| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fetele carora le-a venti menstruatia(menhara). Eu sincer nu ma mai suport! Am scurgerea vaginala de aproximativa 9 luni, iar in ultimele 3 luni, este foarte abundenta, de exemplu: intr-o zi (de la schimbarea chilotului) am chilotul plin (de secretie). Va anunt:secretia mea nu are nici miros, nico culoare. Mi-e mi-au aparut pe fata cosuri deja si am foarte multe, iar sanii ii am destui de mari la varsta mea (10 ani) si ma dor in ultimul hal! Aproape in fiecare zi ma dor ovarere, iar cateodata (se intampla rar) ma doare inspre osul vaginului dar in interiorul corpului, uitati o schema: () ^ (), ovarele sunt parantezele. Eu in 2 zile de la spalarea parului fac matreata, iar la 3-4 zile mi se ingrasa parul. Credeti ca imi va veni ciclul? Vreau un raspuns argumentat va rog, sunt foarte speriata pentru ca mi-e frica sa nu imi vina ciclul, surorii mele i-a venit la 9 ani si imi este frica sa nu o mostenesc! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Da o sa iti vina ciclu, mai ales daca esti mai dezvoltata.
Chiar daca tu nu vrei sa iti vina tot va veni, este ceva normal.
Din cate stiu eu secretiile vaginale sunt pentru.a curata vaginul.Mai ales in cazul tau in care nu au culoare maronie sau branzoasa ori cu miros neplacut.Aceste scurgeri mai apar si dupa ce iti vine ciclul.cam cu doua saptamani inainte.
O soltuie ar fi sa te speli cu bircarbonat de sodiu(se gaseste la alimentara costa 8mii lei vehi)cam 2 doua ori pe saptamana.
Nu ai de ce sa fi speriata.

| Crucified a răspuns:

(|) imi place acest desen! love struck
normal ca-ti vine, ce?

| Alexissss a răspuns:

Buna! Exact asa mi s-a intamplat si mie doar ca mie dupa 2 ani de lla venirea scurgerii mi-a venit ciclu, tot asa ma dureau ovarele, sani si toate cele nu vreau sa te alarmez dar o sa iti vina menstruatia nu peste mult as putea sa iti sugerezi niste Discreet pentru a pune pe chilotei ca sa nu trebuiasca sa ii schimbi des si ca sa stii eu inca am scurgere intre menstruatiwinking Dar m-am obisnuit big grin Iar chestia cu ingrasarea parului depinde de la fata la fata de exemplu mie nu mi s-a ingrosat. Iar daca te dor sani ii din cauza a 2 motive:
1.Iti cresc,
2. Este posibil sa iti vina menstruatia nu peste mult.
Sper ca te'am ajutat iti zic doar din experienta big grin si Mie mi-a venit la 11 anibig grin Dar asta este big grin