| AddictedToMDMA a întrebat:

Buna dimineata TPU... buna pemtru voi si dimineata pentru mine. Deci, treaba sta asa :
Ieri am avut febra 38, 7, ameteli usoare, stare generala de rau. Azi am fost la medic si mi-au zis ca e doar o raceala de sezon.
Eiii si acum nu pot sa dorm, deoarece :
-Vomit ( Inchid ochii 10-20 de minute, ma scol sa vomit )
- Am diaree
- Imi este somn de mor da'... nimic!
Ma gandesc ca vomit din cauza ca n-am mancat mai nimic...
Astept pe cineva cat mai repede sa-mi zica ce am ( daca am ceva ) ce trebuie sa fac. Aaaa da, va rog sa nu mai ziceti de pastile, mi-a dat medicul 5 tipuri de diferite...
Ar mai fi de precizat ca nu prea pot sa beau apa pentru ca... ati ghicit : vomit! Oare apa minerala pot bea?
Va rog frumos sa-mi raspundeti la intrebari dau funda, vot orice vreti voi... vreau sa ma culc devil-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand niste ranitidina pentru stomac. te opresti din vomitat. pentru somn si calmare poti baga 2 extraverale. ambele le iei fara reteta de la farmacie. febra duce cu gandu la o infectie deci si niste antibiotice iti trebuie (eu nu stiu ce a facut medicu ala de nu ti-a dat nimic). recomand augmentin. de baut poti bea niste ceai de menta si tei. bun pentru stomac si calmare. sanatate

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Neata buna, Do & Cristi!
O fi zis nenea doctoru' de raceala, da' eu zic ca-i o treaba de URGENTA acum : SUNA la Ambulanta! --- faptul ca vomiti ( nu tolerezi nici macar apa!), ca ai diaree si febra mare ma duce cu gandul la o toxiinfectie alimentara. Dar, orice ar fi, voma si diareea conduc la pierderea apei din organism iar rezultatul este DESHIDRATAREA. In acest caz, este necesara compensarea hidroelectrolitilor (pierduti prin voma si diaree) prin perfuzie venoasa!

Pana ajunge ambulanta la tine, bea cate o lingurita de apa, in care ai dizolvat putina sare, cat de des poti( chiar si la interval de 5-10 min )
NU consuma apa minerala si nici sucuri carbogazoase!

Ai grija de tine!

| alessia5158 a răspuns:

Ma bucur ca ti-e mai bine! Insanatosire grabnica!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru ca azi e sambata si starea de sanatate e deosebit de grava, nu mai sta pe ganduri se anunta salvarea. Nu astepta sa se intample vreo minune si mergi la medic.

| AddictedToMDMA explică:

@alessia5158 Deci... am putut sa adorm. Acum m-am trezit si... acum tolerez doar apa minerala. M-am oprit din vomitat. Febra nu mai am. Doar diareea persista.
@M. S. Fata de dimineata starea mea este cu muuuult mai buna.
@Kazimir Am incercat cu ceaiul de tei + lamaie aseara, am baut, m-a relaxat, am stat 20 de minute in pat si cand am atipit m-a luat iar cu vomitatul. Dar multumesc pentru medicamente. O sa iau acum ranitidina.
@all Va multumesc din inima!

| AddictedToMDMA explică:

Apropo, am combinat niste pastile cu sirop siiii... de atunci imi este rau. Se poate sa fie de la asta? Pe prospect ( eu am fost prostovan, l-am citit dupa ) scria ca daca le combin apar stari de greata/voma/diaree s. a. m. d. Poate ma mai ajutati si cu asta.

| AddictedToMDMA explică:

@Kazimir - Robitussin [ mi-a dat junior, nu stiu de ce ( pana acum imi dadea numai pentru adulti ) ]
-Trachisan ( pentru supt - gat )
- Fervex ( raceala )
-Erdomed
- Klacid
Ca un punct de reper, dupa ce am luat Klacidul si Erdomedul, la vreo 8 ore am inceput cu voma. Nu mai aveam pofta de mancare, de niciun fel! Astept raspuns sa vad daca-i de la pastile.
@alessia5158 Iti multumesc din suflet. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi spui ce ai combinat s`ar putea sa te ajut. (studiez farmacologia tongue)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robitussinul contine dextrometorfan si e dat pentru tuse neproductiva. in schimb klacidul si erdomedul pentru infectii si ca expectorante. in primul rand aici ai gresit ca ai luat robitussin cu cele doua (dextrometorfanul este si drog) sunt sigur ca de la pastile ti s`a facut rau caci ai luat prea multe si prea combinat. acum sper sa-ti fie bine si data viitoare ia mai putine pastile happy