| User2004 a întrebat:

Bună seara! Am nevoie de un sfat! Am fost racita. Am luat antibiotic (Azitromicil) 4 zile.
M-am ales cu o sinuzita.
Apoi am facut injectii cu alt antibiotic 4 zile (ceftamil).
Am ramas cu o otita. Am fost internata in spital 3 zile si am facut cefort.
Acasa mi-a dat FOREXO. Alt antibiotic. Am luat 2 zile si am renuntat. Ca am inceput sa vomit dupa ce il iau. Dimineata si seara imi e rau la aceeasi ora si vomit.
Azi nu am mai luat antibiotic. Dar e seara. Si iar imi vine sa vomit si cred ca pana mai tarziu voi vomita.
P.S.: Am facut si injecții cu metoclopramid acum cateva zile, dar nu m-au ajutat.
Analizele la sange mi-au iesit bine. Dar.
Eu am diaree de 3 zile si stare de voma constanta. Si acum imi e foarte rau.
Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Probiotic nu ai luat deloc? E normal sa versi si sa ai diaree dupa atata antibiotic fara protecte gastrica si probiotice

| Simpatic a răspuns:

Cine ti-a recomandat antibiotic pentru raceala? Antibioticele nu se ia dupa ureche, nu stiu pentru vomat si starea de rau generala care este cauza dar pentru diaree si durere abdominala sigur una dintre cauze este distrgerea florei intestinale de catre antibiotic.
Cand luati antibiotice luati concomitent si protectii pentru flora intestinala asa zisele PROBIOTICE.
Nu toate racelile se trateaza cu antibiotic, aici este greseala si eu nu am auzit ca un antibiotic sa fie prescris 4 zile fix, e ori 5 zile ori 7 ori in anumite cazuri 10 zile, altfel nu distruge bacteriile si face mai rau. dar cum ziceam noi luam prea usor antibiotic.
Cred ca in cazul tau este nevoie de internare cateva zile si de fact ceva analize pentru a afla cu ce microb te confrunti, este gresit sa tot bagi antibiotice in tine fara a face printre altele analize si a vedea daca este o bacterie la ce antibiotic este sensibila, altfel mai rau faci.

| User2004 explică (pentru Simpatic):

Am fost internata 3 zile. Am facut analize si sunt ok.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai omis varsta, ceva date despre constitutia fizica, gravitatea asa-zisei raceli. Cine da antibiotic pentru o simpla raceala? Pe linga antibiotice nu ai luat si probiotic?

| User2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am luat cateva zile

| User2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am 14 ani. 45 kg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru User2004):

NU MAI LUA ANTIBIOTICE AIUREA! Chiar si cand medicii sunt timpiti si recomanda ca sa se afle in treaba. Un pic de febra, ceva muci, nu e nevoie de antibiotic! Nu mi-ai raspuns daca ai luat probiotice sau nu. Cel mai probabil nu ai luat si de acolo si efectele adverse.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie sa mergi la un doctor, sa nu ți se fi dat peste cap ceva. Și poți încerca să iei o săptămână probiotice, sau măcar până ajungi la doctorul de familie. Degeaba analizele de sânge le ai bune daca ai stomacul afectat.

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Metoclopramid, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Metoclopramid, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Metoclopramid, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.