| GigelVecinuDeLa3 a întrebat:

Voi credeti in spiritism, duhuri, fantome, stafii, varcolaci, vampiri, etc? Este pacat, ca crestin, sa crezi in asa ceva?

Răspuns Câştigător
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Religia crestina nu neaga existenta vrajitoarelor, spiritismului, logic ca se crede in duhuri(cand mori, devii duh si te duci ori in iad, ori in rai). Religia spune ca toate vin de la diavol.
Daca ai vazut un vampir, in viziunea crestina, acesta era o vedenie -repet: o vedenie- data de diavol. Cauta pe Google Ioana D'Arc si vezi de ce a fost acuzata si de catre cine. Te vei lamuri.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred in asa ceva, dar ofer posibilitatea sa se dovedeasca ce ai enumerat mai sus

| charonmario a răspuns:

Daca crezi in lucrurile astea deja l-ai renegat pe Dumnezeu e blasfemie ori cu Dumnezeu ori cu mamona alege

| marwitch a răspuns:

L-am intrebat pe profu de religie acelasi lucru acum ceva timp si, din cate imi amintesc, a zis ceva de genul: daca te uiti la filme, citesti carti sau faci ceva ce are legatura cu ele (cu ce ai amintit mai sus) ca sa te distrezi, nu e pacat, daca crezi usor in ele nu e chiar un pacat, totusi nici bine nu e, insa cand incepi sa devii obsedat de ele, sa crezi ca pot fi buni/e (referinta la Twilight) si vrei sa devii unul de-al lor e un pacat. Ok, stiu, o sa sune ciudat, dar personal nu prea dau un ban pe toata chestia asta, adica nu cred ca o sa ajung in iad doar pentru ca cred in ele. Da, cred in dumnezeu, dar totusi imi mai si traiesc viata happy Cred ca fiecare are dreptul la libera opinie, atata timp cat nu raneste pe altul fiecare trebuie sa isi traiasca viata asa cum vrea, altfel Dumnezeu i-ar fi pedepsit de mult pe cei ce raspandesc zvonuri despre ele. Si da, cred ca magia este parte din lumea in care traim, nu ca putere a diavolului, ci ca putere a lui Dumnezeu