| anonim_4396 a întrebat:

Uneori chiar nu pricep, de unde atata credinta si pentru ce? pe ce va bazati cand va marturisiti credinta?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Credinta are ca baza fantezia de a spera la ceva,pana la urma credinta e o speranta, speranta ca te ajuta dumnezeu, speranta ca ai viata vesnica, speranta

ce determina omul sa apeleze la religie?
lipsa baniilor, lipsa sanatati, lipsa iubiri, integrarea intr-o comunitate religioasa

practic credinta e doar speranta a omului

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinta este darul lui Dumnezeu. Credinta elibereza, vindeca, mantuieste. Fara credinta nu putem sa-I fim placuti Lui.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Accepti existenta doar a lui Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

A singurului Dumnezeu Adevarat!

| shadovv a răspuns:

De parca te bazezi pe ceva cand spui 1+1=2... fiinta umana e limitata epistemologic.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Ma bazez pe empiric. Un bat plus un bat egal doua bete. Nu pot spune asta si in cazul divinitatii.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Dar o unda plus alta unda, pentru o perioada, obtinem 3 unde.
Sau cand spui 1+1=2, de fapt pe care 1 aduni cu care 1?

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Tu folosesti un rationament de clasa a 2-a pentru a explica ceva mult mai complex,cand vorbim de o unda avem alte formule,care este adevarat sunt derivatele celor de baza, cu care explicam modul in care interactioneaza. Frecventa, lungime de unda, etc. Cand adunam doua unde folosim formulele lor. O unda nu este egal cu 1, este egal cu elongatia maxima sin 2 pi ( timp/perioada+ distanta/lungimea de unda) O unda + o unda este egal tot cu o unda,dar diferita. Asa cum o picatura de apa+ o picatura de apa = tot o picatura de apa, dar trebuie sa facem calcule cu atomii pentru a intelege, nu cu picatura ca intreg. Asa si cu unda, trebuie sa facem calcule cu ce reprezinta ea pentru a vedea rationamentul matematic la treaba, nu cu ea ca intreg.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Doar metaforizam intelesul de unda: se distribuie fara sa se inparta (Noica)

| OOOLEOOO a răspuns:

''Acesta este momentul de a cunoaste nu de a crede''

http://www.youtube.com/watch?v=NLwOHkY6KsY

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Poti gasi o subtitrare in engleza sau in franceza la clip?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu...sincer este una destul de religioasa si nepopulara, nu prea o sa te intereseze.Am postat-o ca sa nu le ''fur'' citatul intr-un mod egoist.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Ok, o sa ma chinui sa traduc din italiana...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Hai ca ma ofer eu sa te ajut la ce iti este indescifrabil.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Ma descurc...maine imi fac timp si il urmaresc...

| doctorandus a răspuns:

Credinta se ia. (E contagioasa). Si normal ca oamenii cred in Isus pentru ca alti oameni care credeau in Isus i-au facut sa creada la fel ca ei.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Cu alte cuvinte spirit de turma?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat spirit de turma, ci animal social, cum zicea Aristotel. La urma urmelor se poate crede religios si intr-un mod foarte individualizat. De ex. deoarece Biblia este multi-interpretabila, poti sa o interpretezi personal, in loc sa aplici ce zice popa.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da, dar mai acum cateva ore auzeam la ora de religie ca Biblia nu ar trebui interpretata...

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Vezi ai de grija, ca petreci cam mult timp pe la aceasta categorie! laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura cale de a nu intrerpreta Biblia e sa nu o citesti niciodata.

| RAY a răspuns:

Laura,de multe ori vad oamenii care viseaza cu ochii deschisi dar nu fac nimic ei doar spera ca candva se va intampla si aia, nu e bine sa visezi si sa nu faci nimic, dar poate asa suntem noi oamenii visam dar nu facem cea ce visam, iar cand x ne contrazice visele ne enervam

| Mădă0611 a răspuns:

Pe nevoi si/sau necunoastere, totusi, cred ca pe nevoi mai mult, sau doar pe ele.

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu zic sa ca noi sa incepem sa credem in asta: http://www.image-share.com/ijpg-1928-217.html

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

[-( religiile merg pe asa ceva -->
http://2.bp.blogspot.com/......artoon.png

| Seby90 a răspuns:

Se bazeaza pe o carte "scrisa" acum 2000 de ani, interperetata, tradusa, si rastradusa de-a lungul a ~30 generatii. Imagineaza-ti cat a putut x si y sa adauge.

E simplu. Mai bine speri ca totul va fi bine, nu ca dumnezeu te v-a ajuta sa treci peste necazuri. Nu vine o mana din cer, divina de altfel sa te ajute sa treci peste necazuri.

| Chαяtreux a răspuns:

Pe faptul că nu există lucru care să fi apărut din nimic. Oricum, nu cred că (,) credinţa este un subiect de discuţie şi de contradicţie. Până la urmă dacă este ceva, este între tine şi Dumnezeul tău. Atât

| anonim_4396 explică (pentru Chαяtreux):

Chiar daca acel lucru aparut din ceva a fost interpretat gresit ar trebui sa crezi in interpretarea altora?

| Chαяtreux a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cred şi eu. Că oamenii interpretează greşit modul prin care ne-a creat Dumnezeu (Alah, Jah, cum vrei să-i zici). Oricum nu te obligă nimeni să crezi în ce spune x sau y. Eşti liber/ă să-ţi formezi propriile opinii.

| CryChristiAN a răspuns:

Pe adevar.

| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

Adevarul fiind reprezentat de ce?

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma conteaza doar sa crezi. Pe adevarul ca exista un Tata Ceresc care este Atotstiutor si exista dovezi ale existentei Fiului Sau si minunilor Sale, nu numai dovezi biblice.
Si bineinteles ca ma bazez pe adevar care este reprezentat de Domnul Iisus care este Calea, Adevarul si Viata.
Pana la urma, nu exista decat '' un domn, o credinta, un botez''( Efeseni 4, 5)

| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

Si celelalte religii le consideri pagane sau cum?

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu draga mea ( sau dragul meu. nu stiu ce esti din pacate, scuza-ma), conteaza doar sa crezi in Dumnezeul Cel Viu Triunic.
Ti-am zis mai sus: ''un Domn, o credinta, un botez''.

| savvy12 a răspuns:

Spiritualitate mai, spiritualitate.

| missakihabara a răspuns:

Uneori simt nevoia sa nu ma bazez pe absolut nimic trebuie doar sa o simnti

| anonim_4396 explică (pentru missakihabara):

Interesant, sti ca se spunea ca Pamantul era plat pana ce s-a demonstrat ca nu e asa...
exista argumente care sa te faca sa nu mai crezi?

| missakihabara a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| Thethinker30 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce unele persoane sunt atat de contrariate de faptul ca exista credinta... Fiecare e liber sa traiasca asa cum doreste.

| anonim_4396 explică (pentru Thethinker30):

Nu am zis ca sunt contra dar eram curios ce argumente au sa isi sustina credinta...

| Thethinker30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream neaparat la tine, ci in general... Iar ca argument ar fi dorinta sufletului de a fi impreuna cu Dumnezeu care l-a creat.

| anonim_4396 explică (pentru Thethinker30):

Si daca ti-as spune ca omul e doar un animal care a evoluat de la stadiul de maimuta, m-ai crede?

| Thethinker30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu!

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Eu personal ma bazez pe trecutul meu din ce am fost si in ce ma schimbat Isus
eu am vrut sa ma sinucid dar Isus m-a salvathappy

| anonim_4396 explică (pentru Tarta_Marius_1988):

Interesant, poti detalia?

| Neinteresant222 a răspuns:

Ce inseamna la tine, a-ti marturisi credinta? Simplul fapt ca spui : Cred in Dumnezeu?

| Mamarutele a răspuns:

Tu nu crezi in Dumnezeu? eu cred.

| Ninussu a răspuns:

Credinta este acel lucru pe care omul se bazeaza atunci cand tot ce este material, lumesc nu il mai ajuta. Credinta inseamna acel strop de puritate, a avea credinta inseamna a avea speranta, a te detasa de tot ceea ce nu iti mai aduce multumire pentru a-ti linisti gandurile si sentimentele. Un om care nu are credinta, este acel om care s-a pierdut in societatea actuala, care trimite spre inovatie, spre lipsa de Dumnezeu, este acel om pentru care tot ceea ce conteaza este placerea de o zi, o ora, un an, sau de ce nu, o viata. Unii traiesc in ceea ce se poate vedea, atinge, mirosi, altii nu sunt multumiti si cauta sa se refugieze in stiinta, altii isi gasesc locul in credinta. Nu poti judeca pe cineva pentru credinta lui. Sa crezi in ceva atunci cand totul pare pierdut inseamna puterea de a nu te opri, de a continua si de a spera. Nu este absolut necesar sa iti marturisesti credinta, este necesar sa stii tu ce fel de om esti si in ce crezi. Daca nu crezi in nimic, daca tot ce este pe pamant este de ajuns pentru tine si nu cauti mai adanc in sufletul tau, atunci esti un om pierdut. Credinta inseamna iubire. De aici porneste totul.

| anonim_4396 explică (pentru Ninussu):

Frumos si interesant...