| Tanasă_Cosmin_1999 a întrebat:

Un mare ateu spunea:"Testamente, ca si cum Dumnezeu fiind pe moarte, s-a gandit sa-si scrie testamentul lui cel vechi, gest care motiveaza aparitia unui Dumnezeu nou si a Noului Testament (al Satanei) aparut la nasterea falsului Christos numit si Lucifer (vezi colinda cu Steaua =Luceafar si cu cei trei magi= vrajitori steau numita Lucifer!"dar ce aveti de spus de aceasta asemanare?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Daca iti spun ca te contrazici singur, nu ma crezi. Acum spui ca folosesti citate din Bible fara sa fie adevarat, acum spui ca e mai usor sa nu rasfoiesti Biblia...iti citesti comentariile inainte sa le postezi? Sa fii iubit

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cred ca ateul tau ar trebui sa faca analiza poeziei "Testament" de Tudor Arghezi, analiza titlului mai exact.
Ca sa vada si el pluralitatea de acceptii pe care acest lexem le poate avea.

| Dorugar a răspuns (pentru Inferno):

Arghezi al tau este un poet, iar poetii nu dau definitii ci fac "licente" poetice, ca de ex. aceasta: "Dintr-o limba cu indemnuri pentru vite (limba romana) eu am facut "Cuvinte potrivite"!
Intrebare: aceata afirmatie este un adevar sau o licenta poetica?
Faptul ca textul numit Vechiul Testament se numeste in original Tanach, denumire care NU a fost preluata de crestini, este o dovada ca numindu-l Testament se dorea "ingroparea" lui pentru a se scoate in evidenta Noul testament, care trebuia sa fie acceptata ca Lege Noua, de toti fraierii care nu stiu ca Tanachul(Legea Veche) este Legea lui Dumnezeu iar Legea Noua este cea a Dumnezeului Veacului Acesta, (Dumnezeu slavit la Vatican cu numele de LUCIFER, adica un alt nume al Diavolului

| ania a răspuns:

E inexistentă.

| Fatamuntilor a răspuns:

NU cred ca un ateu ar fi spus asa ceva...
Si mai cred ca tu ai spus asta!

| milan9 a răspuns:

Tampit e, dar nu e ateu... Dorugar e foarte fidel religiei lui necrestine, sau banilor pentru care-si vinde sufletul...

Schimba te rog formularea intrebarii pentru ca aceasta atitudine nu este una inteleapta, si nici crestina nu e...

| sublime89 a răspuns:

Cel care ti-a spus asta nici macar nu e ateu.

| drutzix a răspuns (pentru sublime89):

Cred ca stiu de cine vorbeste. Hint: Incepe cu "Do" si se termina cu "rugar" laughing

| sublime89 a răspuns (pentru drutzix):

Da, de aceea am spus ca nu e ateu.hee hee

| Dorugar a răspuns:

Sa inteleg ca acel ateu tampit a scris Biblia din care a copiat aceste afirmatii?

Sau poate ca acel ateu este Seful Bisericii Crestine de la Vatican locul in care Christos este slavit cu numele de LUCIFER?
Ia vezi aici:
https://www.youtube.com/watch?v=dcpVrtv2t-M

Sau nu cumva este mai tampit acela care vorbeste asa cum si crede, adica a proasta?

| AliGab a răspuns:

Parca si vad numele utilizatorului care a scris asa ceva laughing... cert este ca tipul/tipa este evreu

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

Nu draga! Nu e evreu ci e ateu!
Ma refervla Tanach pentru ca acest text este acela pe care voi crestinii l-ati FURAT si i-ati schimbat denumirea in Testament, astfel incat cei ca voi sa nu stie ca ceea ce se spune "religia crestina are BAZE mozaice" se refera la acel FURT intelectual prin care v-ati insusit scripturile religiei mozaice ...doar ca nu le interpretati asa cum le-a inspirat Dumnezeu rabinilor... ci asa cum dicteaza interesele acelui "dumnezeu" care v-a indemnat sa FURATI scriptura religiei mozaice!
Iar faptul ca mie imi este clar acest lucru, nici pe departe nu inseamna ca sunt mozaic...dar inseamna ca sunt un ATEU bine documentat!

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Ateul nu crede in nimic: nici in Dumnezeu nici in diavol, ca urmare te contrazici singur. Ori esti ateu convins, ori ba. Daca iei toate textele scrise de tine ai sa vezi ca te contrazici. Sa fii iubit

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

Eu sunt intr-adevar ateu, dar si ateii cred multe, bineinteles ca nu in zei sau religii, ci in adevarurile dovedite de stiinta sau realitate. De ex, daca vad in gara ca scrie pe un stalp "Atentie 14 000 V" eu cred ce scrie acolo si nu pun mana pentru ca stiu ca este un adevar.
Iar ceea ce vezi tu aici pe forum, nu sunt credintele mele ci felul in care eu dovedesc ca credinta a proasta nu este pentru oamenii rationali, iar religia este un instrument de prostire si indobitocire a fiintei umane, asa cum spunea si Marele Eminescu in Imparat si Proletar.
Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Daca existenta lui Dumnezeu nu este dovedita stiintific dupa spusele dumitale, cum este dovedita stiintific existenta diavolului pe care o promovezi atat? laughing. Esti amuzant prin felul in care te contrazici singur singurel.
Iar Mihai Eminescu, precum a scris "imparat si proletar" tot asa a scris si "Invierea"winking

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

Ceea ce gaseti tu amuzant se bazeaza pe faptul ca nu intelegi ce scriu si nu intelegi nici realitatea, astfel ai stii si ai si intelege faptul ca NU exista Diavol mai mare decat omul Rau si nici alt Dumnezeu decat omul bun.
Iar eu cand citez din Biblie, inseamna ca lucrez cu materialul clentului, adica va combat prostia cu cea mai sfanta carte a Prostiei vesnice

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Nu prea reusesti sa combati mare lucru...nu am prea vazut citate din Biblie in comentariile tale ci doar niste impresii personale fara prea mari sustineri stiintifice si/sau filosofice. Sa fii iubit

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

Tinand cont de faptul ca le-am repetat pina acum de sute de ori, nu cred ca mai trebuie sa le repet pe toate din nou. cateodata ma multumesc sa postez si filmulete facute la Vatican, ca in raspunsul meu la intrebarea de mai sus, pentru ca si acolo se poate vedea ceea ce scrie in Biblie, si anume ca Isus este de fapt Lucifer.
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw
Iata ca este mai usor sa vezi un filmulet de 2 minute decat sa cauti jumatate de ora rasfoind Biblia

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

Vad ca la tine in cap este harababura totala in privinta a ceea ce afirm eu.
Pai tu crezi ca Papa de la Roma cand se refera la Isus Christos(dumnezeul tau) cu numele de Lucifer, crezi ca le scoate din burta?
Pai evident ca le ia din Biblie!
Ideea mea era aceea ca te poti convinge mai usor privind 2 minute de la slujba de Pasti de la Vatican, decat sa cauti in Biblie aceleasi lucruri.
Alta data sa fi mai atenta la ceea ce citesti!

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Daca iti spun ca te contrazici singur, nu ma crezi. Acum spui ca folosesti citate din Bible fara sa fie adevarat, acum spui ca e mai usor sa nu rasfoiesti Biblia...iti citesti comentariile inainte sa le postezi? Sa fii iubit