| Nustiu34567 a întrebat:

Am avut o infectie in gat si ma durea foarte tare la inghitire si mi se umflase si ganglionii si in gat si am fost la doctor si mi-a dat sa iau Zinnat 5 zile. Asta acum 2 saptamani. Imi trecuse, mai simteam foarte putin cand cascam ca aveam intr-o parte gatul putin umflat dar nu era nicio problema. De ieri a inceput din nou sa ma doara zona si mi s-a umflat ganglionul stang si in momentul de fata sunt la fel de rau cum eram acum 2 saptamani. De ce mi-a aparut din nou daca am luat antibiotic? Va trebui sa iau din nou antibiotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| xSega a răspuns:

Nu trebuie să întrerupi medicamentele după ce te simți mai bine pentru că sunt șanse mari să apară la loc ceea ce s-a întâmplat la tine

| Nustiu34567 explică (pentru xSega):

N-am intrerupt tratamentul. Am luat Zinnat 5 zile si imi trecuse. Dar acum iar m-a apucat. Ce-i drept nu il luam la ore stabilite. O zi il luam la 8 dimineata si 8 seara, iar urmatoarea zi la 11 dimineata si 11 seara.

| bubu12234 a răspuns:

E posibil sa ai herpangina, o chestie pe care doctorii mai vechi nu o prea stiu. antibioticele iti fac mai mult rau, herpangina apare in urma unei imunitati scazute brusc sau la diferite chestii pe care le-ai mancat si ti-au iritat gatul.
poti citi despre asta pe net sa vezi daca te indentifici, multa sanatate!

| Nustiu34567 explică (pentru bubu12234):

Din cate stiu, herpangina se face mai mult la copii si apar niste basici pe care nu le am.

| bubu12234 a răspuns (pentru Nustiu34567):

Nu e musai