| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Are 4 ore de cand mi-am scos o masea si am vrut sa arunc pansamentul ala din gura dar imi curge sange asa ca am pus altul in loc, cand o sa pot sa il dau jos? si este normal sa curga sange dupa atata timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| jmekerashu a răspuns:

E normal sa ai sangerari după 4 ore, mai ales că e vorba de infecție. Dacă sângerarea nu se va opri după 24 de ore să contactezi stomatologul. In caz de sangerare abundenta poti sa schimbi pansamentul inca odata, dar să ai grijă să fie steril. Pentru mai multe indicații poți să te uiți și aici - http://www.i-medic.ro/stomatologie/extractia-dentara

| DenisaO a răspuns:

Normal dupa 30 de minute/ 1h poti sa il dai jos, iar apoi o sa iti mai curga putin pentru ca tu ai tinut pansamentul ca sa inchizi rana. Ti-a dat si antibiotice sa iei?

| Gabitzu246 explică (pentru DenisaO):

Inainte sa imi scot maseaua mi-a dat, dar infectia nu imi trecuse de tot, asa ca mai continui cateva zile

| DenisaO a răspuns (pentru Gabitzu246):

Scoate pansamentul si lasa asa, o sa se opreasca.
Stiu ca ai senzatia ca inca iti curge. Eu sunt la a 3 a masea scoasa.