| TrăieşteClipa a întrebat:

Un dumnezeu omnipotent,omniscent,pura iubire, creatorul universului se bate pentru a cuceri noi bucati de pamant?
Si ucide toti locuitorii femei si copii inclusi, din simplul motiv ca regele lor Sihon regele Hesbonului nu le-au dat voie sa sa treaca pe pamanturile lor?
Deuteronomul
1:30. Domnul Dumnezeul vostru merge înaintea voastră şi se va lupta El pentru voi, cum a făcut cu voi şi în Egipt, înaintea ochilor voştri.
3:22. Nu te teme de ele, că Domnul Dumnezeul vostru Însuşi se va lupta pentru voi.
2:34 34. În vremea aceea am luat toate cetăţile lui şi am nimicit toate cetăţile lui, bărbaţi, femei şi copii, şi n-am lăsat pe nimeni viu

4 răspunsuri:
| IonutCG90 a răspuns:

Te cam tragi de șirete cu Dumnezeu.

| AalLeExX02 a răspuns:

Dumnezeu face ce vrea in cer si pe pamant. El decide cand te nasti si cand mori si cum mori.

| IvanMihai a răspuns (pentru AalLeExX02):

Cum ramane cu liber arbitrul? Este doar o iluzie?

| AalLeExX02 a răspuns (pentru IvanMihai):

Da. Putem face orice. Totul este permis, dar nu toate lucrurile sunt si bune.