| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca majoritatea credinciosilor sunt foarte convinsi de corectitudinea si de adevarul credintei lor, atunci oare din ce cauza nu se poate discuta cu ei despre credinta pe baza de argumente stiintifice?
Ei nu pot intelege ca STIINTA este total bazata pe adevaruri?
Poi atunci cum sa combati STIINTA cand credinta ta nu este bazata pe adevaruri?
Uite eu propun sa discutam cu credinciosii despre "creatia omului" la manufactura de prelucrare a noroiului, pe baza de argumente stiintifice!

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu doar crestini in general asa sunt romanii daca nu jignesc omul nu pot discuta sincer eu asta vad mereu, am fost pe sit am incercat sa vb civilizat au inceput cu jigniri nu crestini erau si agnostici in vid si ateii asa zisi pentru ca in Romania nu exista ateii si doar anti teisti, poate exista dar putini majoritatea sunt anti orice

| yovlad a răspuns (pentru RAY):

Ei bine, cand vezi cum se comporta un teist cu un ateu crede-ma ca devii anti-teist la un moment dat

| K924 a răspuns (pentru yovlad):

Si cand vezi cum se comporta uneori un ateu cu un teist, devii teist mai inrait decat erai. Si cand vezi cum se copmpoarta un satanist cu un teist, devii si mai tesist decat erai si cand vezi cum se comporta un teist cu un satanist iti vine sa scuipi in ochii asa zisul ''teist''.

| RAY a răspuns (pentru yovlad):

Nu doar cu ateii, traim intro tara de sa fim seriosi asa tara asa oamenii

| oprescudorin11 a răspuns:

Incep cu un preambul:Tatal lui Ghandi statea de vorba cu alt baiat :iosif Visarionovici Stalin. Stalin i-a pus aceeasi intrebare ca mata.Indianul a pus si el o intrebare, lui Stalin:'Ati luat poporului Credinta; ce i-ati dat in schimb?"
Ideea ca toate teoriile, din antichitate 'stiintifice, pana in ziua de azi au cazut ' toate! Dar chiar toate. Credinta dainuieste si va dainui, ea (credinta ) nu se refera la formule matematice, are alt scop:acela de a disciplina oameni in plan moral.E cea mai veche si mai benefica, caci ea tie si prosti ca mine si ca altii, sa-si faca menirea de fiinte umane.Animalele nu au nevoie caci au incorporat in 'cipul' lor din creier Credinta. Oamenii, crezand ca sunt destepti ca si tine au nevoie. Daca unii o luati razna, tot e un castig, sunteti si veti fi in minoritate.Greseli.Si in Silicon Valley se arunca o gramada de stifturi la gunoi. Asta este, dragul meu, imi pare rau sa-ti spun asta!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

In schimbul credintei a proasta, credinta care tinea omenirea in mizeria cea mai neagra si in saracie, i s-a oferit omului STIINTA bazata pe Cunoasterea Rationala, fapt care a avut ca si consecinta,(in tarile laice) faptul ca oamenii sa traiasca intr-un adevarat paradis.
2 Stiinta nu cade tot asa cum nici Legea lui Arhimede sau Teorema lui Talles nu au cazut niciodata, dar in schimb religiile au cazut, mereu, de ex cine mai crede in Zeus, Odin sau Manitou, au murit toate asta desi prostia este nemuritoare, caci cum altfel sa iti inchipui ca animalele au chipuri? implantate.
Altceva mai inteligent, nu te-a dus mintea sa spui? De exemplu sa raspunzi la intrebarea pusa sau cum ar fi sa accepti provocarea din intrebare, adica sa discutam despre ADEVARURI in conditiile in care stiinta este bazata tocmai pe ele?

| oprescudorin11 a răspuns:

Argumente la nivelul asta se discuta la carcima! Credinciosul crede si-si respecta religia!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Poi daca nu vrei sa discuti, atunci de ce postezi?
Du-te in camaruta ta, aprinde o lumanare si spune rugaciuni pina adormi, ca fii sigur nu te deranjeaza nimeni!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Ma gandesc la sufletul tau pacatos! Cata energie consumata aiurea! Intrebarile tale sunt de cand lumea.Cu energia pe care o consumi ai da de mancare la cel putin 5 orfani, 6 vaduve si 2 presedinti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Raspunsul este simplu!:
Nu poti vorbi in limba engleza cu salbaticii din nu stiu ce insula din Pacific!
Iti trebuie sa existe ceea ce se numeste 'comunicare'. Prin semne e mai greu, dar insista! Cu 'mijloacele tale " stiintifice'.

| al3xander a răspuns:

Da si stiinta tot nu intelege moartea si nu a creeat nimic ca sa impiedice asta, nu prevede cutremurele sau eruptiile vulcanice si de asemenea nu le poate impiedica, clonele nu prea "functioneaza" dupa cum trebuie iar alimentele modificate nu sunt cine stie ce si unele sunt si cancerigene. chestia cu prelucrarea noroiolui cred ca te referi la extragerea dioxidului de titan (TiO2, colorantul pentru culoarea alba). daca suntem credinciosi nu inseamna ca toti suntem inculti sau primitivi, cred in Dumnezeu, si de asemenea cred si in stiinta dar nu cand minte. uite ca sa-ti dau un exemplu cu ceea ce nu sunt eu de acord cu biserica este ca spune ca noi suntem singurii din universul asta si numai exista alte fiinte.

| Inferno a răspuns (pentru al3xander):

Pana si ultimul troglodit intelegea moartea, numai tu ai ramas la un stadiu, se pare, inferior acestuia.
N-are treaba stiinta cu impiedicatul mortii sau prevazutul cutremurelor/eruptiilor, stiinta doar le explica. Ca vin alti indivizi care incearca sa foloseasca stiinta pentru rezolvarea anumitror probleme, asta e alta treaba. Da asa poti sa folosesti stiinta si pentru a arunca luna in aer daca vrei, asta nu inseamna ca stiinta arunca luni in aer.
"clonele nu prea "functioneaza" dupa cum trebuie"
De fapt dunctioneaza exact asa cum trebuie, in conformitate cu anticiparile stiintifice.

| al3xander a răspuns (pentru Inferno):

Nu la asta ma refeream ci la chestia ca nu vad vreun elixir al vietii vesnice inventat pana acuma de catre vreun om de stiinta si da le explica insa ce relevanta au daca niste oameni de stiinta explica dupa ce au murit 10000 de oameni ca a fost un cutremur de 7 grade pe scara Richter? ma rog bine ca sunt eu inferior si esti tu mare savant. calatorie placuta spre numele tau!

| Inferno a răspuns (pentru al3xander):

Si de ce nu vezi un elixir al vietii? Exact pentru ca stiinta ne spune ca nu poate exista unul,iar daca nu va exista, acest lucru nu va face decat sa coroboreze stiinta si mai mult, pentru ca ea ne-a avertizat in legatura cu imposibilitatea noastra de a crea asa ceva.
Dumneata crezi ca stiinta exista pentru ca noi sa traim bine? Nu, ea reprezinta doar cunoasterea noastra despre anumite lucruri, faptul ca in anumite cazuri aceasta cunoastere poate fi folosita in interesul nostru, reprezinta doar o repercursiune a ceea ce reprezinta stiinta in adevar.
Dar stiinta nu exista pentru ca tu sa o duci bine, tu existi pentru a spori cunoasterea stiintifica (prin autopsie de exemplu).

| Mikhtarian a răspuns:

Ba se poate,zic eu.
Stiinta este bazata pe calcule, pe 'mai intai incearca si apoi spune verdictul' pe adevar cum spui tu.
Profesorul meu de religie spunea; Imi place matematica, matematica este stiinta nu? Calcule, trebuie sa gandesti etc.
Dar atata timp cat luati in batjocura religia, de aceea este normal ca si cei cu religia sa faca la fel

| Moisie explică (pentru Mikhtarian):

Problema este ca bataia de joc numita religie, mai este pe deasupra si o SARLATANIE, pe cand matematica este si ramane doar o Stiinta Exacta care nu numai ca nu pagubeste pe nimeni, ba chiar dezvolta intelectul.
Asa ca ghici ghicitoarea mea?
care din acestea doua ar trebui interzise?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Cand stiinta spunea ca pamantul este sustinut de niste elefanti care stau pe broaste testoase si ca pamantulk este plat, Biblia sustinea de mult ca Pamantul este rotund(isaia40:22 El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit,
) si ca nu este sprijinit pe nimic (Iov 26:7) El întinde nordul peste spaţiul gol, suspendă pământul pe nimic
Stiinta a descoperit in secolul nostru ceea ce Biblia spunea de mult
Asadar nu te poti baza mereu pe ceea ce spun oamenii de stiinta, care in marea majoritate a cazurilort au doar teorii nefondate cum ar fi:evolutia, big-bangul.
Asadar putem sustine stiinta atata timp cat aceasta este confirmata nu de religie dar de Biblie.O zi buna

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

1 Stiinta nu a sustinut niciodata o asemenea prostie, eu vad ca tu confunzi stiinta cu credinta!
2 Parerile lui Iov al tau si de fapt din toata geneza Biblica au fost FURATE din filozofia populara a Greciei antice, dovada ca nici cei care au furat aceste idei nu au fost mai rasariti ca tine, pentru ca daca erau ca mine furau ideile de la filozofii din Scoala de Filozofie, a lui Epicur, Platon Socrate sau Aristotel, ca acestia stiau mai multe despre astronomie si stiinte decat toata Biblia ta, desi au trait cu cca 500 de ani inaintea dulgherului analfabet pe nume Isus.
Asa ca lasa speculatiile astea naroade care nu sunt demne pentru un om rational ci sunt doar pentru oi, si daca tot vad ca ai internet incearca sa iti acoperi lacunele in cultura si vezi si tu definitia stiintei, ca uite, te autoblamezi singur si se rade lumea de tine

Răspuns utilizator avertizat
| Jokerashul a răspuns:

Divinitatea exista, ceva supranatural este acolo. Altfel cum poti sa ne explici nasterea.Dar religiile, sunt doar niste moduri de a manipula si controla oamenii. Exact cum ii promiti unui copil ca daca ii cuminte ii cumperi o ciocolata asa si oamenilor le este promis ca vor merge in rai.Pe de o parte e bine ca, pe de o parte nu...Omul cu ajutorul stiintei va dezvalui totul dar momentan trebuie sa asteptam.O singura enigma care o am este, Iisus Hristos...Stiinta sa explice viata lui.Pana la urma e singrua dovada a crestinismului.

| Moisie explică (pentru Jokerashul):

Poate ce tie ti se pare supranaturl, este totusi natural pentru stranepotii nostri, si daca este natural, atunci inseamna ca nimic nu este supranatural!
Mai degraba intelege tu ca Christos NU este un nume ci o denumire care inseamna UNS, si te rog explica-ne cand si in ce functie a fost UNS tampalrul Isus, ca poate asa nu ai nevoie sa-ti explice stiinta ca tu esti un analfabet structural care nu stie nimic da crede totul a proasta!

| tomthecat a răspuns:

Pe Dumnezeu nu poţi să-L pui în eprubetă ca să-L duci la laborator şi să-L studiezi la microscopul electronic!
Bineînţeles că nici eu nu cred că Dumnezeu este un moşneag cu barbă albă şi lungă care se cam plictiseşte şi din când în când se mai uită şi la noi când şi-aduce aminte... Astea sunt aberaţii şi n-au nicio legătură cu adevărata credinţă!

Ştiinţa se ocupă de lucrurile materiale iar credinţa se ocupă de lucrurile duhovniceşti (spirituale) non-materiale.

Nu poţi să faci o ciorbă în care să amesteci ştiinţa cu credinţa. Nu putem să amestecăm ştiinţa cu religia şi vedem noi după aceea ce-o ieşi... Pe de altă parte, în ciuda faptului că par incompatibile, ştiinţa şi credinţa sunt (ţine-te bine să nu cazi) COMPLEMENTARE, se susţin reciproc, sunt "surori" (ştiu că nu-ţi vine să crezi).

Aşa cum stiinţa se bazează pe adevăruri (legi fizico-chimice), tot aşa şi credinţa se bazează pe adevăruri fundamentale care stau la baza existenţei noastre (citeşte sau ascultă online C.S. Lewis, click pe linkul de mai jos, aştept opinii după ce termini de citit cartea CREŞTINISM PUR ŞI SIMPLU) :

http://tomisthecat.ro/crestinism-pur-si-simplu-c-s-lewis/

| Moisie explică (pentru tomthecat):

1 Poi cum sa poti cerecta la microscop ceva atat de gigantic ca Dumnezeu, poate ar trebui analizat la telescop.
2 Stiinta se ocupa si de lucrurile imateriale, de psihologie si psihistrie ai auzit?
3 Religia se ocupa de prostirea oamenilor pentru a-i usura mai usor de suferinta din portofel!
4 Gresit, si stiinta s-ar putea amesteca cu credinta daca credinta s-ar baza pe adevaruri, dar cum religia se bazeaza pe minciuni, ajungem la concluzia ta, adica nu se pot amesteca.
5 Stiinta si religia sunt complementare exact cum sunt complementare adevarul si minciuna.
6 Poi daca credinta se bazeaza pe adevaruri dovedite si oricand dovedibile si repetabile, pai atunci hai sa ne duelam in adevaruri demonstrate!
Uite eu propun sa ne descrii procedeul prin care Dumnezeu a modelat omu; l din noroi si cu cum a suflat peste el ca acest nproi sa devina un credincios ca tine!

| tomthecat a răspuns (pentru Moisie):

Omule, credinţa în Dumnezeu este UN ACT DE ACCEPTARE!
Dacă ne bazăm pe logică / raţiune / judecată la rece, atunci nu mai credem în absolut nimic şi devenim toţi atei CA TINE ca să fii tu mulţumit şi fericit. Întrebarea mea este (te rog să meditezi la asta şi să nu te grăbeşti cu răspunsul) :
CE AR FI ACEASTĂ LUME FĂRĂ CREDINŢA ÎN DUMNEZEU ŞI ÎN DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS?!? ÎN CE DIRECŢIE S-AR ÎNDREPTA OMENIREA, MISTER MOISIE? ÎNTR-O DIRECŢIE "BUNĂ", CUMVA?!? Serios? UNDE AR FI AJUNS LUMEA ASTA FĂRĂ CREDINŢA CREŞTINĂ, DOMNULE? Şi cum ar arăta omenirea dacă toţi am fi "animale" (o "specie") aşa cum crezi tu? Cum ar trăi oamenii? Nu cumva ca animalele sau chiar mai rău? Păi, nu vezi, omule, UNDE A DUS SECULARIZAREA? Au ajuns să se lingă peste tot CA ANIMALELE SCÂRBOASE ŞI SPURCATE! Au ajuns să facă sex oral, anal, mai ştiu eu pe unde (o mai fi şi prin alte părţi dar nu ştiu eu şi nici nu vreau să ştiu că-mi vine să vomit, nu vreau să fac o criză de ficat).

ASTA NE PROPUI TU, MOISIE?!? O LUME MURDARĂ, SCÂRBOASĂ, SPURCATĂ în care bărbaţii să se "căsătorească" între ei, femeile să se "lingă" între ele că te-apucă greaţa, copiii noştri să ajungă mâine poimâine să fie agresaţi de pedofili, femeile să facă avorturi în serie fără nicio remuşcare şi fără nicio teamă de pedeapsa divină? ASTA ÎNSEAMNĂ ATEISMUL / SECULARIZAREA ROMÂNIEI adică violuri ale unor copilaşi sărmani ulterior omorâţi într-un mod cumplit, proxeneţi şi prostituţie care "trebuie legalizată" pentru că ar aduce bani la bugetul de stat, pedofili, zoofili, necrofili sau ce mai vrei tu cu lumea ta ateistă pe care ne-o propui!

Get lost, man! N-am nevoie de aşa ceva! Mai bine mor decât să trăiesc într-o asemenea lume! N-am nevoie de soluţii ateiste!
Nu mă interesează ideile oamenilor care s-au coborât din copac! (parcă am înţeles că tu crezi că te tragi din maimuţă)

"Omul fără Dumnezeu rămâne un biet animal raţional cuvântător care vine de nicăieri şi se îndreaptă spre nicăieri!"
(Petre Ţuţea)

| Moisie explică (pentru tomthecat):

1 Daca ati deveni cu toti atei ca ceie care traiesc eu, in mod sigur nu ati mai fi bataia de joc a Europei si nici ultimele gunoaie ale Europei asa cum sunteti vazuti acum, chiar si in tarile cu care sunteti infratiti prin sangele stramosilor.
2 In lumea in care traiesc eu, cine este religios este considerat ori prost, sau neaparat handicapat, si sa stii ca, in nicio societate sau nicio o parte a lumii, NU s-a trait asa cum se traieste acum, iar tara in care TRAIESC eu si nu doar locuiesc, este PRIMA din UE din toate punctele de vedere si nu ultimul gunoi pe cale de disparitie asa cum este societatea in care vietiuiesti(dar nu traiesti) tu! Asa ca nu ai motive sa nu-ti doresti si tu sa TRAIESTi ca un OM si nu sa supravietuiesti tarandu-te in noroi ca o rama!
6 Stramosii mei la distanta de mii de generatii, poate au evoluat din Maimute, dar AU EVOLUAT pina la nivelul de OM = Dumnezeu, pe cand cei ca tine care sunteti facuti din noroi, adica din acelasi material din care se face oala de noapte, ramaneti in veci asa cum sunteti pentru ca nici noroiul si nici oala de noapte Nu pot evolua!
3 Pina una alta poti sa te convingi la stirilr de la ora 5 la Pro(st)TV ca violurile si curvaritul extins si raspandit in toata lumea de romances e petrece in tara ta in care populatia este religioasa in proportie de 95%, pe cand oamenii din societatea in care traiesc eu sunt RESPECTATI in toata lumea pentru seriozitatea si moralitatea lor bazata pe CONSTIINTA, adica pe ceva ce oile din turma nu au!
4 Din partea mea poti sa si traiesti cat poti ca nu traiesti pe banii mei, dar cand mori, fi sigur ca omenirea niu a pierdut decat pe unu care deja era mort in viata de zi cu zi.
6 Nu exista "solutii ateiste" ci exista PROGRES si SSocietati Dezvoltate, si pentru a progresa si pentru a se dezvolta societatea, nu e nevoie de vite care se calca in picioare pentru a linge o icoana datatoare de bacili, si nici nu se face cu oameni care s-au intors cu fundul catre Stiinte, ci de oameni cu CONSTIINTA care inteleg ca Lumina vine de la Stiinta, si intunericul de la credinta a proasta!

| demon47 a răspuns:

Salut
Pai asta se datoreaza indoctrinarii asupra oamenilor religia ortodoxa daca stai sa o explorezi din punct in punct ea se contrazice uite cateva exemple :
1La o nunta se pune intrebarea "Te lepezi de diavol?" daca omul este al lui "dumnezeu" de ce preotul cere sa te lepezi de lucifer
2 "dumnezeu" este cel mai puternic din univers dar a trebuit ca fisu sa vina sa se sinucida pentru omenire (asa ca intreaba-te daca el a creat universul de ce a trebuit sa isi trimita fiul sa iti salvezi creati)
3 Cand omul locuia in "rai" el avea decat bunatatea si nu avea ratiunea, care a primit-o de la diavol atunci de ce diavolul este rau daca ne-a invatat sa gandim
4 Biblia ortodoxa nu mentioneaza ca diavolul a omorat o crima asta inseamna ca nu a omorat pe nimeni, bun atunci de ce in biblia ortodoxa primul testament are un articol "ingerii lui iehova (dumnezeu) au omorat pentru un om care a pacatuit un oras intreg in anul 6000 inainte de "Cristosel"

| demon47 a răspuns:

Si a da scuze pentru dublu post dar daca vrei sa vezi adevarul intra si citeste de aici unpic http://crestinismulexpus.blogspot.ro/