| Kathya a întrebat:

Am picat azi cu rolele, si m`am lovit la genunchiul stang. Cand incerc sa indrept piciorul, imi pocneste. Este ceva grav? Si daca cum m`am julit, mi-a mai ramas o bucata de piele, ar trebui sa rup acea bucata de pe rana? Fundaa big grin si mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Xenaaaa a răspuns:

Nu,las-o cum e.sterilizeaza.e normal sa-ti pocneasca dar incearca sa stai o zi in pat, nu te misca brusc si lasa pielita acolo, sterilizata

7 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Pune-ti unguent de galbenele pe ea, se va lua singura fara durere

| Empathizer a răspuns:

Spala rana cu apa oxigenata si pune o compresa sterila umezita cu Rivanol.

Apoi mergi la camera de garda chirurgie a unui spital de urgenta. Iti vor curata ei rana de pielea moarta, care trebuie indepartata. Vei face si un vaccin antitetanic. In plus vei face si o radiografie de genunchi, ca sa afli de ce pocneste. Medicii vor sti apoi ce e de facut cu genunchiul.

| Kathya explică (pentru Empathizer):

Acum e mai ok rana, nu am facut efort cu piciorul. S-a inchis rana, dar inca sunt vanata. De pocnit, nu mai pocneste. happy

| Empathizer a răspuns (pentru Kathya):

La medic ai fost?

| Kathya explică (pentru Empathizer):

Nu a fost nevoie.

| JASMYNA88 a răspuns:

Du-te la medicul de familie. 10 min dureaza si te consulta el si iti da ce iti trebuie. si sa vada de ce pocneste. nu e ok sa pocneasca deloc!