| anonim_4396 a întrebat:

Are vreo corelație depresia cu bărbăția? Robin Williams s-a sinucis din cauza depresiei, Chester (din trupa Linkin Park) și el, nici ăștia nu erau bărbați?!
Am primit un răspuns de la un duhovnic sa fiu mai bărbat când de fapt eu lupt de o groaza de ani cu așa ceva, mi s-a părut un feedback absurd și irațional, el nu cred că ar fi rezistat nici 3 luni cu așa ceva!
Duhovnicii ăștia știam că cunosc psihologie dar mi-au demonstrat că sunt ignoranți,analfabeți funcțional și se uită doar la bani,efectiv un răspuns util nu am primit de la ăștia, numai bani vad in fata ochilor, de abia așteaptă culdusii sa ieși pe ușă după ce le-ai dat banii, eu ii asociez cu madame prostitute!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stress-ul, depresia, anxietatea sunt factori atenuanti pentru functionarea corecta si echilibrata a creierului.
In caz de problema, creierul incearca sa rezolve problema si - in majoritatea cazurilor - le rezolva chiar fara sa ne dam seama constient.
Insa, daca creierul este suprasolicitat, atunci functiile reparatorii raman in planul al doilea, prioritar fiind rezolvarea problemelor "stringente". Daca asemenea probleme sunt de intensitate mare si de durata lunga, atunci incep sa se cumuleze problemele de "intretinere si reparatii" a corpului, incep sa apara diferite boli.
Stress-ul este cauza majoritatii problemelor de sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are.

| Mosotti a răspuns:

Nu are nici o legatura depresia cu barbatia, ataca ambele sexe, din contra se zice ca femeile-s atinse mai des de depresie.
Tu atata minte ai sa te duci la duhovnic, ai ma, fi serios.
Aia nu cunosc nici o psihologie, cunosc religia si iti da sfaturi folosindu-se de religie "nu e bine sa faci asa..ca dzeu nu a vrut asta...", nu au nici un studiu de psihologie.

Tu stii ce faci? Te duci cu calculatorul sa-l repari la croitor, cam asta ai facut.

Intreaba un psiholog, un psihiatru, ca aia sunt pe domeniu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Trag in duhovnicia lor rolling on the floor și sfaturile lor de analfabeți

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca tu ai fost asa naiv sa te duci la farmacie ca sa-ti repari masina, ce sa-ti fac!
In loc sa te duci la service de masini, ca asa se face.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

M-am dus și pentru altceva boss nu doar pentru depresie happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pentru orice te-ai duce, tot aia e, tot te-ai dus pentru ceva ce ala nu putea rezolva, ca ala nu stie nimic, ce dracu. Nu are nici o specializare, nici in psihiatrie, psihologie, alte domenii medicale, nici in relatii, nici in gatit.
Iar ca sa te linisteasca ala, mai bine te linistesti singur.
Ca dovada ca si tu ai ramas dezamagit.

Te duci si pentru altceva cand stie altceva, dar nu cand nu stie nimic.
Stie doar sa ia bani de la pomeni si inmormantari desi nu se ia, si donatii in biserica si sa isi ia un mercedes de 80-100 de mii de euro si sa-si faca vile, asta da, stie.
Nu am zis ca toti fac asa, dar f multi, se si stie ca popii is f bogati.

La tara fraierii ii da si de mancare, nu doar bani, si isi creste porcii cu ea, pai stiu eu de la mine din sat, nu sunt vorbe. Si e normal, la cata mancare primeste, ce sa faca cu atata? Ca o primeste, nu face nimic si are, iar ailaltii vai de ei din munca lor ii da.

Pai stai sa vezi acum, am dus alimente la tara la rude pentru pomana, am facut si pomelnicu ala sau ce o fi (mama, ca eu sunt ateu, ea vrea), si au zis rudele "pai la popa dai 30 de lei pentru asta". Adica dai 30 de lei degeaba practic, dai hartia aia si poate citeste alea 3 randuri, sau nici nu citeste, si ia 30 de lei.
Si au zis rudele "aaa, pai daaa, e bogaaat, dar asa se da la noi". Ca mama s-a mirat ca e f mult 30 lei pentru nimic, hai un 5 lei, dar nu atata.

La astia te duci tu pentru altceva?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poate nu sunt toți ca ăla unu ma ascultat și nu mi-a cerut bani,ia refuzat, am rămas uimit, am am avut un feeling că ăla chiar era un om bun încă de când am intrat în încăperea aia și l-am văzut, nu cred că e ok sa generalizam. Da psihologie nu cunosc dar nu m-am dus doar pentru depresie acolo, am eu păcatele mele cu care greu mă împac happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti sunt ca ala, adica n-au specializare in nimic.
Aaa, ca te asculta asta da, multi fac asta si e bine, eu ma referea la rezolvarea unor probleme, sigur ca iti face bine si asta.
Nu generalizam ca toti sunt ciubucari, asta da.

Si ce crezi ca daca te duci la ala sa te asculte, se schimba ceva? Tot pacatele le ai.
Dar iti face bine ca te destainui si discuti cu cineva, asta e un beneficiu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Măcar mă descarc că și așa nu are cine să mă asculte, mai îmi spun și eu off-ul am văzut că ajută psihologic, mai bine le spun ălora decât unui prieten, aia nu bârfesc măcar

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta da, ai dreptate ca vorbesti cu popa, iti face bine. Nu poti zice "mai bine zic la popa decat unui prieten care ar barfi", pai ala nu e prieten.
Ce ne spunem noi intre noi adica noi 4 prieteni, niciodata nu ajunge in alte parti si n-a ajuns de 19-24 ani incoace de cand am prietenii astia.
Depinde si cum iti alegi prietenii.

Ca daca am prieteni dar mai duc la straini sa zic ce am de zis, atunci ma las de acei prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu prea mai exista prietenii in ziua de azi,sunt mai ieșit decât tine in lume și cunosc foarte bine situația,fi mândru că ai prieteni adevărați care nu bârfesc tot ce le spui că în zilele noastre e ceva foarte rarisim,tu stai mult in casă și nu ști cum funcționează relațiile interumane,toți se dau prieteni pe fata își zâmbesc între ei,și apoi când unul pleacă de la terasa/masa,sau unde se văd ei în lipsa respectivului e bârfit la maxim, își zâmbesc între ei, se dau ca frații/surorile și când se văd cu alții îi/le bârfește de nu ai văzut, cam aici sa ajuns cu prieteniile în zilele noastre, ii spui unuia ce ai pe suflet se împrăștie în 3 cartiere că asta e mentalitatea a romanului, atât îi duce pe unii IQ-UL, și crede-mă că sunt foarte multi că ăștia, uneori e mai bine sa nu ai deloc prieteni decât să ai șerpi de ăștia in preajma ta

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cont ca stau in casa, stiu f bine cum is oamenii ca mafiotii aia care din casa coordoneaza tot de stiu mai bine totu uneori decat aia care umbla.
Am contact cu oamenii si am avut, am facut si eu facultate, liceu, etc, am fost si prin Germania.

Insa la mine e altceva, iti explic de ce am avut noroc, nu e asa meritu meu ca am stiut sa-i aleg, i-am cunoscut intamplator si ne-am apropiat pentru ca toti suntem ceva mai aparte sau avem probleme. Astia intre ei sunt ceva mai sufletisti, legaturile sunt mai adanci, ai observat f bine ca, cand cineva capata ceva grav ireversibil, ca se schimba in bine, nu toti dar multi.

Un om sanatos mai rar isi dezvolta latura sufleteasca.
Am trei prieteni, primul ala alfa de rupe la gagici era vecin de scara, aparent e sanatos insa personalitatea e putin mai aparte, ca asa mai erau si alti baieti pe scara, dar nu s-a lipit nici de mine sau de el cineva ca amic.
Alalalt programatoru a fost coleg de liceu, desi nu eram prieteni atunci, m-am trezit cu el la usa la 2 luni dupa bac, ca simtea el ca ne potrivim, nu avea telefon la vremea aia, nici macar nu ne-am vazut la bac, ca daduse bacu in alta sala.
A venit, l-am primit (septembrie 1996), ne-am potrivit, am ramas prieteni, si el e mai aparte, avea ceva anxietate pe care abia in 2016 a scapat de ea dupa un trat de 2 ani cu Spitomin.

Alalalt ingineru l-am intalnit la psiholog, mi-a zis psihologu ca e inginer, si eu l-am intrebat de o integrala la mate, si gata, a venit la mine si ne-am imprietenit, el avea o anxietate.

Cam asa, nu am prieteni sanatosi superficiali, nici nu e vb ca nu m-au vrut ei, ca aveam un coleg de fac care vroia sa fim amici desi el avea 21 ani si eu 37, dar nu stiu ce era, ca nu ma simteam ca ma potrivesc cu el.
Sunt si din aia cu probleme nenorociti, nu zic nu, dar mai putini ca astialalti.

Nici unu din ei nu are alti prieteni, ne avem unul pe altul, ala alfa a avut gasca de prieteni falsi dar pana pe la 30 de ani cand era cu distractiile, dupa aia nu, tocmai ca si-a dat seama ca si tine ca majoritatea sunt parsivi.

Ca si femeile, daca iei una cu ceva probleme (dar care nu te deranjeaza), o sa vezi ca e mai atasata, mai credincioasa tie, te apreciaza mai mult, nu toate is asa, dar mai multe, nu se p pe tine cum de vede unu mai nu stiu cum.
Asta iti zic eu, ca ma duceam la psiholog ani de zile si stiam n oameni de pe acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Știai acolo dar nu într-un context în care sa stai cu persoane Random sau cunostinte ale familiei,neamuri,prietenii neamurilor sa vezi cum se bârfesc între ei,tu ești un caz izolat cu prietenii tai,nu cunosti multa lume nu ai umblat cu ei sa vezi cum sunt nu ai fost in diferite contexte sociale,ai stat doar in casa,așa nu poți cunoaște bine oamenii din exterior,e superficial și irațional sa crezi că își cunoaște când tu stai doar cu prietenii tai,și asta se întâmplă în casă
Tu nu ești deschis,nu ai multe relații,sa vezi ce gunoaie pot fi unii,și ce hram poarta, cum se bârfesc între ei, și câtă răutate și invidie exista. Tu ai cunoscut mai mult de ăștia cu probleme psihice, psihologice, dar uite că ăștia aparent sănătoși sunt mult mai răi și șerpi decât unii cu astfel de probleme și lumea ii venerează

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu f bine ce zici tu, cunosc f bine lumea, stiu ca-s multi niste lepre, exact cum zici, barfersc, vorbesc de rau, iti zambesc in fata si te vinde pe la spate.
Stiu pentru ca, cunosc natura umana, plus ca am informatii din alte parti.

Pai ti-am si zis ca astia aparent sanatosi sunt mai rai, tocmai, ca ii cunosc si pe ceilalti, nu trebuie sa am contact cu 100 de lepre ca sa stiu ca majoritatea-s lepre, daca cunosti cum functioneaza omul, vei stii ce si cum fara sa verifici n persoane.

Si sa iti explic si de ce e asa:
Cei cu probleme se simt mai vulnerabili, si asa la nivel inconstient au nevoie de altii, asa ca automat inconstientul le zice sa fie mai buni, altfel vor avea mari probleme.
Cei fara probleme nu au nevoie de nimeni, si deci nu au de ce sa se poarte bine, nu toti dar f multi, asa cum zici tu.
Asa ca stiu cum sta treaba.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Fiind de aia fi mândru daca chiar ai prieteni adevărați va în ziua de azi se găsesc extrem de rar

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, prieteni adevarati se gasesc f greu, si cum majoritatea-s sanatosi, am explicat de ce, sanatosii intre ei sunt multi infecti.
Si nu doar in ziua de azi, niciodata nu se gaseau prieteni adevarat usor.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Aici ai dreptate

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mereu cei sanatosi au fost parsivi, se vindeau unu pe altul si acum 300 de ani.
Ei ca sa se descurce nu au nevoie de latura emotionala dezvoltata, de fapt de acolo vine si n-am zis mai inainte.
Cei mai asa, au nevoie de ea, deci e un mecanism adaptativ de fapt.
De aia li se dezvolta asta.

Nu poti sa nu ai emotionalul, ca fara el se p lumea pe tine, si ai nevoie de ei, ca ai probleme, si ca sa te serveasca, trebuie sa te porti frumos cu ei, cam asa suna in fundal, chiar daca nu constientizam.
Tu simti doar ca vrei sa fi om, dar nu stii de unde vine asta, nu constientizezi motivul.

Ceilalti ce nevoie au de a se purta bine cu altii? Sunt sanatosi, capabili, nu au nevoie de altii.
Nu ca "asa is ei nesimtiti pur si simplu", asa isi ei ca asa-s adaptati sa fie.

| Wr3nch a răspuns:

Cine te-a mintit ca ariu psihologie?laughing Ei fac la teologie doar dogmele crestine si cum sa iei fraierii cu frumosul ca sa le scoti banii din buzunar. Depresia nu se uita la sex, si cand e grava poti cel mai masculin tio, din alande 2 pe 2 care sparge scanduri cu capul, ca tot te da pe spate.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Pai așa mi o zis, îmi venea sa rad ce prost era, ii dădeam 3 luni din depresia mea sigur auzeam de el la știrile de la ora 17:00 laughing

| OldSoul a răspuns:

Singurele raspunsuri utile trebuie sa le gasesti chiar tu.
Iar pentru asta trebuie sa-ti acorzi tie timp.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. Depresia afectează ambele genuri. Și e o problema ce trebuie luată în serios pentru ca afectează calitatea vieții.
Se cere sfatul unui psiholog sau psihiatru. Ei sunt în măsură sa dea sfaturi pertinente.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred. Cred că depresia apare în egală măsură atât la femei cât și la bărbați.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Așa e deșteapta mea kiss

| Jus7t a răspuns:

Pai ce cauți acolo?

Puteai eventual să te duci după ce mergeai la un psiholog/psihiatru, sunt cazuri în care este nevoie de pastile și cu ele poți să te faci bine, dar pot fi date doar de cineva specializat, nu de preot laughing

Și nu, nu are.

Take care man.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

I-au pastile și tot degeaba, tot nașpa ma simt, am incercat multe tratamente, am o viață de musca laughing

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Iertarea păcatelor laughing aia căutăm dar la mine sunt cu duiumul

Răspuns utilizator avertizat
| BabaOarba a răspuns:

Nu are nicio legatura. Depresia poate avea cauze multiple si este o boala, numai ca societatea nu o prea recunoaste astfel.

Din cate am inteles, Robin Wiliams s-a sinucis din cauza efectelor unor medicamente. Am un prieten, printre cele mai optimiste persoane pe care le cunosc, care la un moment dat a luat un tratament de reducere a colesterolului si a ajuns in pragul sinuciderii din cauza efectelor medicamentelor. Si-a revenit din fericire dupa ce a oprit tratamentul.

Depresia poate fi cauzata si de dezechilibrul florei intestinale, si de dezechilibre ale substantelor produse de creier, si de multe alte cauze. De aceea se prescrie tratament, pentru reechilibrare. Da, evident ca poate fi declansata si de evenimente neplacute din viata cuiva, si se poate trata si doar cu terapie in unele cazuri mai usoare.

Popa nu este nici psiholog, nici psihiatru. Mai mult, este prins in niste limite foarte restranse ale cunoasterii, caci religia ii pune sa "creada si sa nu cerceteze". In afara de dogmele lor, nu vor sa accepte altceva.

| Laura48 a răspuns:

1. Ai dat peste un dobitoc, care a preluat o idee si i s-a parut ca functioneaza. Cum spuneau si altii pe aici, nu cred ca au studii de psihologie, iar cel pe care l-ai intalnit cu siguranta nu are. Schimba-l. Cauta pe altcineva care chiar iti da un vibe ok, si nu te lasa cu senzatia ca e doar dupa bani. In general, aceia din start sunt oameni cu care iti face placere sa stai de vorba. Foarte important: NU generaliza. Sa stii ca oamenii sunt foarte diferiti, conteaza si tu in ce stare erai, conteaza si persoana ce inteligenta emotionala si experienta de viata are. A fi barbat e asa o expresie preconceputa, e un fel de : lasa-le dracului de emotii, fii strict rational si fa ce ai de facut! dar, nu e asa. oamenii mai au si emotii, despre care multi nu pot sa vorbeasca, nu vor, nu stiu sa si le recunoasca. Si e cel mai prost sfat pe care il poti primi uneori.
2. A fi barbat e asa o expresie preconceputa, e un fel de : lasa-le dracului de emotii, fii strict rational si fa ce ai de facut! dar, nu e asa. oamenii mai au si emotii, despre care multi nu pot sa vorbeasca, nu vor, nu stiu sa si le recunoasca. Si e cel mai prost sfat pe care il poti primi uneori. Nu are nicio corelatie depresia cu barbatia. Fii barbat e o vorba de doi bani. Fii om este mai potrivita.