| ILoveYouSoMuch a întrebat:

Am o intrebare urgenta pentru fete (sunt cam speriata). De o saptamana ma dor in fieacare zi ovarere si sanii iar in ultima vreme au inceput sa imi apara pe fata din ce in ce mai multe cosuri. Menstruatia inca nu mi-a venit dar mi-e frica sa nu imi vina.Am secretia vaginala de aproximativ 7-8 luni, nu are miros si nici culoare. Acum am o usoara raceala (tusesc putin si am nasul injundat). Surorii mele i-a venit menstruatia la varsta de 9 ani si mi-e frica sa nu o mostenesc.Am decat 10 ani si sunt destul de dezvoltata. Sper sa ma ajutati. Nu vreau raspunsuri prostesti si fara rost. Am intrat pe site-ul NoiFetele.ro si inca mai intru. Acum intrebarea mea este :Credeti ca imi va veni in curand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Esti in faza de prepubertate, hormonii feminini incep sa-si intre in drepturi.Nu ai de sa fii speriata, este o etapa perfect normala din viata unei fetite. In curand( asta nimeni nu poate sa-ti spuna cu exactitate), iti va veni si menarha( prima menstruatie).

5 răspunsuri:
| Anytsa a răspuns:

Cred ca risti sa iti vina! Astea sunt simptomele menstruatiei.

| soraGrime a răspuns:

Da,iti va veni.Cel mai probabil iti va veni noaptea, dar ai face bine ca la scoala sa porti un absorbant mic pentru a nu rade colegii de tine in acel moment "magic".
Desigur, cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta.Ea stie cel mai bine si e singura persoana care te poate indruma corect.Sau cu sora, bunica, o femeie apropiata din viata ta.
Sper ca te-am ajutat.Succes!
http://real-music-zone.blogspot.com/

| Caty2000 a răspuns:

Da, asa e normal

| DeewtzaMonny a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu @Caty2000 happy

| PufdePUI a răspuns:

Hei! E posibil sa-ti vina. Acum depinde de fiecare laa unele fete vin la 9, 10 ani la altele mai tarziu.