| Coraghd1995 a întrebat:

Buna, dacă fratele meu suferă de insuficienta renala și face dializa de 3 ori pe sapt, statul roman il poate ajuta cu ceva indemnizație sau ceva ajutor în bani dacă se întoarce din UK?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna!

Ar fi bine sa nu te uiti in gura userilor de mai sus, ca uneori sunt cam pe langa, inclusiv si acum.

Revenind, primul pas pe care trebuie sa il faca in tara cand revine fartele tau, este sa mearga la comisia de disciplina. Aceasta comisie din cadrul Asistentei Sociale va realiza un dosar medical si acolo il va incadra pe fratele tau intr-un grad de handicap. Il pot pensiona pe caz de boala sau ii pot reduce timpul de lucru la 4 ore.

Va primi pensia aferenta, asta daca a mai lucrat in tara sau in afara cu contrat si a platit contributii aici, plus indemnizatia de insotitor daca cei din comisie declara acest lucru.

In afara de indemnizatia de insotitor care e mai mare, in jurul a 1000 de lei, pensia este mai mica. Totusi, fara acel certificat de incadrare, fratele tau nu poate primi nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Statul roman nu are bani si nici nu ofera asemenea ajutor. Sa stea in Uk daca poate, ca are toate avantajele si sansele sa traiasca mai mult si mai bine acolo.
Sistemul sanitar din tara este la pamant, nu sunt bani nici pentru pansamente sau medicamente obisnuite, dapai pentru cei cu probleme vitale ca dializa.
Aparatura medicala este foarte veche, multe din ele nu mai sunt in parametri normali de functioanre, multe din spitale nu mai au decat 1 sau 2 aparatesi atunci se sta la rand cu zilele si fratele tau are toate sansele sa faca dializa 1 data pe saptamana, nu odata la 3 zile.
daca nu ai idee ce se intampla in tara, intra in orice spital de stat din orice localitate ai fii si vezi conditiile de acolo.

| nukeyly a răspuns:

Nu compara uk cu ro, in uk mai e ceva din ro fug mai toti.
Statul roman[hmm esti bolnav?] o sa-i dea un sut un fund si 2 palme peste cap[no mars la munca], da de vine in ro vezi sa se angajeze si sa plateasca taxe[sa ajute statul la furat] pana la 77 de ani cand probabil nu v-a mai iesi la pensie decat 1 luna.
Indemnizație, sigur! poate primi ceva 5 lei pe 3 luni din care o sa i se scada taxe.