| irina_5692 a întrebat:

Am o problema legata de pielea mainilor. Pielea imi crapa devenind foarte aspra care ar putea fi cauzele? Anul trecut am avut aceeasi problema am incercat creme dar nu functiona! Acest lucru incepe din toamna si tine pana in primavara! Iar acest lucru imi afecteaza si pielea fetei destul de rau! Ce ar trebui sa folosesc? si care ar putea fi cauzezle pentru care mi se intampla acest lucrur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai probabil, o avitaminoza severa. Incearca vitaminele pentru par si unghii de la Viaderm.

| Minnie a răspuns:

Faci o cura completa de vitamina A si vitamina E capsule, adica o luna.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Mergi la un dermatolog si urmeaza-i sfaturile. Poti folosi si o crema cu glicerina dupa fiecare spalare a mainilor si va avea efect! Fereste-te sa iesi in frig cu mainile ude caci o sa ti se usuce pielea si mai rau si o sa te usture.

| mariap2011 a răspuns:

La mine functioneaza o crema norvegiana: neutrogena. tocmai mi-amluat varianta forte, pentru maini crapate. se vede diferenta de la prima aplicare, iar dupa 3-4 zile se vindeca. cauza: frigul, apa rece si poate anumite carente, vitamine, minerale...

| JustInCase_1628 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie in perioada rece a anului.
Probabil ca nu ai folosit o crema destul de hidratanta, incearca Nivea S.O.S pentru maini sau VicHi repair. Pentru fata folosesc tot VicHi din aceeasi gama, cu floarea aia roz. Numai bine!