| ioanalexandra345 a întrebat:

Am 20 de ani si nu pot sta dreapta, oricat m-as chinui. Nu pot deloc.
Cand stau dreapta ma simt incomod si nu pot face nimic.
Cum sa rezolv asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa mergi la o investigatie ortopedica.
In urma investigatiilor vei putea primi indrumare profesionala pentru a corecta problema ta.

| ioanalexandra345 explică (pentru Bula):

Dar pot scapa?

| Bula a răspuns (pentru ioanalexandra345):

Inca esti tanara, ai sanse.
Totusi, era mai bine sa mergi la investigatii la inceputul adolescentei.
La ortopedie iti vor spune ce- si cum sa porti, ce exercitii sa faci.

| Speranta12 a răspuns:

Probabil ca ai facut scolioza la coloana vertebrala.

| brokxy a răspuns:

Poate ai coloana prea dreapta ca si mine.
Sindromul de spate plat este o afecțiune anormală în care coloana vertebrală își pierde curba naturală a spatelui pentru a deveni plat. Coloana vertebrală se dezechilibrează și pacientul se apleacă. Pacienții cu sindrom de spate plat, de obicei, observă probleme în picioare vertical sau au dureri de spate sau de picioare.
DAR CEL MAI SIGUR MERGI LA UN DOCTOR

| ioanalexandra345 explică (pentru brokxy):

Stau cocosata nu cred ca are legatura

| brokxy a răspuns:

Coloana vertebrală se dezechilibrează și pacientul se apleacă.
Vezi? Adica nu poti sta drept tot te apleci. la asta se refera cand zice,, pacientul se apleacă.,,

| ȘEMaria a răspuns:

Poti sa mergi la consultație la un medic specialist sau sa porti corset