| stresat a întrebat:

Am mancat ceva ce nu mi-a priit si am probleme acum cu stomacul. Ce ar trebui sa iau ca sa imi treaca? Nu am medicamente de luat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Incearca sa vomiti. Daca nu poti atunci cauta niste bicarbonat de sodiu alimentar pe la mama ta prin bucatarie si pune intr-un pahar cu apa o lingurita de bicarbonat(neaparat de sodiu si nu de amoniu!). Amesteca sa se dizolve si toarna o lingurita de otet alimentar in pahar(se poate bea si fara otet).Va face o spuma care va da afara din pahar dar trebuie sa-l bei repede! Pe vremuri acesta era tot tratamentul pe care il luau batranii pentru dureri de stomac. Mai poti sa faci urmatorul remediu naturist.Razi un cartof crud, spalat bine, cu coaja cu tot si apoi il storci printr-un tifon. Zeama rezultata o amesteci cu apa sau supa si o bei.Este rea la gust dar amidonul din cartof este un pansament gastric.De asemenea poti sa bei un ceai de menta, care ajuta la stomac.
http://www.revistafelicia.ro/......macul.html
http://sanatate.ele.ro/......ament-I-_-

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Fa-ti un ceai de menta sau de musetel si bea-l caldutz. Sau orice fel de ceai, daca nu ai menta sau musetel.Important este lichidul in sine care o sa-ti "spele" stomacul si intestinele de ceea ce nu ti-a priit. O s-a cam mergi la buda, dar asta e bine, pentru ca elimini din organism ceea ce ti-a facut rau. Sanatate maxima!

| Chris a răspuns:

Bicarbonat de sodiu + apa. Ia si un algocalmin, in cazul in care ai dureri.

| Candice a răspuns:

Bea un ceai si stai linistita in pat. O sa-ti treaca happy Data viitoare ai grija ce mananci.

| TheCritic a răspuns:

Eu recomand apa minerala, ori ai la rate si te simti bine, ori iti trece si te simti bine sau recomand daca ai prin casa metoclopramid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ceai de menta, sunatoare, salvie sau musetel. ( se toarna o lingurita de planta la o cana de apa fierbinte) Se bea caldut, neindulcit.