| alidenbealidenbi a întrebat:

Vad ca cei care nu cred pun tot felul de intrebari, mai in gluma mai in serios. Gluma gluma, dar cand ei vad ca le dau raspunsuri directe este posibil ca gluma lor sa devina ceva serios pentru ei. Acestia au multe indoieli sau din distractie si din lipsa de opcupatie sau ca sa-si umple timpul cu ceva distractiv pun intrebari si raspund fie la misto, fie mai serios. Eu vreau sa ajut. Dara fara sa o bat in cap prea mult pe o intrebare care e pusa fie la misto fie mai in serios.

Ati inteles?

Eu vreau sa ajut. Satan vine cu tot felul de indoieli asa cum a venit si la Eva.

Religia e cea mai importanta chestiune din viata unui om.

34 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ajuta-te pe tine si lasa-i pe altii in pace.Stii cum se spune, cainele moare de drum lung si meme de grija altuia.

| alidenbealidenbi explică (pentru Panamax):

Ai citit Coranul si Biblia? Ai facut vreo comparatie intre cele doua?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total de acord cu tine la ultima frază.

| Eisenheim a răspuns:

Vrei sa ajuți,foarte bine ne bucurăm că mai există și astfel de persoane happy vine cu îndoieli,de acord știm asta,și totuși cum ne dăm seama? happy mergem la martori lui Iehova,bun știm și asta, și dupa aceea? Dormim mergem la muncă și tot ce facem de obicei happy vezi și tu, lumea vrea chestii concrete, lumea s-a saturat de chestii gen participa la concurs și,, poți" câștiga, dar nu câștigă happy

| Antisistem11 a răspuns:

Ba omule asta e site de pus întrebări. daca ai o intrebare pune-o

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Eu vreau sa ajut. Satan vine cu tot felul de indoieli asa cum a venit si la Eva?

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Pe cine vrei sa ajuți?

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Pe toata lumea.

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Esti ortodox?

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Martor al lui Iehova.

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Bravo.si vrei sa ii ajuți sa ce? Sa inteleaga biblia?

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Sa treaca pe drumul catre viata vesnica si tinerete fara sfarsit.

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Si crezi ca singuri nu pot?

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Daca ar putea singuri Isus nu ar fi inceput lucrarea de predicare.

| Antisistem11 a răspuns:

Am avut si eu tangente cu martori ai lui iehova in viata reala...

| raMLesS a răspuns (pentru Antisistem11):

La mine s-au dat cu sabia laughing

| Antisistem11 a răspuns (pentru raMLesS):

Si tu ce ai facut?

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Iti spun un secret: ca sa gasesti adevarul te poti poticni in imperfectiunea omului intrucat toti oamenii am mostenit pacatul.

Trebuie plecat de la doctrina.

De exemplu martorii lui Iehova sunt cam singurii care nu fac armata, nu fac transfuzii, nu cred in suflet care traieste dupa moartea trupului, lucruri care diferentiaza total fata de restul.

| raMLesS a răspuns (pentru Antisistem11):

Ma sparg de ras cand vad ce ineptii spune.
Sa ii mai vad pe strada ca le dau un sut in dos de nu se mai ca*a 3 zile.

| raMLesS a răspuns (pentru Antisistem11):

"Sa treaca pe drumul catre viata vesnica si tinerete fara sfarsit."

Apoi "De exemplu martorii lui Iehova sunt cam singurii care nu fac armata, nu fac transfuzii, nu cred in suflet care traieste dupa moartea trupului, lucruri care diferentiaza total fata de restul."
Vai de viata mea laughing

| Antisistem11 a răspuns (pentru raMLesS):

Imi pare rau pentru tine.

| alidenbealidenbi explică (pentru raMLesS):

E usor sa vii cu calomnii la adresa martorilor.

| Antisistem11 a răspuns (pentru raMLesS):

Dacă el vrea să ajute oamenii...

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Bănuiesc că aveți o sală a regatului unde sa va inchinati nu?

| raMLesS a răspuns (pentru Antisistem11):

Daca vrei sa ajuti oamenii ii educi, nu le bagi religie in cap.

| alidenbealidenbi explică (pentru raMLesS):

Pai uite avantajele chiar in prezent:

1. nu au constiinta incarcata ca au ucis oameni.
2. prin sange se pot transmite multe boli la alte persoane.
3. ritualuri care rapesc timpul si energia inutil.

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Acum cu pandemia intrunirile se tin pe Zoom adica online. Lucrarea de predicare se face prin telefon.

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Macar aveti un pastor bun?

| Antisistem11 a răspuns (pentru raMLesS):

Agree.

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Da.

Ministerul sanatatii ar trebui dat in judecata ca nu asigura operatii fara sange desi sunt multe tehnici chirurgicale fara transfuzii. E vorba de dreptul pacientului la un tratament care sa nu-i violeze constiinta instruita biblic.

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Probabil.dar nu ma pricep la politica scuze.

| alidenbealidenbi explică (pentru Antisistem11):

Da.

Pastorul principal e Isus.

| Antisistem11 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Am inteles.

| Eisenheim a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Îmi cer scuze că te dezamăgesc că nu sânt martor,dar totuși in zona mea se fac,am fost și eu la o operație,și mi-au dat un fel de contract sa zic așa, unde putea bifa niste chestii in funcție de convingeri, ba chiar le place când au de operat câte un martor dinasta că pot experimenta pe el legal tot felul de tehnici, cum ai menționat aici, una dintre ele fiind fără sânge happy