| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
As vrea mult sa slabesc vreo 5 kg. Am 55 de kg acum, dar sunt foarte scunda si par plinuta.
Problema e ca facultatea imi ocupa aproape tot timpul (scris si citit mult), nu prea am timp sa merg sa alerg sau la sala.
Deasemenea cred ca o problema este si ca mananc pe fuga si ce apuc, nu am mese regulate.
Credeti ca daca mi-as face timp macar sa ma plimb o ora pe zi, as reusi sa slabesc putin? Sau ce exercitii sa fac acasa pentru slabit?
Multumesc de raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Eu te-aș sfătui să slăbești sănătos, cu o alimentație echilibrata și cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, dacă sari peste mese, te îngrași deoarece organismul are tendința sa ceară mult mai mult după o perioada de înfometare. Iar dacă ți o dieta o sa îți strici organismul pentru ca nu ii dai nutrienții necesari pentru a se dezvolta corect. Plus ca te îngrași apoi din nou, deoarece organismul crede ca nu ai avut ce mânca și când mănânci un pic mai mult, stochează grăsimile pentru viitoarea înfometare.
Încercă sa mănânci sănătos. Să ai cele 3 mese, cea de dimineața sa fie cea mai bogata caloric și cea mai diversificata ( pâine, oua, brânză, ceai, lapte, orez, fructe), cea de prânz ceva mai usoră ( supa, ciorba, grătar *din legume, vita, pui, curcan, pește*,), iar seara, o salata în principiu, și cina sa fie până pe la 19).
Între mesele principale poți să iei și gustări ( doar după cea de dimineață și după amiază), constând în fructe.
Masele să nu includă prăjeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Și sa bei cel putin 2 l de lichide ( de preferat apa, nu suc, dacă dorești sucuri, îți faci freshuri de fructe acasă, neîndulcite). Și mult sport, alergat, mers pe bicicletă, sărit coarda, aerobic ( nu e greu să sari coarda sau să alergi un pic, corpul are nevoie și de mișcare pentru a arde caloriile din mâncarea pe care tu o mănânci, ele dacă nu sunt arse, se depun, deci te alegi cu grăsime, și celulită, plus ca dacă o sa ai mușchi, mușchii ard grăsimile, deci o să slăbești mult mai ușor).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Țoglă a răspuns:

3 mese pe zi din care ultimele 2 să nu te saturi din ce ai mâncat.
Aleargă în fiecare seară măcar 30min.
Secretul slăbirii este să mănânci bine dimineața și să alergi seara.