| Catwomen123456 a întrebat:

De ceva timp imi cade parul. De fiecare data când dau cu mâna prin par cad vreo de la 1 până la 10 fire. Știu ca nu e normal și ca ar trebui sa merg la doctor. Dar i-am spus mamei de atâtea ori și nu mă crede la nimic și spune ca se regenerează sau ca nu mănânc mâncare sănătoasa. Uneori și tipa amândoi părinții la mine și spun ca sunt sensibila. Si nu stiu ce sa fac pentru ca numai vreau sa țipe și mai tare la mine. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Se regenerează părul. La cât ne cade de la tinerețe și până la bătrânețe, ar însemna ca toți oamenii să fie cheliosi. Dar părul se regenerează.
Sunt perioade când ne cade părul. Lipsa de calciu și mai ales stresul sunt de vină. Adică nu avem un stil de viață sănătos. Vitaminele (inclusiv calciul) le luăm din alimente; și mai ales din cele vegetale, din crudități (cu excepția vitaminei D care se formează stând 10 minute la soare; dar nu vorbim despre asta acum).
Dormitul puțin și după orele 22:00 este și el un factor important ce contribuie la căderea părului. Și odihna din timpul nopții -suficienta și la timp- contribuie la refacerea celulelor din întregul organism.
Lipsa păcii și liniștii din casă face rău. Evită orice conflict. Orice părinte care ridică tonul vocii este un om imatur, și are nevoie de educație. Tonul ridicat al vocii arată un părinte cu un caracter slab, caracter pe care nici posesorul acestuia nu și-l dorește. Ei au nevoie să citească cartea "Căminul adventist" care se găsește la librăria SolaScriptura din localitatea ta ( https://www.viatasisanatate.ro/librarii ), sau pe site-ul acesta: https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Îți vor mulțumi dacă o să le-o faci cadou, iar tu te vei bucura de pace și liniște.
Caută să îndepărtezi stresul și orice afectează starea ta de spirit; iar pe plan fizic, folosește șamponul head&shoulders o dată la două zile.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

E posibil sa se regenereze, însă cred ca părinții tai nu au un comportament normal fata de tine. Ar trebui sa discuti cu ei încă o data și sa le spui ca tu ești îngrijorată in privința parului tău și vrei neaparat sa mergi la un medic.

| Catwomen123456 explică (pentru Mihhhhhhhh):

Știu ca nu e normal și nu mă asculta oricât as încerca să vorbesc cu ei

| dragonmagd a răspuns:

E normal sa cadă fire de păr. În adolescență îmi făceam griji și eu însă am citit într-o carte de specialitate că poate să îți cadă și la o sută de fire. Există perioade, uneori cad mai multe alteori mai puține, stresul este un factor care influențează mult căderea. Încearcă și ia vitamine.