| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Va recomand cu caldura si dragoste o carte:
ANTICHRISTUL - de Friedrich Nietzsche

Ati citit-o?
O veti citi?

http://www.scribd.com/doc/22865250/Friedrich-Nietzsche-A ntichristul

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Eu recomand (cu caldura si iubire) orice carte scrisa de marchizul de Sade.

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu am citit-o. Nu stiu daca o voi citi. Acum doar m-am uitat la inceputul ei Si daca chiar o voi face, va fi din curiozitate. Si nu stiu daca se va merita, atita timp cit se spune ca Hitler a preluat ceva din filozofia lui Nietzsche, si inca de la inceputul cartii, poti vedea chestia asta.

Eu iti recomand cu caldura si cu dragoste o alta carte, carte care a influentat mult in bine unele vieti: "Crestinismul redus la esente" de C. S. Lewis. Citeste-o cu atentie si compara! Daca o vei face, voi citi si eu "Antichristul", si apoi mi-ar place enorm de mult sa discutam despre ce am citit fiecare. Ce zici? Te pui?

http://www.scribd.com/......Esente-pdf

| мιнαɛℓα36 explică (pentru cristi202):

Cristi, ce mai faci? Esti ok?
Din orice carte poti lua doar lucrurile bune si de multe ori poti face chiar abstractie fata de cine a scris-o...
Sunt convinsa ca si in cartea recomandata de tine gasim ceva bun!
Cartea ne pune la incercare capacitatile noastre de a percepe bunul, raul, frumosul...la fiecare dintre noi, diferit...

| cristi202 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Acum fac bine, insa nu am fost bine deloc in ultimele luni. Dar, asta e viata! Insa am revenit totusi pe aici.
Da, din orice carte poti lua doar lucrurile bune, e adevarat, insa trebuie sa stii sa discerni ceea ce e bun de ceea ce e rau. Felicitari pentru cine reuseste asta, ca nu e un lucru usor!
Frumoasa descriere ai dat cartii!

| мιнαɛℓα36 explică:

Ok! Scuzele iti sunt acceptate laughing
Stammi bene! Ceao!

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

M-ai facut curios sa aflu ce chip se ascunde in spatele ursuletului asta..adesso sto bene..eu sunt mihai daca tu esti mihaela.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

Ma numesc Buca Eufrosina-Asfaltina a II-a, imi pare bine de cunostinta! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ce suflet de mama vitrega ai...

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

Aparentele inseala! Sunt mama...naturala! happy

| AnghelB a răspuns:

Si eu iti urez caldura multa. rolling on the floor
Cat despre F.Nietzsche stiam ca era un ateu care se credea Dionysos sau Iisus si ca avea probleme serioase la mansarda.
Si el ca majoritatea ateilor era pasionat de religie.

| Inferno a răspuns (pentru AnghelB):

Despre Donatien Alphonse ce stii? Ca asta e pe gustul vostru, crestin moral.

| AnghelB a răspuns (pentru Inferno):

Donatien Alphonse era tot un ateu cu probleme la mansarda, dar cu siguranta nu stiai.
Daca ai o carte in mana citeste-o pana la capat nu doar 2-3 pagini ca sa te dai interesant pe TPU.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AnghelB):

rolling on the floor Cred ca stii ce simbolizeaza chestia pe care o poarta "ateul" tau la gat, si cred ca stii ca satanismul e un fel de crestinism, adica satan exista doar de cand exista crestinismul, unde mai pui ca atei sa devina satanisti nu prea exista, de fapt nu exista, dar crestini sunt cu gramada, si mai zici de mansarda. Cred ca astia care vorbiti din auzite nu aveti mai mult de 18 ani thinking

| Inferno a răspuns (pentru AnghelB):

Numai un incult ar putea spune asa ceva. Singurul cu probleme la mansarda este cel ce face afirmatii despre lucruri pe care nu le poate intelege.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru AnghelB):

Din momentul in care s-a imbolnavit mental, Nietzsche nu a mai scris...
Asta nu inseamna ca nu a fost un geniu in filosofie al epocii respective big grin
Stii ce imi place la multi dintre crestini? Ca il citeaza!
" Ceea ce nu te omoara, te face mai puternic". Vorbele astea le-a spus Nietzsche, iar multi crestini le dau exemplu, fara a stii ca au fost rostite de un ateu nebun!

NOname
| NOname a răspuns:

Pamflet? :))

http://www.tpu.ro/......voastra-1/

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Frumos raspuns!
Cred ca e cel ce merita a fi cistigator!happy

| мιнαɛℓα36 explică (pentru NOname):

Da big grin
Trebuie si nu trebuie tratat ca atare! Eu chiar recomand cartea! happy

| RAY a răspuns:

Un geniu ce sa spun, n-am cuvinte, un adevarat ateu

| Mădă0611 a răspuns:

"Caldura si dragoste", da si o inghetatabatting eyelashes
N-am citit-o, dar o s-o citesc. Nietzsche e atat de amuzant ca uiti ca cica e greu de inteles ce zice, sau sunt eu reincarnarea lui si de asta inteleg thinking

| dragos9234 a răspuns:

M-am apucat...
Multumesc de recomandare. ^^

| Exilee a răspuns:

Nu si nici n-o voi citi.

| LegionarulRoman a răspuns:

El insusi a zis :"L-am omorat pe Dumnezeu". Reprezinta unul din numerosii premergatori ai adevaratului Antihrist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,Mihaela!
Mulţumesc de informaţie, cu siguranţă o voi citi.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot nu crezi in DUMNEZEU ai putea sa totusi sa dai o explicatie palpabila aparitiei omului pe pamant? vad ca-ti place sa te distrezi pe seama oamenilor, chiar pari demonica, stiai!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

Da. As putea! Dar nu vreau sa ti-o dau tie...
Acum ce faci? Imi cauti defecte? Le am pe toate, stai linistit!hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Chiar nu inteleg ce te-a deranjat pe tine asa tare,si daca vrei sa demonstrezi pe undeva ca mai esti si culta nu numai ingamfata, hai sa abordam noi doi un subiect, oricare nu conteaza, sa vad eu din ce pasta esti facuta. nu incepe ca s copii, cum ca ai sti dar nu vrei sa-mi explici mie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ahah,iti caut defecte. daca ai ceva cu mine, ai ceva personal asa ca nu o include pe isa aici ok? sau esti si informatoare?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

Mikele, eu nu-ti testez inteligenta. Nici nu ti-o jignesc! Nici tu mie! Aici nu ne batem care e mai destept!
Ai muuulte raspunsuri bune, te-am citit, stai linistit!
INSA, m-a deranjat atitudinea ta fata de Sabin( baiatul de care te-ai luat), l-ai jignit si l-ai acuzat ca da raspunsuri ca sa impresioneze! Asta m-a deranjat!
Pentru ca el nu face asta, in schimb tu da! :)
Spune ca nu e asa...ca nu ti-ai lasat id, cand ai avut ocazia...
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

De ce sa acuzi pe altul, asa pe nedrept! Si fara dovezi...Ce ti-a facut baiatul ala? Cam asta a fost...

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

N-am sa o mai includ pe Isa! Nu sunt informatoare...
Vezi cate se pot afla daca iti lasi id de messenger?hee hee