| Pantera2012 a întrebat:

TPU ma contrazic mereu cu bunica mea ca nu Exista Rai si Iad ca astea sunt Manipulari in Masa ca Biserica vrea sa aiba oameni Maturii da ia nu ma crede ma scuipa in gura si ma face nebun laughing rolling on the floor ia spune ca cand era ia mica a vazut un inger care ai tinea apararea ca ia a fost amarata cand era la tara era la boieri din aia care lucra cu noaptea si cu ziua a fost nascuta pe 28 Februarie 1928 asa si ia mi-a spus mie ca era in padure in drum spre casa cand era mai mica asa si a vazut un inger care ai tinea apararea si cand a ajuns in sat a disparut ingeru acela da eu ma contrazic mereu ca astea sunt Manipulari de biserica si ia tot imi face teorie ca exista Dumnezeu laughing rolling on the floor
da eu ai spun ca nu exista rai si iad si ia imi spune ba da ea are 83 ani deci e adevarat ca daca a vazut ingerul acela pazitor exista Dumnezeu ca stitii ca nu mai Dumnezeu trimite ingerii pazitori deci e Adevarat ca exista Dumnezeu?

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare este liber sa aleaga.Iadul este o realitate.Domnul Isus ne vorbeste despre grozavia iadului.Intunericul de afara,locul de osanda,plansul si scrsnirea dintilor,iazul de foc si pucioasa,locul de chin,gheena.Vedem ca focul va fi natura predominanta a iadului.Focul cel vesnic.Sunt multe marturii ale oamenilor care au experimentat moartea clinica si au vazut iadul si raiul.Un coleg de-al sotului meu care radea de el ca s-a pocait a ras si a spus daca exista Dumnezeu sa ma schimbe de pe un picior pe celalalt.A doua zi a avut un accident foarte grav la locul de munca i-a fost prins un picior la masina la care lucra si a fost operat.In timpul operatiei a vezut cerul si iadul si pe Domnul Isus.Cand s-a trezit a cerut o Biblie si de atunci s-a pocait.Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu.Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima .Nimeni nu se va putea dezvinovati.

| mgtow a răspuns:

Daca nu exista EL nici noi nu existam si pamantul era o planeta sinistra sau nu exista deloc.

| negru30 a răspuns:

Sincer - bine iti face ca te scuipa in gura - meriti pe deplin acest tratament

| OOOLEOOO a răspuns:

Si tu o sa jungi la varsta aia,ea se teme se teme ea va muri, tu mai ai mult de trait, ea si-a dat seama si a simtit ca urmeaza ceva dupa moarte tu nu ai bai deoarece esti inca tanar dar o sa aungi si tu pe patul mortii si apoi o sa te intrebi ce se va intampla dupa si daca ai facut ceva bun in viata sau ceva rau! Nu o supara certand`o las`o sa fie fericita macar acum la batranete daca tu nu vrei sa te faci pe tine fericit si sa crezi in Dumnezeu macar fa`o pe ea si spune-i ca are dreptate happy

| alabalaportocala2011 a răspuns:

E bine, că este cât de cât, zdravănă la cap, nu te mai certa cu ea, că nu are rost.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Deci e Adevarat ca exista Dumnezeu?== unii vor să existe și zic că există.
Alții zic, că nu există!
Este prea mult de explicat!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Trebuie să nu păcătuiești!
Creștinismul nu este singura religie posibilă!
A păcătui înseamnă să faci rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar asupra a cea ce are suflet.

Și ne viul are suflet.

Este mult de explicat!

Vezi pe net despre memoria apei!
Este mult de explicat!
Trebuie să înveți și să cunoști.
Este mult de explicat!
Trebuie să demonstrezi / probezi iubire față de cea ce are suflet.
Este mult de explicat!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Îți recomand să citești cărțile :

1) „ Istoria credințelor și ideilor religioase" carte în trei volume autor Mircea Eliade și
2) „ Filozofia esoterica a Indiei " autor: CHATTERJI C. J.
(Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )
3) Originile Creștinismului Eseuri critice de George Ory, traducere din franceză din 1981.
4) Tao Te Ching (Tao Te King sau Dao De Jing) ==a fost tradusă în limba română.
http://zing.ro/......te_29.html
http://www.sacred-texts.com/tao/toate.htm
http://www.taoismonline.org/tao_te_ching.html
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://www.sacred-texts.com/tao/toate.htm
http://www.sacred-texts.com/tao/toate.htm
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://academic.brooklyn.cuny.edu/core9/phalsall/texts/toate-v3.html
http://academic.brooklyn.cuny.edu/core9/phalsall/texts/toate-v3.html
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://www.taoism.net/ttc/complete.htm
http://www.taoism.net/ttc/complete.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tao_Te_Ching
5) Coranul== a fost tradus în limba română
http://ro.wikipedia.org/wiki/Coran
http://www.islam-abc.ro/coran.aspx
http://coranul.blogspot.com/
http://mariuscruceru.ro/2010/09/11/coranul-on-line-in-limba-romana-p/
http://patratosu.wordpress.com/2007/09/11/coranul-on-line-in-limba-romana/
http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=170
Sunt mai multe Site-uri de unde poți descărca gratis al-Qur'ān
Există cărți religioase necanonice legate de creștinism, care se găsesc pe net.
Este Evanghelia după Ioan, cu foarte multe comentarii.
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://www.thebigview.com/download/tao-te-ching-illustrated.pdf
http://www.thebigview.com/download/tao-te-ching-illustrated.pdf

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nimeni nu poate preciza, dacă există sau nu există, cu adevărat, cel puțin, un Dumnezeu.
Unii vor să existe Dumnezeu și zic că există Dumnezeu.
Pe alții nu i-a chemat Dumnezeu la o bere sau la un suc și de aici au dedus că nu există Dumnezeu, e complicată treaba!
Nici Obama președintele S.U.A. nu i-a chemat la un suc, dar Obama există, e complicată rău de tot, treaba cu există sau nu există, Dumnezeu.

| ursachy a răspuns:

Bai dati ma afara gunoaiele astea. aici nu-i site satanist.mi-e mila de voi de alde thunderstruck astia

Răspuns utilizator avertizat
| TheLittleReaper a răspuns:

De unde sa stim noi ce a vazut bunica'ta? tu nu ai altceva de facut decat sa te certi cu o baba de 83 ani? bunica'miu are 78 si a inceput sa inebuneasca.P.S.de ce nu-l intrebi pe d-zeu daca exista sau nulaughing)

| dius a răspuns:

Probabil ca africanii nu au ingeri.deoarece africanii mor de foame,nici oamenii fara casa nu au sau cei care se nasc bolnavi,cei care mor deoarece unor oameni nu le ajung banii etc.
Pe aia dumnezeu nu ii vede? nu le trimite cate un inger pazitor?
Si sa nu mi se spuna chestii de genu dumnezeu ii pune la incercare(pai ce dracu ii pune la incercare toata viata lor?)sau kca au gresit niste inaintasi dea lor si ca dumnezue ii pedepseste pentru pacatele stramosesti ca atunci dumnezeu e un psihopat care considera oamenii niste jucarii.
Deci decat sa cred ca dumnezeu se uita de pe norul lui la noi si se scarpina,nepasator,in fund in timp ce in lume copii,tineri,si batrani se bat pentru o bacata de paine,mor de foame, sunt ucisi pentru bani sau pamant, prefer sa cred ca el nu exista.
Si oricum biblia spune sa nu bei sa nu fumeri sa nu furi etc dar preotii incalca
toate aceste reguli.

| dius a răspuns:

In primul rand Dumnezeu e un zeu format din alti 3 zei(iisus, sf duh, si tatal) 3 in unu...o mare prostie iar ceilalti se numesc zei, deci exista(adica oamenii si-au creat) mai multi zei...insa religia crestina a fost mult deformata pentru ca preotii si ceilalti oameni care sunt "soldatii" lui dumneZEU sa aiba de castigat! e mult de discutat pe teme asta, cum ar fi faptul ca biblia este singurul "izvor istoric"care atesta existenta lui iisus hristos etc.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu exista, mie mi a vorbit Dumnezeu de multe ori, numai daca vei sa il asculti, prin rugaciune desigur, Biblia dovedeste faptul ca exista, daca tu nu crezi vei vedea la judecata de apoi cand totul va fi prea tarziu pentru tine, hv a good day, God bless you child.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html
Http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahushua ha Mesiach)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yahushua(Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad.
Nu putem sluji la 2 stapani(Matei :24)
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu."
Romani 14:11

| Alllllexandra a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa inveti sa scriibatting eyelashes si in al doilea DAP, Dumnezeu exista chiar daca noi nu il vedem, altfel cum iti explici existenta proprie si a celor din jur?batting eyelashes eu cred in Dumnezeu si cred ca si u ar trebui sa fcai la fel. sper ca te'am ajutat.pa te pup:*

| Holocaust a răspuns (pentru Alllllexandra):

Existenţa celor din jur? Simplu.A venit un spermatozoid, a fecundat ovulul, şi voila! a apărut omul.

| Alllllexandra a răspuns (pentru Holocaust):

Pai fara om nu exista acel spermatozoid inteligentulelaughing you are very funnytongue

| Holocaust a răspuns (pentru Alllllexandra):

Știu că sunt inteligentă.Și dacă nu era şi spermatozoidul, nu exista nici omul.Și dacă nu era o maimuţă la care se puteau combina doi cromozomi din grupa 22 sau mai ştiu eu care, nu mai exista omul.În fine, vorbesc singură. Încă nu ştii ce's ăia cromozomi.

| Alllllexandra a răspuns (pentru Holocaust):

Crezi u? lasa'ma cu teoriile tale de doi bani ca dumnezeu exista fie ca iti convine fie ca nubatting eyelashes

| Holocaust a răspuns (pentru Alllllexandra):

N-am zis că nu există D-zeu.Rămâi fără argumente, aşa-i? Și nu-i teoria mea.E o chestie dovedită.

| Alllllexandra a răspuns (pentru Holocaust):

laughing nu am chef de cearta, te rog nu'mi strica ziuabatting eyelashes papa te pup

| Polaris a răspuns (pentru Alllllexandra):

Totul ține acum și de ceea ce vrei tu să existe sau să nu existe. Eu totuși prefer să cred că nu e nimic dincolo de puterea noastră de înțelegere; și în plus e mai sigur așa, dacă ignori basmele puerile din antichitate.

| Holocaust a răspuns (pentru Alllllexandra):

îmi dai o bere dacă promit că n-o să ţi-o stric?

| Alllllexandra a răspuns (pentru Holocaust):

Nu'ti dau nicio berelaughing dupa zici ca te corupbatting eyelashes

| Holocaust a răspuns (pentru Alllllexandra):

Nu o să zic.Îmi dai?

| Alllllexandra a răspuns:

Dc sunt proasta?laughing bine ca esti u desteptbatting eyelashes de voi este condusa Romania ma, stiti doar sa va dati cu parerea chiar adac este gresit

| Alllllexandra a răspuns:

BIBLIA este dovada pe care o cautibatting eyelashes. exista de foarte mult timp si este scrisa de stii u cinebatting eyelashes pa te pup

| Thunderstruck a răspuns (pentru Alllllexandra):

Ai vreo dovada ca e scrisa de cine stiu eu? Eu nu te pup pana nu vii cu dovada clara, deci nu cred ca o sa te pup.

| Alllllexandra a răspuns (pentru Thunderstruck):

laughing nu sunt obligata sa continui cearta asta.da ce'ti place sa te certi malaughing pa

| Thunderstruck a răspuns (pentru Alllllexandra):

Clar.

| hhhapciuuu a răspuns (pentru Alllllexandra):

Biblia a fost rescrisa. ea era plina de minuni pana ce oamenii, in inteligenta lor, s-au gandit sa o rescrie. si rezulta minciunile si porcariile in care cred oamenii de azi

| Alllllexandra a răspuns (pentru hhhapciuuu):

Exact!

| hhhapciuuu a răspuns:

Dumnezeu exista. ingerii exista. raiul si iadul, nu! se cheama deism laughing si mai lasa batrana in pace laughing

| DeliaDelyDede a răspuns:

Imagineaza-ti toate minunile. Fiecare om vindecat de Iisus cand a fost pe pamant. Cum El s-a sacrificat pentru noi! Niste Boschetari Ordinari! Noi nu meritam asa ceva, noi inventam prezervative si anticonceptionale! Noi facem sex, dar nu vrem copii! Sexul a fost inventat pentru copii! Arsenie Boca e Sfantul care a trait cel mai curand! A facut sute de minuni! Pe oameni ca tine D-zeu ii duce in iad! Fa fa o cruce mare la Dumnezeu ca existi! Inca ceva. Daca nu crezi asta, nu e nimic, traieste acum fericita, injura, foloseste ce nu este permis, si la final vei ajunge in iad, Dar daca acum traiesti in ****, viata Vesnica va fi una de milioane! Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa creada in El!

| teiubescmultdetot a răspuns:

Nu stiu sigur daca a fazut cu adevarat un inger pazitor dar un lucru stiu sigur ca exista Dumnezeu si probabil rai si iad, nu avem de unde sa stim...

| Mary_Maryus_1995 a răspuns:

Da! eu cred foarte mult in dumnezeu. si as dori intr'o zi sa ma duc la biserica big grin Du-te si tuwinking si ingrijeste'te de sufletul tauwinking Ca'ci nu sti nici ziua nici ceasul cand vine judecatawinking Ai grija! Din tot ce am scris : dumnezeu existawinking