| anonim_4396 a întrebat:

Analizele la sânge și stomac se fac pe loc? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Analize la stomac inseamna sa mergi la gastroenterolog pe stomacul gol iti introduce pe gît un tub cu o camera video prin care vede pe monitor tot stomacul, dar sa nu maninci deoarece vei simtii stare de vomă, alta analiza la stomac este ecografia care o poti face oricind si dimineata pe burta goala si după amiaza chiar daca ai mincat, pentru ecograf ai nevoie de o sticla de apă ca trebuie sa bei 2 itrii de apă si sa nu mergi sa faci pipi chiar daca iti vine ca altfel nu va iesii analiza corecta. Analizele de sange le poti face dimineata la prima ora pe stomacul gol sau unii le fac si după ora 14 daca exista laborator de recoltat mergi la medicul de familie sa i ei trimitere si la analize si la gastroenterologie si la ecografie abdomen.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Freya1 a răspuns:

Analizele de sânge se recoltează în general dimineața, iar dacă nu sunt foarte speciale le poți scoate și după-masă sau maxim a doua zi. Daca sunt mai ample sau complicate te vor anunta ei când ajung.

La stomac nu știu ce analize faci.Sau cum faci analize la stomac.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru Freya1):

Mulțumesc mult!

| johnnny123 a răspuns:

"Analizele la sânge" pot fi de o mie de feluri. Nu există un singur tip de analiză.

Unele dintre ele pot fi făcute mai repede, altele durează mai mult. Poate că unele foarte simple se pot face și pe loc, dar cum nu dai niciun detaliu despre analizele la care te referi nu avem de unde să știm.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru johnnny123):

În general analizele de bază, nu am întrebat câte tipuri sunt ci dacă se face pe loc analiza mulțumesc oricum

| suntserios a răspuns (pentru DianaDyi20):

Analizele de sange se fac pe loc doar daca sunt urgente la spital. la un labortor se fac in 24-48h