| Jadis a întrebat:

E normal programul meu de mancat? Mananc micu de jun la ora 2 sau deloc... Apoi mananc pe la 5 pranzul (mananc foarte bine) apoi manc seara la 9 (nu prea mult ca nu mi foame), apoi la ora 1-2-3 mi se face foame si ma duc la frigider sa manc si manc bine atunci. Mama zice ca nu-i sananatos si sa-mi fac un alt program de mancat. Care ar fi acela? Imi dati niste sfaturi? Dau fundita, ca daca nu dau poate nici nu-mi raspundeti la intrebare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Jadis explică:

Pai, eu acum in vacanta ma trezesc la 12 si nu mie foame pana la 2. Si de culcat ma culc la 3 noaptea dupa ce mananc. Si nu pot lua micul dejun asa dimineata si nici cina la 19, pentru ca dupa aia mi se face iar foame pe la 10 de ex... Acuma ca incep scoala ma trezesc la 7 si termin orele la 2 si voi avea un program normal de masa numai sa ma obisnuiesc cu el. Ca in vacante (de craciun de oricare) voi manca din nou noaptea si ma voi trezi la 12 si o sa manc la 2 si tot asa...

| Floreenofficial a răspuns:

Si eu ma obisnuisem intr-o perioada sa mananc noaptea si nu a fost prea bine. straight face
de ce nu mananci la 22-23 cina?
de ce nu mananci pana la ora 14 ceva? straight face

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Buna! Im primul rand eu ti-as raspunde la intrebare chiar daca nu mi-ai da funditsa.Si in al doilea rand hai sa ne ocupam de problema ta.Deci. sa sty ca nu manaci sanatos.Ar trebui sa iti schimbi programul de masa.In primul rand ca incepe scoala si nu te poti duce la scoala nemancata [presupun ca esti fata dupa numele tau] daca nu nemancat tongue.De ce? Pentru ca o sa ti se fac foame in timpul primei orei [eu asa patesc daca nu mananc dimineata]. Deci va trebui sa mananci dimineata macar un mic sandwich.Si va trebui sa iti pui ceva de mancare la scoala [ca sa mananci in pauza mare (pauza de pranz)]ca sa nu ti se fac foame pana ce pleci acasa.Cand ajungi acasa [depinde pana la cat ai ore, eu am pana la 1 (ma rog aweam acum nu stiu pana la cat o sa am ore dar cred ca pana la 2)] asa, iar cand ajungi acasa daca tie foame manaci daca nu o sa manaci pana in ora trei ca sa poti manca la ora 18 sau chiar 19 cina pentru ca trebuie sa mananci cu 3 ore inainte sa te culci. [asa e indicat] Uite asta e un program zic eu sanatos de masa si asa ar trebui sa il aiba orice om [ma rog eu ti l-am zis pentru un elev tonguehee hee] Apropo sa sty ca mai e indicat sa mananci din 5 in 5 ore daca retin bine tongue. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva in legatura cu un program sanatos de masa sau daca chiar vrei sa il afli pe al meu nu ezita sa imi dai un msg privat tonguewinking. Sper ca ti-am fost de folos happy. Fundaaa?puppy dog eyesbatting eyelashes

| Lorє๔คnค a răspuns:

Da, bine ar fi sa te scoli pe la ora 7:30, 8 dimineata, sa iei micul dejun, apoi la ora 2:00-3:00 mananci de pranz, poti agauga si la 5:00 o mica gustare(iaurt, prajitura, salata de fructe, etc)Apoi la 9 iei masa de seara, si te culci. Sper ca te-am ajutat

| anonim_5778 a răspuns:

Nu e sanatos sa mananci noaptea, deoarece trebuie sa se odihneasca si ficatul tau.Asa ca ai putea sa-ti faci programul sa inceapa mai devreme ca pe la opra 9 seara sa ai ultima masa.Bafta!

| sabinutza_9332 a răspuns:

Ar fi bine sa mananci cam asa:
micul dejun:7-8
Pranzul:12-13
Cina:18-19
Si sa nu mai mananci in rest...

| Furculingură a răspuns:

Nu este deloc normal! Iti recomand un program:

micul-dejun:

Dupa ce te trezesti si te speli pe ochii pe fata te imbraci si te piepteni mananci micul-dejun. (daca te trezesti pe la 11 nu-l mai iei sari direct la pranz!)

Pranzul:

pranzul il iei intre orele 11:45 si 12:15 minute!

Cina:

Intre orele 18:00 si 20:00

Iar pentru cantitatea de mancare ia-te dupa aceasta morala:
,, La micul-dejun trebuie sa mananci ca un rege, la pranz ca un print iar la cina caun cersetor!''

| anotherhumanbeing a răspuns:

Nu e sanatos. un program normal ar incepe cu micul dejun dimineata pe la 8, apoi pranzul pe la 2-3 si apoi cina pe la 9 si atat. nu e sanatos sa manaci mult noaptea, nici putin la micul dejun, si nici micul dejun la pranz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Micul dejun terbie sa fie la o ora respectaila cum ar fi 9 Am. El este ca mai importanta masa dintr-o zi este micul dejun ( este baza {nucleul})

Pranzul trebuie luat la ora 12 pm sau cel mult 13 amhee heebatting eyelashes
Pe la 5 jum (5) poti lua o mica gustare ( un fruct sanatos sauce vrei tu )

Cina : de obicei ceva mai usor de digerat sanatos si hranitor

Atentie! Nu se mananca pe la 1 2 3 noapte ( iti poate deregla totul)

Si app daca vrei sa nu te ingrasi tine cont de sfatul acesta ( nu se mananca dupa 7 pm )

| NoSwear a răspuns:

Pai nu este sanatos de loc, din multe motive :
Micul dejun se mananca la 10-11jumate.
Dupa, pe la 2jumate se mananca pranzul. Mai poti sa mananci si desert, depinde.
Dupa, pe la 8jum-9 trebuie sa mananci ceva usor.
. Dupa daca te pui la calculator incerci sa stai si tu pana la 1.cam asa ceva, daca ti se face foame, dupa mananci ceea ce ai in frigider si ti-as sugera sa stai in pat, sa te uiti la televizor si dupa adormi.happy Sper ca ti-am fost de ajutor!
Funda?

| d3yutza_8705 a răspuns:

Ce intrebare.ar trebui sa iti dai seama singura ca nu este un program bun, totusi la 2 cel tarziu ar trebui sa iei pranzul.Bn acum in functie si de ora la care te trezesti, dar consider ca pana in 11 ar trebui sa iei prima masa, pranzul dupa 1 sa zicem asa dar pana in 2.ai putea dupa-masa sa papi un mar sau un iaurt (un fel de gustarica)iar seara cel mai indicat ar fi sa papi pana in 7-8 cel tarziu dar ceva usor. sper ca te-am ajutat.

| violeta_8626 a răspuns:

Te pot trezi la ora 7:30 servesti micul dejun la ora 7:45, gustare 10:00, pranz 13:20, gustare 17:30, cina 19

| BrigittaxD a răspuns:

Pai mama ta are dreptatewinking!
Nu mananci corect!
Ca sa te mentitn si sa mananci sanatos incearca sa mananci la ora 9 de dimineata. Apoi la ora 12 happy pranzul Si nu manca dupa ora 7 si daca chair asa pica trebuie sa mai stai treaza cam vrreo 2 ore. Daca nu mancarea in plus se pune pe soldurile talehappy!