| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare corect daca dupa o operatie reusita, persoana salvata si familia acesteia sa-i multumeasca lui dumnezeu (sau lui isus) dar, daca persoana respectiva moare, familia sa considere medicul ca fiind vinovat? Daca traieste e meritul lui dumnezeu dar daca moare e vina medicului.

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Un crestin adevarat stie ca toate lucrurile sunt ingaduite de Dumnezeu, El este in control.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Deci bolile (si aici ma refer la cele mai cumplite pentru om), foametea, crimele, violurile si multe altele sunt ingaduite de el...

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Daca x moare e doctorul posedat de satana?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Violurile,jafurile,crimele şi corupţia bănuiesc că-s tot îngăduite de dumnezeu, nu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ele sunt consecinte ale neascultarii, poate se vor trezi si se vor intoarce din caile lor rele la Dumnezeu.

| 4b a răspuns:

Asistam la o operatie pe creier, in care doctorii se rugau lui Dumnezeu sa ii ajute...greseli gasesti la tot pasul, important e sa vezi dincolo de acest lucru.

| RAY a răspuns:

Ai revenit soldat? in razboiul cu anti ratiunea? dumnezeu nu exista e sloganul meu preferat il visez si noaptea depinde de noapte intro noapte am visat gaia nu exista ce drama, revenind la intrebarea ta dumnezeu nu e vinovat de cea ce se intampla cu oamenii si oamenii sunt vinovati de cea ce se intampla, daca x moare satana la posedat pe doctor, daca x traieste doctorul e evreu=posedat de dumnezeu si trupa lui de mascati spirituali, ce fac ingeri cand dumnezeu doarme duminica tio trag pana lunia

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am revenit, iar nu am ce face laughing. Am terminat de vazut How I Met Your Mother si acum am inceput sa ma uit a 2-a oara la Pen & Teller : Bullshit! Nu mai gasesc filme sau seriale faine, ai vreo recomandare?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de noapte sau de zi de care doresti?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"de noapte sau de zi"... nu inteleg... sau cred ca da. Fa un top 10 filme si seriale preferate de tine (fara porno).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

1 Avatar
2 A Walk to Remember
3 Shutter Island
4 Grown Ups
(2010)
5 Thor
(2011)
6 The Hangover Part II
(2011)
7 Final Destination
8 Resident Evil: Afterlife
9 Just Go with It
10 saw
11 A Nightmare on Elm Street
12 In Time
(2011)
dai la cinema -filme si dai pe sasi aleaga in functie de pareri si isi apare cele mai bune filme

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine fara porno ca esti minora

| WR104 a răspuns:

Medicii primesc niste bani pentru ce fac ei in timp ce Dumnezeu ajuta cei medici sa nu greseasca.

| anonim_4396 explică (pentru WR104):

Deci cand acei medici gresesc e vina lui dumnezeu corect?

| RAY a răspuns (pentru WR104):

Dumnezeu da boli apoi le vindeca?

| WR104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca da, sau a directorului spitalului care nu-si plateste muncitorii la timp.

| WR104 a răspuns (pentru RAY):

Nu el le da ci nespalatii.

| DyNo a răspuns:

Asta este ipocrizie curata.

| DyNo a răspuns:

Pe Dumnezeu nu poti sa dai vina daca persoana respectiva moara ca na... este atotputernic, in schimb saracul medic... numai este asa de ''tare''.

| scumpikxa a răspuns:

Nu, nu mi se pare normal! Ori spui "Multumesc, Doamne!" Daca traieste dar daca nu, spui "Asa a vrut Domnul". Oripur si simplu spui "Multumesc, Doctore X!" sau "Du-te naibi, Doctore X!"laughing Eu una sunt o crestina convinsa, si totusi, nu mi se pare normal! Oricum, chestia asta cu "Dumnezeu ne iubeste, Dumnezeu e atotputernic, oamenii sufera" m-a intrigat si pe mine de curand. Mi-am propus chiar sa ilintreb pe profesorul meu de religie laughing. Si daca iti cauti filme, nu uita de Avengers! Ii epic!

| anonim_4396 explică (pentru scumpikxa):

Dupa Avengers astept de exagerat de mult timp sa apara o versiune buna. Cam ce vrei sa-l intrebi pe profesorul tau de religie?

| scumpikxa a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa il intreb cum pot cele 3 afirmatii (Dumnezeu ne iubeste, Dumnezeu e atotputernic, oamenii sufera) sa coexiste. Iar daca imi raspunde cu alea 9 chestii pe care le-a zis Iisus si imi spune ca cei care sufera in lumea asta vor fi fericiti in rai, eu il voi intreba: Si cei care NU sufera? Vor fi fericiti si ei sau vor ajunge in iad? Oricum ar fi, mi se pare nedrept.

| scumpikxa a răspuns (pentru anonim_4396):

Si stii ce am sa-l mai intreb?! Am sa-l intreb ce parere are dogma crestina despre copii din Africa de ex carora nimeni nu le spune despre Dumnezeu. Pentru ca teoretic, conform dogmei, Daca nu crezi in Domnul ajungi in rai. Pai nu-i putin nedrept?!?!? Cum sa crezi in ceva despre care nu ai auzit?:p

| anonim_4396 explică (pentru scumpikxa):

"Daca nu crezi in domnul ajungi in rai"... vezi ca ai gresit. Daca nu crezi in dumnezeu ajungi in IAD. Nu are importanta ca nu ai auzit de el sau ca ai avut ghinionul sa te nasti in era si in locul gresit.

| scumpikxa a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, scuze, am gresit. Dar asta mi se pare nedrept si... ei, bine gresit! Adica, ne iubeste dar nu ii pasa ca avem ghinionul sa nu fi auzit de el? Nu cred! Sincer nu cred! Eu cred ca el nu are nici o treaba cu noi aca suntem buni si iubitori. Sunt sigura ca un ateu bun ajunge mai repede in rai decat un crestin rau. Nu stiu, e ciudat! Adica sunt crestina si cred cu toata convingerea in Dumnezeu dar sunt atatea lucruri cu care nu sunt de acord in legatura cu Biserica si dogma... Toata lume zice "Huo! Ateii se duc in Iad!" Si te mai miri de ce toti ateii aproape ca ii urasc pe crestini? Mai bine ii lasam in pace daca ei nu cred, la urma urmelor nici eu nu sunt suta la suta de acord cu dogma si biserica si asta nu inseamna ca sunt vreo satanista!

| anonim_4396 explică (pentru scumpikxa):

Scupica ai auzit de Tineri Pentru Misune? Daca nu ai auzit te rog sa cauti pe net.
Sunt o organizatie de misonari ce duc evanghelia in toata lumea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Totusi, au fost si inca sunt locuri in care zeul tau nu a ajuns. Conform bibliei, nu are importanta ca te-ai nascut in timpul si locul gresit. Daca nu-l urmezi pe zeul crestin ajungi in iad. Faptul ca exista niste unii care duc evanghelia in toata lumea este egal cu 0 din moment ce atat in prezent cat si in trecut au fost si sunt foarte multe persoane care nu au auzit si au ajuns automat in iad.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Automat,dar nu ai auzit de judecata finala? Nu stiu ce se intampla cu o persoana cand moare insa apocalipsa spune ca fiecare om fa fi judecat dupa faptele sale la adoua venire a lui Isus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu are importanta ca o sa fie judecati mortii la a 2-a venire din moment ce o sa petreaca o perioada in iad pentru ca s-au nascut in timpul si locul gresit, motiv pentru care nu au auzit de zdumnezeu si nu s-au inchinat lui. Biblia este clara : nu te inchini zeului crestin ajungi in iad. Nu conteaza ca tu ai avut alt zeu sau ca nu ai auzit de el. Ti se pare corect?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa-ti raspund si nu are rost sa ma complic.

| Wacken a răspuns:

Asta este unul din motivele pentru care sunt ateu

| RAY a răspuns (pentru Wacken):

Ma bucur sper sa nu crapi ca in intrebarea de mai sus, langa o doctorita sexy si frumoasa merge

| Nucreeed a răspuns (pentru Wacken):

*BROFIST* big grin