Întrebare recomandată | NicoleRed a întrebat:

Prietena mea fumeaza,cum pot sa o ajut,ea vrea dar nu poate,are nevoie de ajutor si sustinere.ce pot sa-i spun, cum sa o conving!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
In astfel de cazuri nu stiu daca o poti ajuta cu ceva, iti spun din proprie experienta pentru ca si eu sunt fumatoare si pana acum nimeni nu areusit sa ma convinga sa renunt la acest viciu. Din contra, am mai pierdut si unele relatii din cauza asta. Aici totul depinde de vointa si hotararea ei, tu nu ai ce-i face, nu te poti ambitiona si nu poti hotara nimic in locul ei. Iar daca esti nefumator, este foarte greu de inteles prin ce trece un fumator in momentul in care vrea sa se lase de fumat. Nici nu pot descrie in cuvinte ce impact psihologic are lipsa nicotinei, cati nervi si agitatie iti produce si plus de asta mai este si obiceiul de a aprinde tigara. Este foarte greu crede-ma. Eu zic ca mai bine sa nu intervii cu nimic in problema asta pentru ca nu-i ofer niciun ajutor.

3 răspunsuri:
| 01rukia01 a răspuns:

E foarte greu sa te lasi de fumat odata ce te-ai apucat am si eu prieteni asa
devii dependent inainte sa-ti dai seama si faci ca nebunu' dupa ele
explica-i cat de rau ii fac tigarile, ca poti sa faci cancer si multe alte chestii...ma rog, plus ca e cam 13 lei pachetu' e scump si nu merita
fa-o sa uite de ele, mai bine sa bea un suc ceva de cate ori ii e pofta sa fumeze, fura-i tigarile si arunca-le cand nu e atenta chiar daca se supara pe moment daca e o prietena adevarata o sa-si dea seama ca faci asta pentru binele ei
sa nu te apuci niciodata de fumat...eu una nu bag tigarea in gura nici sa ma impusti

| NicoleRed explică (pentru 01rukia01):

Multumesc de ajutor, voi incerca
Nici eu nu vreau sa incerc...e cam periculos!

| Mikutza98 a răspuns:

E foarte greu sa te lasi de fumat. Spune-i la prietena ta ca de cite ori o sa vrea sa fumeze sa ia o guma de mestecat sau rasarita. Daca ea cu adevarat vrea sa se lase de fumat o sa reuseasca, numai ca are nevoie de sustinere. Cum am mai spus, e foarte greu sa te lasi de fumat.