| Sawarekh a întrebat:

Buna, am fost suspectat ca am Balanita candidozica si trebuie sa fac mai multe tipuri de analize.

La analizele de urina si la ceea in care au nevoie de o mostra, nu trebuie sa mananc dimineata, inainte de a le face?

Este in regula daca nu le fac pe toate in aceeasi zi? Deoarece costa multicel.

Am de facut pentru sange, urina, igg, hpv 1, 2, etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Pentru analiza urinei nu sunt restrictii la mancare.
Pentru analiza de sange este obligatoriu ca cel putin cu 8 ore inainte de recoltare sa nu se consume nimic, mai putin apa.
Daca platesti analizele, le poti face oricand si defalcat. Dar de ce nu iei trimitere de la medicul de familie si te planifici la un laborator? In acest fel este gratuit. De asemenea, daca este urgenta, tot gratuit este.

| Sawarekh explică (pentru mi25):

Momentan nu am medic de familie, eu ma grabesc pe cat posibil, astept de mult timp, si vreau sa scap odata de prostia asta de infectie.

| mi25 a răspuns (pentru Sawarekh):

Atunci trebuie sa platesti. Poti sa le faci pe care vrei, daca platesti. Si nu trebuie sa te planifici, decat sa mergi la laboratorul de analize, de regula intre orele 08 si 10, fara sa mananci inainte. E bine sa ai 10 ore "nemancate" deoarece anumite analize asa cer.