| Anaa123455 a întrebat:

Am nevoie de niste pareri. Aseara am facut sex cu prietenul meu si la un moment dat a realizat ca nu mai e prezervativul. l-am cautat si ne-am gandit ca a ramas inauntru si asa a si fost. L-am scos pana la urma. El se terminase si m-am gandit ca sunt sanse sa raman insarcinata. Inainte de contactul sexual am folosit pharmatex capsule moi, contraceptie locala. Ce credeti, sunt sanse sa raman sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce a realizat la un moment dat?
El nu știe să manevreze un prezervativ! Interesant!
Dacă metoda folosită d etine a fost corect făcută fără se te speli după contact în interior, nu este nicio sarcină!
Pe viitor fiți mai cu simțul răspunderii!
Pa, pa.

| irina20 a răspuns:

Terminase unde?
E posibil sa nu fi ramas insarcinata.Ca sa fi mai sigura si sa nu-ti mai faci griji fa un test de sarcina.Si cumparati prezervative pe masura.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai folosit CORECT ovulele de Pharmatex, atunci NU cred că vei rămâne însărcinată.

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

Totuşi, cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă ESTE folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual sau prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Prezervativul nu are numai rol antisarcina, el te protejeaza si de eventuale boli. Cat despre sarcina, iti doresc sa ai noroc si sa nu ai neplaceri.

| ywar a răspuns:

Fa un test de sarcina dar nu acum - mai asteapta. Intreaba la farmacie cat. Cat despre prezervativul care a ramas inauntru spune-i "dasteptului" sa caute pe net si sa vada cum se pune un prezervativ corect, ca din fund stie sa dea sa se descarce in tine. Bafta!

| DNSK a răspuns:

Fa un test pentru siguranta ta.

si spune-i prietenului tau ca sunt si prezervative cu masuri mai mici

| Maxim96 a răspuns:

Nu,dar poti face un test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ovulul contraceptiv asigura o contraceptie locala, are eficacitate timp de 4 ore si se utilizeaza inainte de fiecare act sexual.
Te pup!

| mihnea123abc a răspuns:

Data vitoare lipeste si tu cu scoci ceva sa nu mai fuga...

| Clauditapisicuta a răspuns:

Eu zic ca nu

| Dianaofelia12 a răspuns:

Parerea mea este ca nu, dar pentru siguranta ta repeta 2 teste de sarcina. Succes!

| Gaidur_Sabyn_1996 a răspuns:

Uite iti zic ceva... daca nu ramai insarcinata, dai petrecere dar daca ramai sunt niste pastile (Hiromatex) care daca le iei in maxim 48 ore dupa incident...te vei salva si citesti mai multe pe foita aia din cutie