| Loredana123 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi. Problema e ca de cand am intrat la liceu m.am dereglat cu mesele adica nu mancam simineata si pe la 2 cand veneam mancam mult si dupa mai mancam seara si m-am ingrasat. Acum incerc sa ma echilibrez, incerc sa mananc dimineata ceva imi iau si la scoala si incerc sa beau multa apa +merg cam 6-7 km in fiecare zi si fac exerciti.Dar nu prea functioneaza. Imi puteti spune ce sa mananc dimineata cat sa mananc si la ce ora sa fie ultima masa si daca e bine cum am inceput?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristinna23 a răspuns:

Cred ca e bine cum ai inceput.La micul dejun iti recomand cereale cu lapte /fulgi de porumb dupa preferinte sau un iaurt.In nici un caz nu e bine sa sari peste micul dejun, el este considerat cea mai importanta masa a zilei si poti sa te ingrasi daca nu il iei(asa am auzit, unii spun ca la celelalte mese simti nevoia sa mananci mai mult). Trebuie sa mananci ceva de dimineata ca sa ai energie pana la pranz.Iti recomand sa eviti sucurile acidulate, nu te vor ajuta sa te simti bine si poti incerca sa mananci fructe /legume. Pranzul il poti lua cand te intorci de la liceu, iar cina poti sa o iei in jur de ora 7pm si intre mese poti sa iei cate o gustare ca sa nu simti ca iti e foame.

| awspam a răspuns (pentru cristinna23):

Cereale cu lapte? la micul dejun, adica pe stomacul gol lapte? iaurt? laptele e interzis si lactatele in spitale pentru ca poate sa intoarca stomacul pe dos daca e pe nemancate bun asta e moarta, dimineata ceva usor sa fie normal da cerealele dar in general mancare usoara dar care sa tina pe la 9-10 ceva dulce e pentru ca sa tina glicemia la valori normale pana la pranz cand vei manca masa din care coprul se alimenteaza pentru restul zilei, carne, supe, lactate daca este cazul, dar feluri de mancare diversificate cate ceva din fiecare pana te saturi iar daca se poate inca ceva pe la 4-6 si daca e seara cina dupa care somnul trebuie sa fie si el controlat, daca esti obosita seara, dormi mai devreme daca nu sa incerci sa te pui in pat cam tot la aceeiasi ora ca si ziua precedenta pentru ca maine zi o sa vezi diferenta, cam 6-7 ore sunt destul pentru un om sanatos sa doarma, si daca e nevoie spre 8 ore cand esti obosita seara

| cristinna23 a răspuns (pentru awspam):

Laptele este bun, poate nu este recomandat pentru cei "din spitale", dar daca nu este consumat gol nu va dauna :
"Cercetatorii au lansat ipoteza conform careia proteinele din lapte reusesc sa satisfaca mai bine apetitul decat o face zaharul din sucul de fructe care "se arde" mult mai repede. Potrivit coordonatoarei studiului.Persoanele care se afla la dieta nu mai consuma lapte si derivati ai acestuia pentru a reduce numarul de calorii. Contrar acestui lucru, laptele si produsele lactate degresate pot favorizeaza procesul de slabire, intrucat tin apetitul sub control. Astfel, in dieta trebuie evitate bauturile si alimentele bogate in zahar".
Beneficii:
-reechilibreaza aportul de proteine din organism;
-contribuie la mentinerea echilibrului acido-bazic in organism;
-consumat in cantitate moderata, favorizeaza absorbtia calciului si a fosforului;
-datorita proteinelor de calitate pe care le contine, laptele reprezinta o sursa importanta de aminoacizi esentiali.
"Iaurtul este un aliment ideal pentru micul dejun: este hranitor, se digera mai usor decat laptele si intareste sistemul imunitar. Iaurtul este o sursa bogata de calciu si de proteine, iar anumite studii au demonstrat ca ajuta la scaderea colesterolului. Mai mult, ajuta la mentinerea siluetei: are putine calorii."

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| dan27as27az89 a răspuns:

1. Evita sa cumperi mancare de la chiosc (in special cipsuri sau sandwich-uri)
2.Bea suficienta apa
3. Ultima masa sa fie pana la ora 18
4. Nu te infometa.
5.La scoala poti consuma : struguri, mere, banane, portocale, nuci, migdale, sandwich (facut acasa) cu rosii, salata, castraveti, masline, branza.
6. Evita produsele de patiserie
7. Opteaza pentru pui in locul salamului (la scoala)