| dany1988122 a întrebat:

Unde locuieste zeul iudeu?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In 16209 Kamana Rd Apple Valley, California Octaviane!
Ce, nu stiai? Ca te cheama si ca prea-cuviosul, mai paganule! Rusine mai, mare rusine! big grin
Aici am vazut ca are o casa care chiar asa se cheama: God's House. Daca vrei, ii fac o poza si ti-o trimit. big grin

V-ati stricat din nou, ce dracu e cu intrebarile astea?
Unu ii pune pe prosti sa comenteze un paradox cu dubla constrangere, prin definitie inconsistent si rezolvat, altul vrea sa fie Mos Craciun, pe altul l-a lovit vaca...
Bine nu va mai faceti...
Inainte de a-mi raspunde ceva, orice, arata-mi ca "zeul" nu locuieste la adresa pe care ti-am dat-o.
Ca sa n-avem vorbe la proces. big grin

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Dumnezeu e peste tot. Avem 4300 de religii. Avem biserici, catedrale, mănăstiri și toate sunt "casa domnului", dar în primul rând Dumnezeu locuiește în mintea oamenilor creduli și neștiutori înșelați cu povești primitive și absurde. Acolo locuiește Dumnezeu.

28 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Zice Biblia că cerurile cerurilor nu Îl pot cuprinde.
Dar totodată poate locui în inimile credincioșilor Lui.

Vrei sa Îl vezi? Trebuie sa îmi deschizi inima... happy

| dany1988122 explică (pentru cristi202):

Deci daca cerurile nu il cuprind, cum poate o pompa a corpului sa il cuprinda? Deci cine a fost primul? Barbosul, sau locuinta sa?

| cristi202 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu e vorba de pompa, ci de micul univers care ești tu. Că și tu poți să Îl primești.

| cristi202 a răspuns (pentru dany1988122):

El nu a fost. El ESTE. Daca a fost, e in timp, și atunci nu mai e Dumnezeu timpul fiind o caracteristică a Universului.

| dany1988122 explică (pentru cristi202):

Si unde statea inainte de asta?

| dany1988122 explică (pentru cristi202):

Si da-mi versetul care afirma ce zici tu acolo

| cristi202 a răspuns (pentru dany1988122):

Asta sigur o sa Îl întreb cand voi ajunge la El happy. Sper sa ajungi și tu.

| cristi202 a răspuns (pentru dany1988122):

"Daca Ma iubeste cineva, va pazi Cuvantul Meu, si Tatal Meu il va iubi. Noi vom veni la el si vom locui impreuna cu el." Ioan 14:23

| dany1988122 explică (pentru cristi202):

Ce e asta? ''El nu a fost. El ESTE. Daca a fost, e in timp, și atunci nu mai e Dumnezeu timpul fiind o caracteristică a Universului.''. Unde scrie ce zici tu aici.

| dany1988122 explică (pentru cristi202):

Ioan 5:31. Ce afirma Jesus nu se pune ''Dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, atunci mărturia Mea nu este adevărată.''

| cristi202 a răspuns (pentru dany1988122):

Ai uitat continuarea
36-40
"Dar Eu am o marturie mai mare decat a lui Ioan; caci lucrarile pe care Mi le-a dat Tatal sa le savarsesc, tocmai lucrarile acestea pe care le fac Eu, marturisesc despre Mine ca Tatal M-a trimis. Si Tatal, care M-a trimis, a marturisit El insusi despre Mine. Voi nu I-ati auzit niciodata glasul, nu I-ati vazut deloc fata; si Cuvantul Lui nu ramane in voi, pentru ca nu credeti in Acela pe care L-a trimis El. Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine. Si nu vreti sa veniti la Mine ca sa aveti viata!"

| cristi202 a răspuns (pentru dany1988122):

"Dumnezeu a zis lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt." Si a adaugat: "Vei raspunde copiilor lui Israel astfel: "Cel ce Se numeste "Eu sunt", m-a trimis la voi."" Exod 3:14

| dany1988122 explică (pentru cristi202):

Pai ce e asta? Contradictie rolling on the floor

| cristi202 a răspuns (pentru dany1988122):

Ce contradicție?

| lpavel a răspuns:

Un idiot poate pune mai multe intrebari decat pot raspunde 10 intelepti!
gandeste-te la asta inainte sa mi pui intrebari de astea!

| dany1988122 explică (pentru lpavel):

Nu poti raspunde? rolling on the floor''E grele''

| calutulfericit a răspuns:

Niciunde,fiindca nu exista.

| Davyd2001 a răspuns:

Dumnezeu locuiește în locuri înalte și în sfințenie, dar este cu omul zdrobit și smerit asa cum scrie în Scriptură : Căci așa vorbește Cel Preaînalt, a cărui locuință este veșnică și al cărui Nume este sfânt: „Eu locuiesc în locuri înalte și în sfințenie, dar sunt cu omul zdrobit și smerit, ca să înviorez duhurile smerite și să îmbărbătez inimile zdrobite. Isaia 57 - 15

Totodată El nu are o casă pământească pentru că : Aşa vorbeşte Domnul: „Cerul este scaunul Meu de domnie şi pământul este aşternutul picioarelor Mele! Ce casă aţi putea voi să-Mi zidiţi şi ce loc Mi-aţi putea voi da ca locuinţă? Toate aceste lucruri doar mâna Mea le-a făcut şi toate şi-au căpătat astfel fiinţa – zice Domnul. Iată spre cine Îmi voi îndrepta privirile: spre cel ce suferă şi are duhul mâhnit, spre cel ce se teme de Cuvântul Meu. Sper ca ai înțeles prietene, vino la adunare dacă vrei sa te întâlnești cu Domnul Isus și primește l în inima ta!

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Deci cerurile au existat inaintea lui?

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu, Regele David în psalmul 115 cu 15 scrie asa : Fiți binecuvântați de Domnul, care a făcut cerurile și pământul!

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu, în psalmul 115 cu 15 scrie asa : Fiți binecuvântați de Domnul, care a făcut cerurile și pământul!

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Regele David, nu Barbosul.

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Ce inseamna ''Psalm''? Ca vad ca nu stii.

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

As putea sa îți răspund la foarte multe întrebări, dar tu tot nu vrei sa înțelegi, ți ai împietrit inima, dar totuși vreau sa te întreb ce ți a făcut ție Dumnezeu de îi negi existenta și ești asa de supărat pe El? Ca am observat ca numai întrebări de genul pui. cu ce e de vina Dumnezeu cu privire la viata ta? oare nu din propriile tale ganduri și acțiuni ai ajuns sa suferi? Dacă ai sta în ascultare de Dumnezeu ai ajunge sa înțelegi care este voia Lui cu privire la viata ta, dar nu vrei sa înțelegi. Nu vrei sa te smerești și sa spui :" Doamne, asta sunt, ai mila de mine! " Eu știu ca tot nefericit ai fi. chiar dacă as ceda și nu as găsi un răspuns la întrebările tale., cu toate ca am răspuns pentru orice întrebare, Biblia are răspuns pentru orice întrebare. dar ești împietrit și nu înțelegi voia Lui Dumnezeu, smerește te și mulțumește i Domnului pentru ca ești în viață și poți sa îți schimbi viata prin jertfa Lui Isus!

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

Psalmii sunt cântările lui David, dar sunt mai mulți autori precum Asaf ( citește psalmul 77 ) și Fiii lui Core.

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Deci cantari.

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

Da, citește și ai sa observi ca scrie " Către mai-marele cântăreților, citește te rog psalmul 7