| cytrix a întrebat:

Am o problema, de fiecare data cand mi somn si incerc sa ma culc ziua nu reusesc sa o fac corect, in sensul ca nu intru in starea aceea de somn profund, e ca un somn de veghe cu treziri cam la 5 min, ameteli, de obicei dupa ce ma trezesc am dureri de cap. Tin sa precizez ca analizele de sange sunt foarte bune, tensiune 13 cu 7, mananc destul de bine, nu sunt subnutrit, clinic sanatos. Dar totusi de unde chestia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Renunta la somnul de dupa amiaza si incearca sa -l inlocuiesti cu activitati relaxante. Evita, in orele de dupa amiaza, activitatile intelectuale sau pe cele fizice grele deoarece la aceste ore randamentul organismului este scazut.Este posibil ca acele acuzele(ameteala, durerile de cap) sa dispara in cazul in care nu ai o tulburare(dereglare) a ritmului circadian manifesta prin treziri dese in timpul noptii sau adormi des in timpul zilei, pentru perioade scurte de timp.

| monyk a răspuns:

Buna, asa sunt si eu, eu oricum nu pot dormi deloc ziua, nu am stare si oricat as incerca nu pot sa dorm.
Poate asa e organismul tau, sau as esti obisnuit, cine stie... daca totul e in regula din punct de vedere medical atunci e ok, odihneste-te bine noapte, poate ai multa energie in tine, sau poate altele sunt cauzele, poate e pe fond nervos.

| Romancutza a răspuns:

Nu esti obosita, asta este tot, incearca sa te uiti la TV cand iti este somn, poate vei adormi.

| VoiceWithin a răspuns:

Poti sa bei un lapte cu cacao cald si te va adormi in 5 minute happy

| LoveToHate a răspuns:

Pai gandeste-te la ceva frumos, eu de exemplu cand incerc sa adorm ma gandesc ca construisc castele.Gandestete-te si tu la ceva frumos si cred ca te va ajuta foarte mult chestia asta.