| anonim_4396 a întrebat:

de ceva vreme am incepu sa ma ingras si se observa rau...nu beau suc(nu imi place),dulciuri decat o data pe saptamana, iar ca sport eu dansez si sar coarda de placere.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi dar nu vreau sa fac masa musculara mare la picioare pentru ca acolo sunt cea mai grasa.Acum 2 ani aveam 48 de kg, iar acum la 15 ani am 1, 65 m si 64 de kilograme...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SakuraHaruno4348 a răspuns:

Hmmm ...eu cred ca, odata cu varsta, orice persoana pune mai usor kilograme. Sfatul meu este sa nu te descurajezi si sa continui cu exercitiile fizice in fiecare zi! Nu uita ca s-ar putea ca asta sa fie forma corpului tau. Fetele de varsta ta se confrunta de obicei cu astfel de schimbari din punct de vedere fizic...Ai putea merge la un control sau la un medica de specialitate pentru a putea discuta cu el despre o eventuala dieta specialawinking Funda? puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Taker a răspuns:

Bunahappy incearca sa eviti sa mananci dupa ora 6 seara.hidrateaza-te,nu numai prin apa ci si prin ceaiuri...sucuri de fructe facute acasa... spre ex: cocktaliuri din fructe si unele legume.
Sfatul meu ar fi sa te duci la o sala de fitnesshappy. succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Taker):

Evita tu sa mananci dupa ora 6 seara, daca atat te duce capul

| ioniqe a răspuns:

Poti incerca sa slabesti cu apa: sa bei in fiecare zi cata apa poti + inca 2 pahare, sau atunci cand ti se face foame (in special seara) poti incerca un pahar cu apa calda si cu lamaie. E foarte important sa nu mananci dupa ora 18 deoarece stomacului ii ia vreo 3 ore sa "mestece" tot ce ai mancat, asa ca munceste cam pana la ora 21. Daca nu respecti regula asta, mananci pe la ora 22 si apoi te culci, tot ce ai mancat se va depune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ioniqe):

"E foarte important sa nu mananci dupa ora 18", serios? E unul din cele mai STUPIDE sfaturi posibile.

E mult prea DEVREME ca ora 18 sa fie ultima masa.

Voi chiar nu dati 2 bani pe sanatatea voastra?

Ultima masa sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, NU CONTEAZA ORA