| bogdangh a întrebat:

Am 29 de ani si beau continuu de 12. Am intrat de doua ori in coma alcoolica, nu m-am potolit. Am facut abuz de alcool, cu spume la gura, cu tot ce trebuie, cum am iesit din spital m-am apucat iar de baut.
Nu ma sperie problemele fizice, dar cele psihice, da. Cam de o luna capul a inceput sa-mi dea semne ca ceva nu este bine. Am avut doua ameteli grave pe strada de am zis ca acolo ma prapadesc iar apogeul a fost ieri cand nu am baut nimic. Am avut un atac de panica grav rau, m-a tinut vreo 50-60 minute.
Mi-am pierdut efectiv mintile, am simtit ca innebunesc, stiam cine si unde sunt doar in teorie ca in realitate pierdusem contactul.
A venit unu la mine nici nu stiam cum sa ii explic, i-am zis "ba, mi-am pierdut mintile, nu mai stiu cine sunt" pe ala l-a bufnit rasul si-l si inteleg. Dupa ce am umblat bezmetic vreo juma de ora, ca la ospiciu, facand numai lucruri fara sens, mi-am dat seama ca am innebunit. m-am intins un pic in pat, am dat repede un google "cum scapi de panica" aia ziceau pe acolo ca priveste spre lumina, las-o sa te umple pe tine, apoi pe camera ta, apoi pe lumea ce te inconjoara...deci voi va dati seama ce a fost acolo?
imi vine si mie sa rad dar m-am jurat ca nu mai beau. In afara ca sa las bautura, ceea ce este evident, aveti vreo idee ce-ar trebui sa fac in continuare? Fara psihiatri, psihologi, etc.
mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti in sevraj si lucrurile se pot agrava serios. Daca ai noroc si scapi numai cu atat, o sa revii la normal in scurt timp (poate chiar in 3-4 luni). Daca ai ghinion, o sa ai nevoie de psihiatru daca vrei sa te mentii in viata

Bula
| Bula a răspuns:

Primul lucru este AUTOCONTROLUL si o vointa puternica.
TU alegi! Vrei sa rada lumea de tine sau sa razi tu d trecutul tau.

Primul pas la lasarea de bautura este SA ARUNCI CU MANA TA in wc TOATE bauturile din casa, inclusiv "rezervele secrete" ale tale!

Perioada de sevraj (de lasare de bauturi) va dura luni de zile. Daca re-incepi, chiar si cu un paharel, ai sanse sa cazi prada iarasi alcoolului!
Iar urmarile nu le poti prevedea, poti infunda chiar ani de zile de puscarie din cauza bauturii.
Si nimeni dintre apropiatii tai nu te va ajuta daca nu scapi definitiv de acest viciu.

| cristimihailov a răspuns:

Nu prea inteleg: cum te-ai intins in pat cand umblai bezmetic pe afara?

| bogdangh explică (pentru cristimihailov):

Am fost la tara, umblam prin curte si am intrat in casa ca sa ma intind happy

| SuNaM a răspuns:

Exact ca si drogurile, alcoolul, ca si tutunul(cei drept mai greu) dar provoaca dependenta.Si aceasta stare se numeste sevraj.