameni si Dumnezeu.
Religia ortodoxă nesocoteste cuvintele Mantuitorului.
Iar Domnul Isus a mai spus ca cine nesocoteste pe Fiul nesocoteste si pe Tatal.

| Mircea08 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Asa este. De fapt TOATE religiile "nesocotesc cuvintele Mantuitorului" si asta se vede din faptul ca toate spun ca sunt crestine dar au invataturi foarte diferite intre ele si diferite de invatatura lui Iisus (Evanghelia)
Solutia pentru a deveni crestin este STUDIEREA Evangheliei (singura invatatura a crestinilor) PANA INTELEGI ceea ce Iisus a vrut sa ne spuna. Cine va reusi sa inteleaga, cu siguranta va deveni crestin. Nu poti sa intelegi Evanghelia daca ai avut o alta invatatura (dogma religioasa) deoarece ceea ce citesti intra in contradictie cu ceea ce deja stii si cauti sa le impaci pe amandoua iar rezultatul este un dezastru. Trebuie neaparat SA UITI TOT CEEA CE STII IN LEGATURA CU EVANGHELIA si pe teren curat poti sa iti insusesti invatatura lui Iisus

| Mircea08 a răspuns:

Incepe sa studiezi Evanghelia cu scopul de a o intelege - restul va veni pe parcurs. Roaga-te la Dumnezeu sa iti dea intelepciune pentru a intelege Evanghelia si Dumnezeu iti va da deoarece ai cerut ceva folositor

| RAY a răspuns:

Si acum marele iisus iubitor te va baga in iad pe vechi ca si pe restul, cool, nu ai nevoie de o religie, credinta si de o gandire rationala

| anonimg a răspuns:

Este ca și cum ai întreba: "Ce să fac ca să îi iubesc/(mai mult) pe cei din jurul meu?"
Răspuns: Acordă-le mai multă atenție.
Așa și aici: acordă mai multă atenție lucrurilor spirituale sănătoase, și vei fi atras de ele.
Acordă atenția ce I Se cuvine lui Dumnezeu și te vei simți atras de El.
Nu trebuie să te concentrezi asupra părerii de rău. Când vei iubi pe Dumnezeu va veni de la sine și părerea de rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Te mandresti, huh? Se pare ca inca nu ai inceput studiul. laughing
"Nu vreau sa cred" si "sunt mandru/ma mândresc" reprezinta cel mai pacatos si, respectiv, cel mai rau lucru pe care poti sa-l spui d. p. d. v. crestin.