| veronyka a întrebat:

Am un bebe care face 5 luni, la moment ţine capul înclinat pe partea dreaptă, sunt îngrijorată, sau e ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, al doilea baiat al meu a avut acelasi lucru...si am aflat ca are torticolis (Torticolisul congenital, prezent de la nastere, este cauzat de o dezvoltare insuficienta a unuia dintre muschii sternocleidomastoidieni (situati de o parte si de alta a gatului) in acest caz, torticolisul este permanent si nedureros. O corectare chirurgicala, care consta in alungirea tendoanelor prea scurte, trebuie sa fie efectuata inca din primii ani de viata).
Obsevandu-l inca de mititel ca isi aseaza capul in aceiasi parte, mi s-a parut ciudat si am cerut sfatul medicului pediatru, care mi-a indicat sa-i pun un saculet cu nisip sau sare pe partea pe care sta mai mult si sa-i corectez pozitia, astfel tendonul sa se dezvolte...mai ales seara, cand sta cel mai mult in pat. Dupa baie ii faceam masaj de-a lungul gatului in partea afectata. Trebuia sa mergi deja cu el...acum este maricel si are putere sa se ridice si sa se aseze cum ii vine bine... Daca nu merge asa, s-ar putea sa-l operezi, altfel va ramane cu capul intr-o parte (nedezvoltandu-se muschiul, pentru ca nu-l misca) si iti va cere socoteala mai tarziu ca n-ai avut grija de el...Nu mai amana...mergi cu copilul imediat la dr. pediatru pentru a afla daca aceasta este afectiunea. Mult succes si anunta-ma ce ai aflat!

5 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Sa inteleg ca tine capul drept o perioada si dup-aia -l inclina pe dreapta? De la ce varsta-si tine capul? Daca-si tine capul constant pe dreapta si a inceput sa-si tina capul de mai bine de o luna, cred ca trebuie sa mergi la un pediatru bun, daca-si tine capul drept si doar de 2-3 saptamani si atunci cand oboseste-l inclina pe dreapta, nu-i nimic, mai ai rabdare! Tine-ma la curent! Sanatate multa!

| idanna a răspuns:

Fuga la doctor! Pentru ca sa stai tu linistita si sa fii impacata sufleteste e mai bine sfatul unui specialist. Nu mai amana, sanatate multa si sa fie bebe sanatos si sa creasca mare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Nu cred ca e ceva anormal pentru ca fratele meu mai mic, tinea tot asa capul uneori, la dus la doctor si i-a zis ca e normal la copiii de varsta lui. Acum are 5 anisori si e sanatos tun. Sa creasca mare kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-s vreun specialist in domeniu dar nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi. Fiind probabil primul tau copil, orice gest mai ciudatel te sperie si te face sa te gandesti ca ar avea o problema. Poate i-o fi somn si motaie si el/ea, dupa o zi grea de munca.tongue In rest, va doresc multa sanatate, atat tie cat si bebelui tau si sa te bucuri in continuare de el.
Off topic: cred ca o sa fiu cel mai fericit om care a existat vreodata pe planeta asta, in ziua in care o sa am copilul meu.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si al meu are 5 luni si 2 saptamani si tot asa isi tine capul, spre dreapta dar dr a spus ca e ok in special ca e grasut