| T0T a întrebat:

Tocmai am pus o întrebare legată de tehnologie pe care vreau să o conectez un pic și de subiectele acestei categorii.

http://www.tpu.ro/......m-avansat/

Credeți că e posibil să existe o rasă extraterestră cu mii de ani mai dezvoltată ca noi care să aibă posibilități să dezvolte/creeze o specie la fel ca specia noatră și că vechii zei sunt de fapt asociați cu aceste făpturi? Universul este imens(poate infinit), credeți că este chiar imposibil să existe o specie extraterestră care să se fi dezvoltat așa mult(vedem cât de mult ne-am dezvoltat noi în 2000 de ani) încât să poată străbate galaxiile fără niciun fel de problemă și că tehnologia lor poate fi asociată cu puterea divină descrisă de unele cărți religioase? Ce credeți că este mai plauzibil: existența zeităților la propriu așa cum le știu unii sau existanța extratereștrilor care dețin o tehnologie superioară nouă?

De exemplu dacă venea cineva cu un iphone prin anul 100 probabil era considerat că are puteri magice.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Elohim din Biblie erau extraterestri.
Unul dintre ei YHWH, era chiar dumnezeul biblic.(probabil este mort acum)
Kavod a fost tradus cu slava dar inseamna nava de zbor.

Ezechiel 1:4 "M-am uitat şi iată că au venit de la miazănoapte un vânt năpraznic, un nor gros şi un snop de foc, care răspândea de jur împrejur o lumină strălucitoare, în mijlocul căreia lucea ca o aramă lustruită, care ieşea din mijlocul focului. "

Aceasta era "slava" lui YHWH.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Povesti,basme,extraterestrii nu exista si daca au existat astia sint, adica NOI au ajuns aici intimplator datorita stiu si eu carui accident si cam asta a fost tot, au ramas aici ca altundeva nau avut unde merge.In rest o alta specie inteligenta sau mai inteligenta ca noi pe o raza destul de mare de ani lumina nu prea exista.Deci in galaxia noastra nu exista altii in afara de noi.Acum ca o exista viata tot ce se poate dar nu cu o inteligenta ca a noastra cel putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Omul din coaja de nuca.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca teoria extraterestrilor avansati e mai plauzibila decat cea a unor zei inventati in imaginatia noastra. Dar asta nu face prima varianta adevarata. Pentru asta ar fi nevoie de dovezi care sa o sustina, iar acestea lipsesc cu desavarsire. Teoria evolutiei explica originea omului mult mai bine decat orice alta teorie. E singura sustinuta de dovezi stiintifice convingatoare, atat din genetica, cat si din fosile. Nu e cazul sa cautam explicatii alternative imaginare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU STIM nimic. Nu avem aparatura necesara si nici nu cred ca va exista ca sa ne dea un raspuns concret la intrebari ca acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divinitatea e probabil cea mai slaba creatie a mintii umane.