| 99Andreea99 a întrebat:

Vreau intrebari din biblie foarte grele.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Incurajeaza biblia violul? Dar sclavia? Sa-ti urasti familia? Sa inseli si sa ucizi copii?

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Numa pentru cei care habar nu au sa citeasca Biblia si sa o aseze in CRONOLOGIA vremii.

| 99Andreea99 explică (pentru Ineys):

Nu. Categoric nu in nici una din ele
Exista porunci in care spune că aceste sunt păcate
Sa nu precurvesti = descurajează violul fiind o spurcaciune înaintea Domnului.
"Să nu preacurvești."
Exodul 20:14
In vechiul testament existau robi si roabe dar fiind un popor necivilizat si needucat făceau astfel de lucruri dar in noul testament spune
Sa iti iubesti aproapele ca pe tine însuți = decade din strat sclavia.
Iar a doua, asemenea ei, este: ‘"
Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’'
Matei 22:39
Sa iti urăște familia = spune că bărbatul se va alipi de soția sa și vor fii un trup.
"De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de nevastă-sa. Și cei doi vor fi un singur trup. Așa că nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă."
Marcu 10:7‭-‬9
Si mai ai legat de părinți unde scrie ca daca iti respecți si le dai cinste părinților tăi binecuvantate iti vor fi zilele si lungi.
Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele.
Exod 20:12
Cat despre copii nu spune amănunțit dar spune sa nu ucizi.
Să nu ucizi.
Exodul 20:13
Deci înțelegem că nu putem ucide pe nimeni fie copil fie om nu avem dreptul e un păcat. Si din sa iti iubești aproape da de inteles sa nu înșeli pe nimeni fie copil fie adult.

| Ineys a răspuns (pentru danut):

"Dacă vine cineva la Mine şi nu-şi urăşte tatăl, mama, soţia, copiii, fraţii, surorile, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu."

Explica si mie asta, ca ma depaseste.

Si asta: " Dacă un stăpân va lovi cu băţul un sclav sau o sclavă, iar unul din aceştia va muri pe loc, stăpânul va trebui să fie pedepsit, dar dacă sclavul îşi revine după o zi sau două, stăpânul să nu fie pedepsit, căci este argintul său."

Chiar sunt curios, unde e partea buna? Si in ce context frazele astea nu suna a psihopat. laughing

| danut a răspuns (pentru Ineys):

""Dacă vine cineva la Mine şi nu-şi urăşte tatăl, mama, soţia, copiii, fraţii, surorile, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu." "
Pentru cei ca tine fraza suna cam asa; "Daca vrei sa ai parte de Viata Vesnica trebuie sa ai o SCALA a valorilor, in primul rand Dumnezeu si dupa aceia ceilalti caci avandul pe Dumnezeu pe primul loc Acesta va avea gije si de restul din lista ta DAR daca il plasezi pe CEL care DA VIATA la coada listei tale atunci nu vei avea timpul n ecesar sa faci ce trebuie si pentru tine dar si pentru ei.
"Dacă un stăpân va lovi cu băţul un sclav sau o sclavă," (etc.)
Acest verset se adreseaza poporului evreu intr-o perioada cand sclavi erau pedepsiti DOAR prin moarte la celelalte popoare asa ca ceea ce spune Dumnezeu este un stadiu foaarte evoluat in privinta scalviei pentru acea vreme. A fost de curand un serial despre vremurile Biblice la History unde se aprecia foarte pozitiv gandirea progresista din acele vremuri la evrei. Mai studiaza epoca si ai sa vezi diferentele majore dintre poporul evreu si restul popoarelor privind sclavia. Este vorba de cca 3500 de ani in urma. Si da, la evrei se mai dadea slavului cate o scatoalca fata de restul popoarelor care ii lua capul imediat.

45 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cine a enuntat escatologia realizata? Dar escatologia iminenta?

| RAY a răspuns:

De ce dumnezeu a facut un legamant doar cu poporul evreu? De ce accepta pariul facut cu satana? De ce spune inainte de mine nu a fost nimeni iar dupa mine nu va fu nici un mamtuitor? De ce nu i-a pasat de soarta altor popoare daca el lea creat pe toate? Iisus avea liber arbitru? De ce a fost obligat sa sufere? El a cerut sa nu sufere in seara aia? De ce iisus spune vei fi cu mine in paradis? De ce spune de ce mai parasit tata? Toata chestia asta e un test iar apoi paradisul, dz face un experiment cu noi? Daca dz e predestinat totul cum poate exista liberul arbitru? De ce nu a reusit ce tia propus daca e auto puternic?

| Gabriel9707 a răspuns (pentru RAY):

1.Dumnezeu a facut un legamant doar cu poporul evreu pentru din cauza lui Avraam, care il cauta pe dumnezeu cand toate celelalte popoare nu o faceau, el a fost numit prietenul lui Dumnezeu si de aceea a fost facut legamantul acela.

2. Cand spui pariu, nu stiu exact la ce te referi.

3. Pentru ca nu exista alt Dumnezeu in lume care poate da mantuire in afara de el (este strict parerea mea, alti pot avea alta parere)

4.Treaba e ca in vechime el a avut legamantul cu poporul evreu, dar in momentul cand el a murit, el a fost in locuinta mortilor unde a propovaduit si le-a dat posibilitatea tuturor persoanelor care au murit sa aleaga daca vor sa il urmeza.

5. Da el avea libera alegere.

6. Nu poti spune ca a fost "obligat", dumnezeu a vrut ca toata lumea sa aiba o sansa la mantuire si singurul lucru prin care se putea da aceasta sansa a fost prin moartea sa.

7. Da el a cerut ca daca se poate, sa fie indepartata de la el acea incercare/suferinta. Poate te intrebi de ce a spus lucrul acela, din moment ce au fost si altii care au fost crucificati. Motivul este pentru ca in acel moment el purta toate pacatele din trecut, viitor si prezent asupra sa.

8. Pentru ca talharul l-a recunoscut pe Isus ca fiul lui Dumnezeu, si din moment ce el avea sa moara insemna ca o sa mearga in rai.

9. Pentru ca in momentul cand el era pe cruce si era batjocorit de oameni, lui Dumnezeu Tatal i s-a facut atat de mila de el incat si-a intors fata de la el.

10. Nu este un experiment, totul a inceput cu Adam si Eva, din cauza neascultarii lor, noi traim astazi cum traim.

11. Dumnezeu nu a predestinat nimic, el are puterea de a vedea viitorul si bineinteles ca el are un plan cu fiecare, dar tu esti cel care ia deciziile, daca vrei sa bei apa, bei apa, daca vrei sa omori pe cineva, omori pe cineva. Nu poti spune ca dumnezeu a predestinat lucrul acela. Actiuniile noaste pe pamant determina daca mergem in rai sau in iad.

12. Din cauza neascultarii oamenilor.

| RAY a răspuns (pentru Gabriel9707):

Daca nu stii biblia de ce mi ai raspuns asa de plictiseala, avram nu il cauta, dz a spus eu vam ales dintre toate popoarele

| Gabriel9707 a răspuns (pentru RAY):

Poate nu mi-ai inteles bine exprimarea, dar eu am vrut sa spun ca Avraam cauta/incerca/se straduia sa fie cu Dumnezeu, cand toate celelalte popoare traiau dupa poftele lor si slujeau altor Dumnezeii. Nu trebuie sa te aprinzi asa, pana la urma asta este doar o discutie.

| RAY a răspuns (pentru Gabriel9707):

Povesti,iahve era un zeu razboinic iar astia au avut mereu mai multi zeii, dz spune ca judeca in mijlocul altor zeii

| RAY a răspuns (pentru Gabriel9707):

Nu mam aprins dar daca sa respectam biblia

| RAY a răspuns:

Danut

Timp de 2.000 de ani, evreii au respins ideea creștină a lui Isus ca mesia. De ce?

Una dintre cele mai frecvente întrebări pe care le primim la Aish.com este: "De ce nu cred evreii în Isus?" Să înțelegem de ce - nu pentru a dispara alte religii, ci mai degrabă pentru a clarifica poziția evreiască.

Evreii nu-L acceptă pe Isus ca Mesia, deoarece:

Isus nu a îndeplinit profețiile mesianice.
Isus nu a întruchipat calificările personale ale lui Mesia.
Versetele biblice care se referă la Isus sunt greșeli.
Credința evreiască se bazează pe revelația națională.
Dar mai întâi, câteva aspecte: Ce este exact Mesia?

Cuvântul „Mesia" este o redare engleză a cuvântului ebraic Mashiach, care înseamnă „uns". De obicei se referă la o persoană inițiată în slujba lui Dumnezeu prin faptul că a fost unsă cu ulei. (Exod 29: 7, 1-Regi 1:39, 2-Regi 9: 3)

(1) Isus nu a îndeplinit profețiile mesianice
Ce ar trebui să împlinească Mesia? Una dintre temele centrale ale profeției biblice este promisiunea unei epoci viitoare de perfecțiune caracterizată prin pace universală și recunoașterea lui Dumnezeu. (Isaia 2: 1-4, 32: 15-18, 60: 15-18; Cefania 3: 9; Osea 2: 20-22; Amos 9: 13-15; Mica 4: 1-4; Zaharia 8:23, 14: 9; Ieremia 31: 33-34)

Mai exact, Biblia spune că va:

Construiește cel de-al treilea templu (Ezechiel 37: 26-28).
Adună toți evreii înapoi în Țara lui Israel (Isaia 43: 5-6).
Pune-te într-o eră a păcii mondiale și pune capăt tuturor urării, opresiunii, suferinței și bolilor. După cum spune: „Națiunea nu va ridica sabia împotriva națiunii, nici omul nu va mai învăța războiul". (Isaia 2: 4)
Răspândiți cunoștințe universale despre Dumnezeul lui Israel, care va uni umanitatea ca una. După cum spune: „Dumnezeu va fi rege peste toată lumea - în acea zi, Dumnezeu va fi Unu și Numele Lui va fi Unul" (Zaharia 14: 9).
Dacă o persoană nu reușește să îndeplinească nici măcar una din aceste condiții, atunci nu poate fi Mesia.

Deoarece nimeni nu a îndeplinit vreodată descrierea Bibliei despre acest viitor rege, evreii încă așteaptă venirea lui Mesia. Toți reclamanții mesianici din trecut, inclusiv Iisus din Nazaret, Bar Cochba și Shabbtai Tzvi au fost respinși.

Creștinii susțin că Isus le va îndeplini în a doua venire. Surse evreiești arată că Mesia va îndeplini în profunzime profețiile; în Biblie nu există niciun concept al unei a doua veniri.

(2) Isus nu a recunoscut calificările personale ale lui Mesia
A. Mesia ca profet
Mesia va deveni cel mai mare profet din istorie, al doilea doar pentru Moise. (Targum - Isaia 11: 2; Maimonide - Teshuva 9: ​​2)

Profeția nu poate exista decât în ​​Israel, când pământul este locuit de o majoritate a evreilor mondiali, situație care nu a existat încă din anul 300 î.Hr. În timpul lui Ezra, când majoritatea evreilor au rămas în Babilon, profeția s-a încheiat cu moartea ultimilor profeți - Haggai, Zaharia și Malachi.

Isus a apărut pe scena la aproximativ 350 de ani de la încheierea profeției, și astfel nu a putut fi un profet.

B. Descendent al lui David
Multe pasaje profetice vorbesc despre un urmaș al regelui David care va guverna Israel în perioada perfecțiunii. (Isaia 11: 1-9; Ieremia 23: 5-6, 30: 7-10, 33: 14-16; Ezechiel 34: 11-31, 37: 21-28; Osea 3: 4-5)

Mesia trebuie să fie descendentă de partea tatălui său din regele David (vezi Geneza 49:10, Isaia 11: 1, Ieremia 23: 5, 33:17; Ezechiel 34: 23-24). Conform afirmației creștine că Isus a fost produsul unei nașteri virgine, el nu avea nici un tată - și astfel nu ar fi putut îndeplini cerința mesianică de a fi coborât de partea tatălui său de la regele David. (1)

Conform unor surse evreiești, Mesia se va naște din părinți umani și va avea atribute fizice normale ca alți oameni. El nu va fi un demi-zeu (2) și nici nu va avea calități supranaturale.

C. Torah Respectare
Mesia va conduce poporul evreu la respectarea deplină a Torei. Tora spune că toți mitzvot-ul rămân obligatorii pentru totdeauna, iar oricine vine să schimbe Tora este imediat identificat ca un fals profet. (Deut. 13: 1-4)

De-a lungul „Noului Testament" creștin, Isus contrazice Tora și afirmă că poruncile sale nu mai sunt aplicabile. De exemplu, Ioan 9:14 consemnează că Isus a făcut o pastă cu încălcarea Șabbatului, ceea ce i-a determinat pe farisei să spună (versetul 16): „Nu observă Șabbatul!".

(3) Versetele traduse greșit „Referindu-se" la Isus
Versetele biblice pot fi înțelese doar studiind textul original ebraic - ceea ce relevă multe discrepanțe în traducerea creștină.

A. Nașterea Fecioarei
Ideea creștină a unei nașteri virgine este derivată din versetul din Isaia 7:14 care descrie o „alma" ca fiind naștere. Cuvântul „alma" a însemnat întotdeauna o tânără, dar teologii creștini au venit secole mai târziu și l-au tradus ca „fecioare". Acest lucru este conform nașterii lui Isus cu ideea păgână a secolului I a muritorilor impregnate de zei.

B. Slujitor suferind
Creștinismul susține că Isaia capitolul 53 se referă la Isus, ca „slujitor suferind".

În realitate, Isaia 53 urmează direct tema capitolului 52, care descrie exilul și răscumpărarea poporului evreu. Profețiile sunt scrise sub forma singulară, deoarece evreii („Israel") sunt priviți ca o singură unitate. În întreaga scriptură evreiască, Israel este numit în mod repetat, în singular, „Slujitorul lui Dumnezeu" (vezi Isaia 43: 8). De fapt, Isaia afirmă nu mai puțin de 11 ori în capitolele anterioare 53 că Slujitorul lui Dumnezeu este Israel.

Când este citit corect, Isaia 53 se referă în mod clar [și ironic] la poporul evreu care este „înfrânt, zdrobit și ca oaie adusă la măcel" la mâinile națiunilor lumii. Aceste descrieri sunt utilizate în întreaga scriptură evreiască pentru a descrie grafic suferința poporului evreu (vezi Psalmul 44).

Isaia 53 concluzionează că, atunci când poporul evreu este răscumpărat, națiunile vor recunoaște și vor accepta responsabilitatea pentru suferința și moartea neobișnuită a evreilor.

(4) Credința evreiască se bazează numai pe Revelația națională
De-a lungul istoriei, mii de religii au fost pornite de indivizi, încercând să convingă oamenii că el sau ea este adevăratul profet al lui Dumnezeu. Dar revelația personală este o bază extrem de slabă pentru o religie, deoarece nu se poate ști niciodată dacă este într-adevăr adevărat. Deoarece alții nu l-au auzit pe Dumnezeu să vorbească cu această persoană, ei trebuie să-i ia cuvântul. Chiar dacă individul care pretinde revelația personală face minuni, ei nu dovedesc că este un profet autentic. Toate minunile arată - presupunând că sunt autentice - este că el are anumite puteri. Nu are nimic de-a face cu afirmația lui despre profeție.

Iudaismul, unic printre toate religiile majore ale lumii, nu se bazează pe „pretențiile miracolelor" ca bază a religiei sale. De fapt, Biblia spune că Dumnezeu acordă uneori puterea „minunilor" șarlatanilor, pentru a testa loialitatea evreilor față de Tora (Deut. 13: 4).

Dintre miile de religii din istoria umană, numai iudaismul își bazează credința pe revelația națională - adică Dumnezeu vorbind întregii națiuni. Dacă Dumnezeu va începe o religie, are sens că El le va spune tuturor, nu doar unei persoane.

Maimonides afirmă (Fundațiile Torei, cap. 8):

Evreii nu au crezut în Moise, învățătorul nostru, din cauza minunilor pe care le-a făcut. Ori de câte ori credința oricui se bazează pe a vedea minuni, el are îndoieli persistente, pentru că este posibil că miracolele au fost efectuate prin magie sau vrăjitorie. Toate minunile săvârșite de Moise în deșert au fost pentru că erau necesare și nu ca dovadă a profeției sale.
Care era atunci baza credinței [evreiești? Apocalipsa de pe Muntele Sinai, pe care am văzut-o cu propriii noștri ochi și auzită cu propriile urechi, fără să depindă de mărturia altora... așa cum se spune: „Față în față, Dumnezeu a vorbit cu tine..." Tora afirmă: „Dumnezeu nu a făcut acest legământ cu părinții noștri, ci cu noi - care sunt toți aici în viață astăzi". (Deut. 5: 3)

Iudaismul nu este minuni. Este experiența personală a martorilor oculari a fiecărui bărbat, femeie și copil, care stătea pe Muntele Sinai acum 3.300 de ani.

Citiți în continuare: "A vorbit Dumnezeu la Muntele Sinai?"

Așteptându-l pe Mesia
Lumea are nevoie disperată de răscumpărare mesianică. În măsura în care suntem conștienți de problemele societății, este măsura în care dorim răscumpărarea. După cum spune Talmudul, una dintre primele întrebări adresate unui evreu în Ziua Judecății este: „Ai dorit venirea lui Mesia?".

Cum putem grăbi venirea lui Mesia? Cel mai bun mod este să iubești generos toată umanitatea, să păstrezi mitzvot-ul Torei (cât de bine putem) și să-i încurajăm pe ceilalți să facă acest lucru.

În ciuda sumbrei, lumea pare îndreptată spre mântuire. Un semn aparent este că poporul evreu s-a întors în Țara lui Israel și l-a făcut să înflorească din nou. În plus, o mișcare majoră se află în fruntea tinerilor evrei care se întorc la tradiția Tora.

Mesia poate veni în orice zi și totul depinde de acțiunile noastre. Dumnezeu este gata când suntem. Căci așa cum spune regele David: „Răscumpărarea va veni astăzi - dacă ascultați vocea Lui".

Pentru studii suplimentare:

Evrei pentru iudaism
„Adevăratul Mesia" de Rabin Aryeh Kaplan
"Hai să luăm biblic! De ce nu acceptă iudaismul Mesia creștină?" de Rabin Tovia Singer
„Calea neamului neprihănit" de Chaim Clorfene și Yakov Rogalsky
Note de subsol
(1) Ca răspuns, se susține că Iosif l-a adoptat pe Isus și i-a transmis genealogia prin adopție. Există două probleme cu această afirmație:

a) Nu există o bază biblică pentru ideea unui tată care trece pe linia sa tribală prin adopție. Un preot care adoptă un fiu dintr-o altă seminție nu îl poate face preot prin adopție.

b) Iosif nu a putut transmite niciodată prin adopție ceea ce el nu are. Pentru că Iosif a coborât din Ieconia (Matei 1:11), a căzut sub blestemul acelui rege, că niciunul dintre urmașii săi nu a putut să stea ca rege pe tronul lui David (Ieremia 22:30; 36:30). (Deși Jeconiah s-a pocăit așa cum s-a discutat în Talmud Sanhedrin 37a și în alte părți, din sursele timpurii nu este deloc clar că pocăința sa a fost acceptată în măsura în care linia regală a continuat prin el. A se vedea, de exemplu, Bereishit Rabbah 98: 7 că linia a continuat prin Zedechia.)
Pentru a răspunde acestei probleme dificile, apologiții susțin că Iisus se retrage în fața regelui David prin mama sa Maria, care se presupune că coboară de la David, așa cum se arată în capitolul al treilea din Luca. Cu această afirmație există patru probleme de bază:

a) Nu există dovezi că Maria coboară de la David. Al treilea capitol al lui Luca urmărește genealogia lui Iosif, nu a Mariei.

b) Chiar dacă Maria se poate urmări înapoi cu David, aceasta nu-l ajută pe Isus, deoarece afilierea tribală trece doar prin tată, nu prin mamă. cf. Numere 1:18; Ezra 2:59.

c) Chiar dacă linia familiei ar putea trece prin mamă, Mary nu făcea parte dintr-o familie mesianică legitimă. Conform Bibliei, Mesia trebuie să fie descendent al lui David prin fiul său Solomon (2-Samuel 7:14; 1-Cronici 17: 11-14, 22: 9-10, 28: 4-6). Al treilea capitol al lui Luca este irelevant pentru această discuție, deoarece descrie linia fiului lui Nathan, nu al lui Solomon. (Luca 3:31)

d) Luca 3:27 listează Shealtiel și Zerubbabel în genealogia sa. Acești doi apar și în Matei 1:12 ca descendenți ai Ieconiei blestemate. Dacă Maria ar coborî de la ei, o va descalifica de asemenea de a fi o progenitoare mesianică.
(2) Maimonide dedică o mare parte din „Ghidul perplexului" ideii fundamentale că Dumnezeu este incorpore, în sensul că El nu își asumă nicio formă fizică. Dumnezeu este etern, mai presus de timp. El este infinit, dincolo de spațiu. El nu poate fi născut și nu poate muri. A spune că Dumnezeu își asumă forma umană îl face pe Dumnezeu mic, diminuând atât unitatea Sa cât și divinitatea Lui. După cum spune Tora: „Dumnezeu nu este muritor" (Numeri 23:19)

| Apokales a răspuns:

In biblie, din cate stiu, se vorbeste de cele 4 colturi ale lumii, exista ele? Daca da, care sunt ele? (daca spui ca sunt punctele cardinale iese urat)

| 99Andreea99 explică (pentru Apokales):

Răsărit (est), apus (vest), miazănoapte (nord) şi miazăzi (sud).
Astea stiu ca sunt altceva chiar habar nu am te rog sa imi spui tu?

| Apokales a răspuns (pentru 99Andreea99):

N-am nici o idee, dar unde spune ca pamantul este plat? Ma enerveaza idea asta laughing.

| danut a răspuns (pentru Apokales):

Este vorba despre o vorbire SIMBOLICA care indica toata suprafata Terrei.

| danut a răspuns (pentru Apokales):

Nu scrie nicaieri ca pamantul este plat din punct de vedere fizic ci CERC (sferic, neexistand termenul sfera la acea vreme).
Isaia 40, 22. El sade deasupra cercului pãmântului, si locuitorii lui sunt ca niste lãcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mãhramã subtire, si le lãteste ca un cort, ca sã locuiascã în el.

| FreddieM a răspuns:

Dar poti sa si raspunzi? As avea cateva, dar daca-mi vii si tu cu citate din biblie, mai bine renunt. M-ar interesa raspunsuri coerente, verosimile, de interpretari aberante sunt satul, e plin de parerologi religiosi pe-aici.
Uite, da un raspuns aici
https://www.tpu.ro/......isparitia/

| Digikey a răspuns:

Cand i s-a sculat prima data lui Adam ce i-a spus Evei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand va fi apocalipsa? De ce trebuie sa fie atat de cruda? Sa coboare arhanghelii pentru a aduce prapadul pe pamant. Nu poate sa ne stearge pur si simplu de pe pamant ca si cum nu am fost? De ce sa fie 7 urgii? Drept ca poate le meritam si inca mai mult de atat. Nu suntem cu inima curata si suntem pedepsiti la sfarsit.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie in Biblie totul despre apocalipsa.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Apocalipsa ESTE acum.

| 99Andreea99 explică (pentru anonim_4396):

In biblie spune că mai întâi va fi răpirea bisericii lui cei ce au facut voia lui si au iubit pe D-zeu apoi vor fii urgiile peste cei ce nu vor mai avea treaba si vor merge în iad.

| oz_1736 a răspuns:

1. Daca la evrei linia de sange se transmite de la mama, de ce la Isus se numara linia patriarhilor?
2. Avand in vedere ca Isus este socotit pe linia de sange a tatalui, este evreu?

| danut a răspuns (pentru oz_1736):

Din punct de vedere MATERN, Domnul Isus Hristos este DESCENDENT direct al Regelui David, mama lui fiind nepoata directa a acestuia si ca sa nu se "barfeasca" cum faci tu se foloseste descemdenta paterna.

| 99Andreea99 explică (pentru danut):

Se tragea din semintia lui david dar nu era nepot drept.

| oz_1736 a răspuns (pentru danut):

Gresit. Iosif era descendent din David

| oz_1736 a răspuns (pentru danut):

Eu barfesc, tu spui adevarul. Cum se numea bunicul lui Isus?

| danut a răspuns (pentru 99Andreea99):

Mama SA era direct din spita lui David, era printesa, deci dpdv. uman era descendent direct din David. Evreii tin si acum Croniocile, te poti informa.

| danut a răspuns (pentru oz_1736):

Si Iosif dar in principal era Maria care venea direct din spita lui David.

| danut a răspuns (pentru oz_1736):

Din punct de vedere uman era tatal lui Iosif DAR din punct de vedere REAL, Domnul Isus NU are Bunic ci doar TATA.

| oz_1736 a răspuns (pentru danut):

Cand am intrebat cine era bunicul lui Isus, am intrebat pe pamant nu in alta galaxie. Deci, cine era? Spune-mi numele, daca stii. Daca nu stai jos

| danut a răspuns (pentru oz_1736):

Matei 1,16. Iacov a nãscut pe Iosif, bãrbatul Mariei, din care S-a nãscut Isus, care Se cheamã Hristos.
Cum spune Bioblia, tatal lui Iosif se numea Iacov, bunicul terestru a lui Isus.

| oz_1736 a răspuns (pentru danut):

Ok. Acuma citeste in Luca si spune-mi cine era bunicul lui Isus

| danut a răspuns (pentru oz_1736):

In Luca nu scrie de bunicul lui Isus DAR daca ai tu vreo revelatie aparte scrie capitolul si versetul relevant.

| oz_1736 a răspuns (pentru danut):

Drept la inceput. Luca cap/3.

| danut a răspuns (pentru oz_1736):

Pai tu nu ai si tata si mama, ce citesti tu este alta linie parentala, a mamei lui Iosif. Luca 3, 23. Isus avea aproape treizeci de ani, când a început sã învete pe norod si era, CUM SE CREDEA, fiul lui Iosif, fiul lui Eli.
Deci Iosif avea DOI parinti adica Isus avea DOI bunici din partea tatalui iar ceea ce prezinta Luca este cealalta linie descendenta a lui Iosif DAR asa cum scrie doar SE CREDEA. La evrei linia descendentilor se ia dupa mama dar la Hristos Matei la facut dupa tata.

| oz_1736 a răspuns (pentru danut):

Am intrebat preoti si nu au stiut sa-mi raspunda, noroc de tine. Mai am multe intrebari dar vrajeala care mi-o servesti tu... prima data spui ca este linia de pe mama, apoi spui ca de fapt Iosif avea 2 tati. Eu cred ca tu ai citit in biblie ca ti-am spus eu unde, dar toata nu ai citit-o niciodata. Daca vrei sa mai discutam pe teme religioase, documenteaza-te si cauta-ma. Intrebarile mele nu au raspuns, dar caut sa vad ce explicatii plauzibile dau oamenii. Nu se stie niciodata cum cineva intelege un sens pe care altii nu l-au vazut. Vad ca incerci, dar mai citeste pana vei intelege tainele mai bine

| danut a răspuns (pentru oz_1736):

Preoti n-au stiut sa-ti raspunda ca NU studiaza Biblia, astea sunt TAINELE lor. Pe mine NU ma intereseaza "descendenta" umana a Domnului Isus fiindca eu stiu ca aceasta nu are nici o importanta. Se vede ca NU sti sa citesti bine, eu spun ca Iosif avea doi parinti de la care avea PATRU BUNICI, doi de la tata, doi de la mama. La evrei descendenta se face pe linie materna dar in cazul lui Isus s-a facut pe ambele limii pentru SCORMONITORI. Nu exista nici o taina in Biblie, taine sunt in capul tau. Citeste si Vechiul Testament sa vezi cum se face descendenta la evrei. Este evident ca TU NU citesti Biblia (asta am vrut sa stiu) fiindca nu ai stiut sa-mi indici si versetele in discutie. Daca vrei sa aflii mai multe citeste Biblia si cere si ajutorul daca nu intrelegi ceva. Eu nu servesc vrajeala fiindca nu sunt ortodox.

| 99Andreea99 explică (pentru oz_1736):

Ce spui tu nu e important eu caut sa împlinesc biblia pe mine istoria nu ma atrage ce imi ajuta mie sa fac păcate zi de zi si sa stiu din ce neam si semintie se trage ala si ala?
Mor cu informația si ajung in iad da am citit biblia doar noul testament vechiul inca nu l-am terminat dar ce intrebari pui tu nu ma pasionează sa aflu raspunsul. Fiindca daca stiu arborele genealogic cu ce ma ajuta? Ma mantuieste aceasta pe mine?

| oz_1736 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Hai sa-ti spun un lucru. Cand te duci sa te angajezi si vezi ca patronul iti spune ca el iti va da salariul minim pe economie dar tu stii ca va fi foarte mult de munca, vei renunta si te vei duce in alta parte.
Stiu multe greseli din biblie. Am biblii din mai multe religii, am gasit la o biblie (nu conteaza religia) paragrafe care nu au fost scrise, am gasit traduceri care scot in evidenta ca acea religie este cea adevarata, sunt evanghelii in biblie ( in toate) in care numele celor 12 apostoli nu sunt aceleasi SI TOTUSI CRED IN DUMNEZEU. Tu care nu stii astea crezi si atat, dar cand le stii e mult mai greu. Asta inseamna sa ai credinta. Am intrebat credinciosi din diferite religii ce inseamna: ortodox, baptist, catolic, adventist si nu stiau ce inseamna religia lor si ei se numeau credinciosi. Isus spune sa crezi nu sa fii nestiutor. Eu iti dau un sfat, tu faci ce vrei, citeste!

| doctorandus a răspuns (pentru oz_1736):

Ca postscriptum la această dispută: anticii habar n-aveau că jumătate din informația genetică provine de la mamă, ci considerau că toată ereditatea vine de la tată. Pentru mintea omenească preștiințifică credința că un copil e conținut de spermă la fel cum o plantă este conținută în sămânța sa era o constantă. Sursa: Nelson, James (2003). „Homosexuality and the Church". În Laderman, Gary; León, Luis D. Religion and American Cultures: An Encyclopedia of Traditions, Diversity, and Popular Expressions (în engleză). 1. Santa Barbara, CA: ABC-Clio. p. 884. ISBN 9781576072387. OCLC 773527161. Tgeorgescu (discuție) 13 septembrie 2015 19:05 (EEST)

O carte scrisă de un creștin practicant afirmă contrariul: pentru antici femeia era cea responsabilă pentru embrion, iar bărbatul oferea doar spiritul fătului; autorul observă însă că autorii Bibliei nu sunt de acord cu privire la nașterea dintr-o virgină și că o astfel de naștere care proclamă viziunea unor pasaje ale Bibliei împotriva altor pasaje ale Bibliei creează probleme teologice creștinilor care știu că ambii părinți contribuie fiecare cu jumătate din cromozomii fătului: Isus nu ar mai fi pe deplin om, ci doar pe jumătate om, contrazicând dogma Sfintei Treimi. Cartea este trecută în revistă aici: https://larryhurtado.wordpress.com/......-new-book/ Tgeorgescu (discuție) 26 decembrie 2015 03:46 (EET)

De fapt, ambele variante au fost adevărate: în textul Bibliei descendența era stabilită de tată, dar în antichitatea târzie situația s-a răsturnat, descendența fiind stabilită de mamă. Detalii pe http://www.myjewishlearning.com/article/ask-the-expert-matrilineal-descent/ unde este citată cartea unui profesor universitar de literatură și filosofie evreiască (la Harvard). Tgeorgescu (discuție) 25 martie 2016 03:33 (EET)

Wright Knust, Jennifer (25 ianuarie 2011). „Chapter 5 - Strange Flesh". Unprotected Texts: The Bible's Surprising Contradictions About Sex and Desire. HarperCollins. ISBN 978-0-06-201082-7. "As property, the accumulation of wives, foreign or otherwise, did not threaten the genealogy of Israel, which passed exclusively through the male line well into the second century CE.51 51. As Shaye J. D. Cohen has ably demonstrated, the rabbinic view that in cases of intermarriage Jewish identity passes through the female line cannot be found prior to the codification of the Mishnah. See Beginnings of Jewishness, 283–307." Tgeorgescu (discuție) 5 iulie 2016 01:12 (EEST)

| BlackOldSun a răspuns:

Stii ca conform bibliei femeia nu trebuie sa puna intrebari ci sa taca pentru ca nu are drepturi?!

| danut a răspuns (pentru BlackOldSun):

Unde ai citit tu asta sau ai auzit "barfe" pe net? rolling on the floor

| răspundtot a răspuns:

Din moment ce Isus este Mântuitorul, de ce se adresează tuturor, nu doar apostolilor cu frate și nu fii mei